Sonun başlangıcında yaşıyoruz

KALEM Farkıyla...

Sonun başlangıcında yaşıyoruz

Sonun başlangıcında yaşıyoruz

Big Bang’den günümüze kadar Evren birçok dönemden geçer. Karanlık enerji sonuncuyu müjdeliyor. Genişleyen Evren bağlamında Büyük Patlama’dan günümüze kozmik tarihimizin bir örneğidir. Birçoğunun iddiasına rağmen, Evrenin bir tekillikten başladığından emin olamayız. Bununla birlikte, gördüğünüz örneği, Evrenin o belirli zamanlarda sahip olduğu özelliklere dayanarak farklı dönemlere ayırabiliriz. Evrenin 6. ve son çağındayız.
Kozmik şişmeden ilkel bir parçacık çorbasına ve sonrasında genişleyen, soğumaya kadar, Evren, kozmik tarihimizde birçok önemli aşamadan geçti. Ancak yaklaşık 6 milyar yıl önce, Evren’in genişlemesine yeni bir enerji biçimi egemen olmaya başladı. Bu kozmik kaderimizi belirleyecek olan karanlık enerji. Karanlık enerjinin Evrenin genişlemesine hakim olduğu, içinde yaşadığımız çağ, Evrenimizin deneyimleyebileceği son çağdır. İşte bu yüzden zaten nihai sonun başlangıcında yaşıyoruz. Evren dün olduğu gibi bugün de aynı değil. Her geçen an, birçoğu ölçülebilir, insani zaman ölçeklerinde algılanamaz olsa bile, bir dizi ince ama önemli değişiklik meydana gelir. Evren genişliyor, bu da en büyük kozmik yapılar arasındaki mesafelerin zamanla arttığı anlamına geliyor.
Bir saniye önce, Evren biraz daha küçüktü, bundan bir saniye sonra, Evren biraz daha büyük olacak. Ancak bu ince değişiklikler hem büyük, kozmik zaman ölçeklerinde oluşur hem de yalnızca mesafelerden fazlasını etkiler. Evren genişledikçe, radyasyon, madde, nötrinolar ve karanlık enerjinin göreceli önemi değişir. Evrenin sıcaklığı değişir ve gökyüzünde gördükleriniz de çarpıcı biçimde değişecekti. Tümüyle, Evreni kırabileceğimiz altı farklı çağ var ve biz zaten sonuncusunu yaşıyoruz.
Genişleyen Evrende yeni alan yaratılırken, karanlık enerji yoğunluğu sabit kalır. Evrenimizde var olan her şeyin içinde belirli bir miktarda enerji vardır: madde, radyasyon, karanlık enerji, vb. Evren genişledikçe, bu enerji biçimlerinin kapladığı hacim değişir ve her birinin enerji yoğunluğu farklı şekilde gelişir.
Karanlık enerji, uzayın kendisinin bir özelliğidir, bu nedenle enerji yoğunluğu, Evrenin genişlemesi veya hacminden bağımsız olarak sabit kalır. Genişleyen Evrenin görsel tarihi, Big Bang olarak bilinen sıcak, yoğun durumu ve daha sonra yapının büyümesini ve oluşumunu içerir. Işık elementlerinin gözlemleri ve kozmik mikrodalga arka planı da dahil olmak üzere eksiksiz veri paketi, gördüğümüz her şey için geçerli bir açıklama olarak yalnızca Büyük Patlama’yı bırakıyor. Evren genişledikçe aynı zamanda soğuyarak iyonların, nötr atomların ve nihayetinde moleküllerin, gaz bulutlarının, yıldızların ve nihayet galaksilerin oluşmasını sağlar.
Bu nedenle, daha uzun süredir var olan bir Evren daha fazla genişlemiş olacaktır. Gelecekte daha serin olacak ve geçmişte daha sıcaktı, geçmişte yerçekimi açısından daha tekdüzeydi ve şimdi daha hantal, geçmişte daha küçüktü ve gelecekte çok, çok daha büyük olacak.
Fizik yasalarını Evrene uygulayarak ve elde ettiğimiz gözlem ve ölçümlerle olası çözümleri karşılaştırarak hem nereden geldiğimizi hem de nereye gittiğimizi belirleyebiliriz. Tarihimizi, sıcak Big Bang’in başlangıcına ve hatta daha öncesine, kozmik bir enflasyon dönemine kadar tahmin edebiliriz. Mevcut Evrenimizi çok uzak bir geleceğe de tahmin edebiliriz ve var olan her şeyi bekleyen nihai kaderi öngörebiliriz. Tüm kozmik tarihimiz teorik olarak iyi anlaşılmıştır, ancak bunun nedeni yalnızca onun altında yatan yerçekimi teorisini anladığımız ve Evrenin mevcut genişleme hızını ve enerji bileşimini bildiğimiz için. Işık her zaman bu genişleyen Evrende yayılmaya devam edecek ve bizler bu ışığı gelişigüzel bir şekilde geleceğe kadar almaya devam edeceğiz, ancak bize ulaşanlarla sınırlı olacak. Şu anda görünür olan nesneleri görmeye devam etmek için daha sönük parlaklıkları ve daha uzun dalga boylarını araştırmamız gerekecek. (Bu yazıda, bigthink internet sitesinden alıntılar yapılmıştır.)

Düşünceleriniz...

Meçhul Adam

Meçhul Adam

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST