Siyaset Sahnelerinin C. Ü. B. M. J ve A’sı

KALEM Farkıyla...

Siyaset Sahnelerinin C. Ü. B. M. J ve A’sı

Siyaset Sahnelerinin C. Ü. B. M. J ve A’sı

Bu aralar sokağın dilinde, gönlüne, aklına sıkışmış bir soru var..
Kim Cumhurbaşkanı olacak. Sen mi ben mi. Kim olacakmış, hadi bakiim eller havaya..
Dur hele mübarek dur..
Bu dünya fani; unut her şeyi, yüzünü bana dön..
Hele vakit varken sahneden yola in
Seni görenler aşık sansın sazın teline vur..

Biz sokağın beyhude, yorucu arayışlarını bi kenara bıraktık ve bakalım siyaset sahnesinde boy gösteren, yakından tanıdığımız Jülideler..
Cumhurlar..
Ülgürler..
Muharremler..
ve ve Bülentler neler diyor; aklından kimler geçiyor.
Merak ettin değil mi..
Ben de durdum durdum siyaset sahnesinin ünlülerini aradım ve bir mani söylemesini istedim. Bakalım ki ne demiş, nasıl demiş. Beğenmiş miyiz yoksa olamadı sen seneye gel mi demişiz.

Hadi buyur..sahne senin.

Siyasette yıllanmış, çok önemli görevler almış, bir dönemin kudretli bakanı Cumhur Ersümer vuruyor oyma duttan yapılmış sazının teline..nasıl da çalıyor yarabbi; insanın ağlayası geliyor. Vur be Cumhur abi; kopsun şu sazın telleri..

dımbır dımbır dımbır
tilki girdi kümese
tavukları yemese
ben bir kızla konuştum
anasına demese..

Çanakkale sahnelerinin en kıdemli siyasetçilerinden biri; neredeyse her kafanın hele bi çıkalım kendimizi anlatalım dediği ve her gün geleni gideni eksik olmayan Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan Amerika’ya giderayak vurdu elektro sazının teline..vur be başkanım kopsun şu gölümüzün telleri, yağsın yağmurlar çaksın şimşek..

dımbır dımbır dımbır
iki çeşme yan yana
su içerim kana kana
bana adresini ver
mektup yazayım sana

Hey maşallah..Çanakkale’nin ateşli siyasetçisi, Ankara’nın tozunu dumana katan Bülent Turan. Vurdu alimallah perdesiz sazının teline. İçimize dolan bağlamanın udi sesi kulaklarımızın pasını silerken, döktü içindeki söz demetini..allah zeval vermesin, o ses, o tınılar dinledikçe iklimler silindi, gök delindi..

dımbır dımbır dımbır
ak güvercin hastasıyım
ayağındaki şalvarın basmasıyım
bana doktor kar etmez
ben Çanakkale hastasıyım

Ankara sahnelerinin şu sıralar çok önemli ismi, siyaset ve hukukçu Muharrem Erkek, mızrabı vurdukça sazın teline, gözlerini kapatıp içimizi titreten sesiyle söyledikçe zaman duruyor. İçimizden buzlu sular akıyor, yollar devrilip ters dönüyor..Ankara’nın yamaçlarına çığ düşüyor..alimallah ortalığı yıkıyor.

dımbır dımbır dımbır
yaş nane kuru nane
kül oldum yane yane
eğer böyle giderse
sonumuz tımarhane

Sanat camiasının tek kadın üyesi Jülide hanım durur mu o da vuru sazının teline..ama ne vurmak; çıkan ses göğsümüzü delip Ankara ve Çanakkale semalarına erişiyor. Aman allahım, o nasıl bi ses, o nasıl bi tını. Kalbimize hem hüzün veriyor hem heyecan..

dımbır dımbır dımbır
ala karga olaydım
kavaklara konaydım
yoldan geçen yolcudan
yârimi soraydım

Bu yazıya bi nokta koymadan önce Ayhan Gider’e de bi mani söyletmezsek olmazdı. Aradık kendisini. Maşallah Ayhan bey maniler konusunda tez yazmış gibi şak diye ortaya bir mani attı ki..vay vay vay. Sazın teline dünyadan intikam alıyormuşçasına öyle bi vurdu ki; sanırsın sahne yıkıldı..vur be Sayın Gider vur.

dımbır dımbır dımbır
salkım salkım üzümsün
inan iki gözümsün
seni unuttum sanma
yarın sabah sözlümsün

Meraklısına:
Tahmin edeceğin üzere yukarıda geçen isimlerin hiç birini aramadım. Hepsinin hoş görüsüne sığınarak yazdım. Geçmişte de bu tür yazılar yazdım. Maşallah siyasilerimiz alınganlık göstermedi. Yalnız uyarmak isterim ki; manilerin içinde subliminal mesajlar arama, kalkar yakıştırma yaparsın (vallahi o senin bileceğin iş) başımıza iş açarsın.

Beni buraya kadar okuyan her bir okurumun bayramını içtenlikle kutluyorum. Hayatta başarılar; hayallerine ulaşmasını, dileklerinin gerçekleşmesini bütün kalbimle çok isterim.

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST