Sosyal güvenlikte Balthazard formülü

KALEM Farkıyla...

Sosyal güvenlikte Balthazard formülü

Sosyal güvenlikte Balthazard formülü

Özürlülerle ilgili derecelendirmelere ilişkin yönetmeliğe göre, doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan ve korunma, bakım veya rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi özürlü olarak tanımlanmıştır.
Özür durumuna göre özür oranı %50 ve üzerinde olduğu tespit edilenlerden günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyeceğine özürlü sağlık kurulu tarafından karar verilen kişiler ağır özürlüdür. Uluslararası sınıflandırma ve ölçütler engelli vatandaşın sınıfını belirler. Engelli vatandaşlara yapılan değerlendirmeler İşlevsellik Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması ele alınarak yapılır. Kişinin yaşadığı ruhsal ya da fiziksel engellere göre devlet tarafında rapor verilir. Bazı durumlarda kişinin birden fazla özrü olabilir. Birden fazla hastalığı veya özrü bulunanların, özür oranları da balthazard formülü ile hesaplanır.
Balthazard formülü, Birden fazla iş kazası veya meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik dereceleri veya birden fazla engellilik derecelerinin birleştirilmesinde kullanılan hesaplama şeklini tanımlar. Balthazard formülüne göre engel oranı belirlenirken birden fazla engeli olanlar için aşağıdaki şekilde uygulamaya gidilir.
Engel oranları ayrı ayrı tespit edilir.
Bu oranlar en yükseğinden başlanarak sıraya konulur.
En yüksek oran, engellinin tüm vücut fonksiyonunun tamamını gösteren %100’den çıkarılır.
Bu çıkarmada kalan miktar, sırada ikinci gelen engel oranı ile çarpılır. Çarpımın 100’e bölünmesinden çıkan rakam en yüksek özür oranına eklenir; böylece, birinci ve ikinci rahatsızlıkların engelli oranı bulunmuş olur.
Engel ikiden fazla ise, birinci ve ikinci rahatsızlıkların engel oranı birinci sıraya ve üçüncü sıradaki özür oranı ise ikinci sıraya alınarak formül tekrarlanır.
60 yaşın üzerindekilerde hesaplanan özürlülük oranına balthazard formülü ile %10 eklenerek kişinin engel oranı bulunur.
Örneğin; İki kaybı olan engelli için %35 ve %20 olması halinde;
1)En yüksek engelli miktarı %35 olup,100-35=65 olup
2)65xikinci engel oranı 20/100=13
3)En yüksel engel rakamı %35+%13=%48 Engel oranı bulunur.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST