Sonbahar Kış Geçişinde Dikkat Et

KALEM Farkıyla...

Sonbahar Kış Geçişinde Dikkat Et

Sonbahar Kış Geçişinde Dikkat Et

Gökyüzü gri renge dönüşmeye başladı bile. Bu durumun bireyde emosyonel ve fizyolojik olarak etkisi mevcuttur.Emosyonel olarak insanlar gün ışığından kış mevsiminde biraz uzak durduğu için belki de depresyona yatkın olabiliyorlar. Bu da ya iştahsızlık ya da duygusal açlık şeklinde karşımıza çıkabiliyor.
Önce duygusal açlıkla başlayalım; Çünkü önüne geçilmesi güç bir durum… Kış aylarının rehaveti henüz gelmedi ama bir yandan da bahar havasını hissetmeye çalıştığımız bugünlerde size kendinizi duygusal anlamda iyi hissettirecek besinleri menünüze ekleyin; koyu yeşil yapraklı sebzeler, pırasa, bitter çikolata, portakal, ceviz, havuç gibi. Unutmayın menüde çeşitlilik önemlidir. Tek düze beslenmek normal zamanda da sizi standart bir vücut gidişatına sürüklediği gibi bu geçişlerde de bu standart gidişatı daha yoğun hissetmenize sebep olur. Bu sebeplerden dolayı daha çeşitli öğünler, her besin grubundan belli porsiyonlarda olmalıdır.
Öğün demişken; eğer öğün planlamanız, bir saat ayarlamanız yoksa böyle bir alışkanlık edinmeye bu geçiş sürecinde başlayabilirsiniz. Unutmayın, atladığınız her öğün diğer öğünde ihtiyacınızdan fazla besin tüketmenize sebep olacaktır. Bu da metabolizmayı yavaşlatıcı ve kilo alımınıza sebep olacaktır.
Bir diğer konu da ara öğün alışkanlığımız yoksa hemen sağlıklı alternatifleri gün içindeki enerjimize eşlik edecek şekilde ayarlayabiliriz.
Güne dinç ve güzel başlamanın sırrı her zaman sudan geçer. Unutmayın mucizemiz su! O yüzden bu geçişlerde gereğinden hatta tükettiğinizden daha az su tüketirseniz; bağışıklık sisteminiz, hücreleriniz ve depolarınız bu durumdan oldukça kötü etkilenecektir. Ve yine unutmayın ki cildinize de yapacağınız en iyi iyilik bol su tüketmenizdir. Kışın kuru ve soğuk havasından sonra biraz ona da can katmanız boynunuzun borcudur.
Bitki çaylarından korkmayın ancak her şeyin cevabını da onlarda aramayın. Bitki çayları vücudu arındırıcı ve canlandırıcı etkilere sahiptir. Adaçayı, biberiye, kuşburnu, beyaz çay ve yeşil çay güne başlarken ve gün arasında öğünlerinize eşlik edecek ideal alternatif bitki çaylarıdır. Arındırıcılık özelliği sadece bitki çaylarında yoktur aynı zamanda çiğ sebze ve meyvelerde de bu özellik mevcuttur. Özellikle ara öğünlerinizi çiğ sebze ve meyvelerle renklendirmelisiniz ki hem gözünüz hem ruhunuz hem de bedeniniz doysun!
Kahvaltı. Metabolizmanızı mutlaka gözlemleyin, farklı kahvaltılar yaptığınızda vücudun esrarengiz cevabına siz de çok şaşıracaksınız.
Ve gelelim mevsim geçişi olsun olmasın şu yakamızı bırakmayan tatlı krizlerine. Bu tarz kriz anında mutlaka yanınızda bulundurduğunuz kuru meyveler, yağlı tohumlar olsun. Porsiyon ölçüsüne dikkat ederek kriz anlarında bu sağlıklı alternatifleri göz ardı etmeyin.
Et tercihinizi bu süreçte beyaz etten özellikle balıktan yana kullanabilirsiniz. Bu geçişlerde omega 3’ ü bol almak hatta eksiklik söz konusuysa takviye kullanmak akıl karı olacaktır. Ruhsal ve hormonel de dahil olmak üzere bir sürü döngü ve sistemde işlevi olan omega 3’ ü yine bu dönemde kullanmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca tahıl ve beyaz et grubunun tat ve besin değerini yükseltmek adına soya da tercih edebilirsiniz.
Bu geçiş dönemlerinde sindirim sorunu ve gaz şikayetleri yaşanılabilir. Bunun için günlük meyve tercihlerinize ananas ekleyebilirsiniz. Bromelain (ananastaki bir enzim) sindirimi kolaylaştırır, vücudun su tutmasını engellemeye çalışır, iltihapları giderir. Meyve grubunun ayrıca bolca lif içerdiğini ve bu lifle de sindirim ve boşaltım sistemine yardımcı olduğunu unutmayınız.
Mevsim geçişlerinde beslenme önerileri daha arındırıcı ve ruhsal anlamda da rahatlatıcı olmalıdır.

Sağlık ve ağız tadı ile kalın…

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST