Sınav kaygısı

KALEM Farkıyla...

Sınav kaygısı

Sınav kaygısı

Sınav Kaygısı Nedir?
Sınav kaygısı, kişinin sınav sırasında bildiklerini unutmasına, bilgileri etkili bir şekilde kullanmasını engellemesine ve başarısız olmasına sebep olan yoğun kaygıdır. Sınav kaygısının oluşmasında, kişinin sınava yüklediği anlamlar ve sınav sonucunda elde edeceği akademik başarısızlığı genelleyerek kendi başarısızlığı olarak algılanması etkilidir.
Sınav Kaygısının Belirtileri Nelerdir?
Sınav kaygısının belirtileri fizyolojik, zihinsel, davranış ve duygusal olmak üzere dört farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Fizyolojik belirtilerde çarpıntı, ateş basması, karın ağrısı, terleme artışı, nefes darlığı, mide kasılması, titreme vb. durumlar yaşanmaktadır. Zihinsel belirtilerde felaket senaryoları içeren düşünceler, unutkanlık, dikkat sorunları, kendini ifade edememe sorunları ortaya çıkmaktadır. Ders çalışmayı erteleme, aşırı çalışma, sınava girmekten kaçınma, sınavı yetiştirememe gibi davranışsal belirtiler yaşanmaktadır. Duygusal belirtilerde ise gerginlik, panik, kontrolü yitirme hissi, çaresizlik, korku gibi duygular yaşanmaktadır.

Sınav Kaygısı Neden Oluşur?
• Zamanı etkili kullanamama ve sınava yeterince hazırlanmamış olmak
• “Bu sınavda başarılı olamayacağım”, “Çok fazla konu var, hangi birine hazırlanayım?”, “Sınav çok kötü geçecek.”, “Daha önce başarısızdım, şimdi de başarısız olacağım.” gibi olumsuz otomatik düşüncelere sahip olmak
• Aile ve çevrenin gerçekçi olmayan beklentileri ve baskısı
• Mükemmeliyetçi kişilik yapısı
• Sınava yüklenen anlam,sınavın hayattaki başarının tek ölçütü olarak algılanması
• Başarısızlık korkusu
• Sınav yükünün ve ders yükünün fazla olması ve kişinin bunların altından kalkamaması
• Doğru ders çalışma stratejisi bulunmamış olması
• Sınavla ilgili daha önceki başarısızlıkların genelleştirilmesi
Sınav Kaygısı ile Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?
Ebeveynler tutumları kişide kaygının ortaya çıkmasına neden olan önemli sebeplerden biridir. Bu yüzden ebeveynler çocukları ile ilgili gerçekçi beklentiler oluşturması, yargılama ve olumsuz eleştiride bulunmamaları gerekmektedir. Sınav kaygısı yaşayan kişide kaygının kaynağının ne olduğu belirlenmeli ve kaynağın nedenleri ortadan kalkması için çaba gösterilmelidir. Kişinin olumsuz düşünce ve inançları daha yapıcı ve olumlu olanlarıyla değiştirilmelidirSınav için bir strateji geliştirerek sınav anında kişinin bocalanmasının önüne geçilebilir.Kişinin eksikliklerini belirleyerek geliştirmek için araştırmalar yapılmalıdır.Uyku ve beslenme düzeninin sağlıklı olması önemlidir. Kaygıların giderilmesi için nefes egzersizleri, gevşeme egzersizleri, meditasyon gibi tekniklerde sınav kaygısı ile baş edebilmenin yollarından biridir.

Uzm. Klinik Psikolog Duygu Engin
www.psikologduyguengin.com

Düşünceleriniz...

Duygu Engin

Duygu Engin

Uzman Klinik Psikolog Duygu Engin psikologduyguengin@gmail.com www.psikologduyguengin.com

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST