KALEM Farkıyla...

Şişmanlık

Şişmanlık

Şişmanlık dünyadan korunmak ya da zaafları maskelemek için bir “ kabuk” işlevini görür. Aşırı kilolar bazı durumlarda yetersizlik duygularının gizlenmesini, bazı durumlarda cinsellikten uzak durmayı sağlar.

Aşırı yemek genellikle duygusal boşlukları doldurmaya yönelik bir eylemdir. Bu nedenle şişmanlığa kalıcı bir çözüm getirebilmek için şişmanlığın kökeninde yatan ruhsal sorunları anlamak gerekir.

Şişmanlığın tedavisinde besin alınımın sınırlanması her zaman etkili olur. Bununla birlikte diyet tek başına aşırı yemek yemeğe yol açan nedenleri ortadan kaldırmaz. Şişmanların düşük kalorili bir beslenme rejimini izlemelerine seyrek rastlanır. Bunun nedeni bu kişilerin hiç farkında olmadan yaşamlarındaki bazı duygusal boşlukları yemek yiyerek doldurmaya çalışmalarıdır. Yalnızca diyete dayanan bir yaklaşım, derin duygusal çatışmaları açığa çıkarabilir ya da depresyona yol açabilir. Bu nedenle şişmanlığın tedavisinde birinci amaç kişilerin aşı yemek yemeden huzurlu bir yaşam sürebilmelerini sağlamak olmalıdır. Şişmanlığın temelinde yatan sorunların açığa çıkarılmasıyla aşırı yemek önlenebilir ve hastaların yaşamın güçlükleriyle başa çıkabilmelerini sağlayacak daha uygun yöntem bulunabilir.

İstek, gereksinim, duygulanım ve dürtülerini (açlık, boşluk, yalnızlık, stres, depresyon, kaygı vb) doğru bir biçimde ortaya koyamama birçok şişmanın ortak özelliğidir. Kilo fazlalığının gizli bir ruhsal çatışmanın ifadesi olduğu durumlarda psikoterapi temel tedavi yöntemidir. Bazı olgularda şişmanlık, kişinin karşılaşmayı reddettiği karışık ve çatışmalı ruhsal yaşantılara karşı bir “ psikosomatik savunma”  düzeneğidir. Bazı şişmanlıklar, özellikle de çocukluktan beri süregelenler, kalıcı bir iyileşme için psikoterapi gerektirir.

Nerede Tedavi Olunmalı ?

Zayıflama tedavisinin gerçekleşeceği ortamın seçimi ruhsal açıdan çok önemlidir. Ortam hastanın zayıflamasını kolaylaştıracağı gibi zayıflamaya karşı bir dirence yol açabilir. Zayıflama konusunda genel kurallar bulunmakla birlikte bazen psikoloğun hastanın özel durumuna uygun bir tedavi biçimi bulması gerekir. Sağlık klinikleri hastaya psikolojik destek sunar ve şişman hastayı özellikle ailenin olumsuz koşullandırmalarından uzaklaştırır. Geniş etkinlikler yelpazesi ( jimnastik, yoga, masaj, akupunktur, gevşeme teknikleri vb) hastanın bedenini tanımasına ve bedeniyle olan ilişkilerinin iyileştirmesine yardımcı olur.

 

Psikolog Gözde ÜNLÜER

İletişim: 0 (286) 212 66 88

 

Düşünceleriniz...

Gözde Ünlüer

Gözde Ünlüer

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST