Sınav başarısının beslenme ile ilgisi var!!!

KALEM Farkıyla...

Sınav başarısının beslenme ile ilgisi var!!!

Sınav başarısının beslenme ile ilgisi var!!!

Haftasonu yapılacak üniversiteye giriş sınavı öncesi öğrenciler ,ebeveynler ve öğretmenler hem büyük bir heyecan hem de stresli günler yaşıyor.
Çalışmayı yavaş yavaş sonlandıran ,uyku düzenini daha da önemseyen öğrencilerin artık beslenme düzeni daha da büyük bir önem taşıyor.
Sınavlarda başarıyı etkileyecek hiçbir besinin tek başına mucizevi etkisi yoktur, sağlıklı ve başarılı olmak için yeterli ve dengeli beslenme kurallarına uyulması gerektiği unutulmamalıdır. Sınavlardan önce şeker yemek genel olarak herkesin yaptığı büyük bir yanlıştır. Şeker zihninizi dinç tutmaz aksine tatlı yedikten sonra kan şekeriniz hızla düşer ve zihniniz bulanır.
Sınav gününe sayılı günler kala farklı ya da içeriği bilinmeyen besinler denenmemelidir. Bu dönemde beslenme alışkanlıkları değiştirilmeden devam edilmeli. Sınava hazırlanan öğrencilerin o hafta 2-3 kez balık tüketmesi önemlidir. Omega-3 açısından zengin gıdalarla beslenmek; hem öğrenmeyi kolaylaştırır hem de hafızayı güçlendirir. Balık dışında omega-3 açısından zengin olan ceviz, fındık ve badem ara öğünlerde ve kahvaltıda tercih edilebilir.
Sınava birkaç gün kala kafein alımı azaltılmalıdır. Yüksek kafein alımı öğrencilerde odaklanma sorunu yaşatmaktadır. Bu yüzden günde 2 fincandan fazla kahve tüketilmemelidir. Onun yerine rahatlatıcı bitki çayları tüketilebilir. Papatya, ıhlamur, adaçayı gibi antioksidan içeriği de olan çaylardan tüketilebilir. Böylece sıvı alımı da arttırılmış olur.
Sınav öncesi gece beslenmesi de en az kahvaltı kadar önem taşımaktadır. Öğrenciler, herhangi bir gıda zehirlenmesine karşı mutlaka evlerinde, taze gıdalarla hazırlanmış yemeği yemeliler. Daha önce tüketmedikleri gıdayı yememeli, dışarıda yemek yemeyi tercih etmemeliler
Sınav öncesindeki akşam yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Hafif bir akşam yemeği uykudan 4 saat önce tüketilmiş olmalıdır. Ağır yiyecekler uyku kalitesini bozar ve sınav esnasında odaklanmayı azaltabilir. Ayrıca son ara öğün olarak uykudan 2 saat önce taze meyve ve ceviz tercih edilebilir. Kaliteli bir uyku için sınav öncesindeki gün kalitesiz besinlerden uzak durulması gerekir.
Bir gün öncesinde gaz problemi oluşturacak kurubaklagil, lahana, pırasa, kereviz, bezelye, bulgur pilavı, kısır, mercimek köftesi gibi besinlerden uzak durulmalı.
Mide rahatsızlıklarına sebep olabileceği düşünülerek yağda kızartma, birçok besinin bir araya gelmesiyle oluşan karışık yemekler, çok yağlı, ağır soslu yemekler tercih edilmemeli, mümkün olduğu kadar az işlenmiş ve sade besinler tercih edilmelidir.
Kahvaltı yapmak, güne sağlıklı başlamanın en önemli kuralıdır. Kahvaltı yapan öğrencilerin öğrenme, okuduğunu anlama ve başarı oranları kahvaltı yapmayanlara göre daha yüksektir. Haşlanmış yumurta, beyaz peynir, ceviz ve tam buğday ekmeği ile yapılan kahvaltı sınav sabahı için idealdir.
Sınav sabahı kahvaltıdaki sıvı alımı çay ya da kahveden değil 1 bardak sütten karşılanmış olursa şeker dengelenir böylece odaklanma arttırılabilir. Kişisel olarak laktoz hassasiyeti olanların tüketmesi uygun değildir. Süt, protein içeriği sayesinde midenin geç boşalımını sağlar ve acıkmayı geciktirir. Bu sayede sınav esnasında öğrencilerin dikkati dağılmaz ve sınava odaklanabilir.
Mevsim itibari ile alerjilerin arttığı dönemdeyiz. Yumurta, alerjik gıdalarımız arasındadır; dolayısıyla yumurta tüketimine dikkat edilmeli.
Sınav esnasında susamaya neden olabilecek aşırı tuzlu besinlerden kaçınılmalı (salamuralar, sucuk, tuzlu çubuk krakerler vb).
Bu dönemde antioksidan içeriği yüksek besinler, stres ve gerginliği azaltmak adına oldukça önemlidir. Kara erik kurusu, çekirdekli siyah üzüm kurusu, havuç, ananas ve kabuklu elma oldukça zengin antioksidan kaynaklarındandır.
İçtenlikle başarılar diliyorum…

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST