Sizi besleyen duygularınız ise dikkat !

KALEM Farkıyla...

Sizi besleyen duygularınız ise dikkat !

Sizi besleyen duygularınız ise dikkat !

Yemek yemenize sebep olan şey aç olmanızdır.!
Peki, yemeğinizi yediniz ve 10 dakika içinde tekrar atıştırmalık bir şeyler bulmak için neden mutfağa yöneliyorsunuz? Aslında aç olan duygularınız olabilir mi?
Aslında yemek yemenize iki tür açlık sebep oluyor, Bunlar fiziksel açlık ve duygusal açlıktır.
Fiziksel açlık mide de başlar . Midemizdekazınmalar , karnımızdaguruldamalar hissederiz. Bu açlık türü bir anda başlamaz ve yavaş yavaş açlık hissi oluşur.
Duygusal açlık, ruhsal bir durumdur, bir çeşit yeme bozukluğudur ve yeme mideyle değil doğrudan ağız ve beyinle alakalıdır.
Beyin arzu edilen yiyecekle ilgili düşünceyle doluyken, ağız ise bu yiyeceklerin tadına bakmak ister.
Duygusal açlığı fiziksel açlıktan ayıran bir diğer özellik ise bir anda başlamasıdır. Yani, duygusal boşluğu doyurmak için mideniz dolu olsa da beyin bunu reddedecekve kişiye arzu ettiği yiyeceğe kavuşması adına ‘’ye’’ komutu verecektir.
Yiyeceklerinin sıklığını kontrol etmeyen duygusal yiyiciler otomatik olarak besin tüketir, yediklerinin miktarını daönemsizdir.
Duygularınızla yemenizin sebepleri neler olabilir?
Duygularımızla yemeniz psikolojik kaynaklıdır. Bu etkenler, üzüntü, öfke, depresyon, stres, gerginlik, anksiyete, can sıkıntısı, yalnızlık, yorgunluk gibi etkenler olabilir.
Sevgisizlik,ilgisizlikçektiğiniz günlerde depresif bir ruh hali takınır ve kendinizi hemen yemeğe verebilirsiniz, iş değişikliği, mobbing, tükenmişlik sendromu, gibi stresörlerle karşılaşmanız da yine duygusal açlığa yol açar.
Tabii işin diğer bir yönü de, tam bir kısırdöngü yaratması!Çünkü mutsuz oldukları için yiyen kişiler, yedikleri için ise mutsuz oluyorlar ve durum depresyona da yol açabiliyor.
Yiyeceğe ulaşmadan önce;
1. Sorgulayın! Gerçekten aç mıyım?
2. Cevabınız hayır ise aç olmadığınızın zaten farkındasınız, evet ise açlık düzeyinizi belirleyin! 1-10’a kadar değerlendirebilirsiniz. 1 en az 10 ise en fazla açlık düzeyinizi gösterir.
3. En son ne zaman yemek yediniz? 3-4 saat öncesinde yenilen bir yemek fiziksel açlığınızın göstergesidir.
4. Notlar alın! Son günlerde neler yediğinizi, yemeğin öncesinde ve sonrasında ne hissettiğinizi bilmeniz kendinizi daha sağlıklı değerlendirmenizi sağlayacaktır.
5. Zihninizi dağıtın!
6. Sağlıklı ve dengeli beslenin! Her bireyin kendine özgü bir diyet planı vardır.
7. Uykularınızı düzene sokun !

Sağlık ve ağız tadı ile kalın

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST