Sosyal medya hem diyetinizi hem niyetinizi bozmasın…

KALEM Farkıyla...

Sosyal medya hem diyetinizi hem niyetinizi bozmasın…

Sosyal medya hem diyetinizi hem niyetinizi bozmasın…

Sosyal medya artık yaşamımızın bir parçası, nerdeyiz, ne yiyor ne içiyoruz hatta bunları nasıl yapıyor ve ne hissediyoruz, hepsini paylaşıyoruz…
Peki bu paylaşımlar olduğu gibi doğal haliyle mi yoksa olması istendiği gibi mi paylaşılıyor?
Bu paylaşımlar kime ne mesaj veriyor, nasıl etkiliyor? Bununla ilgili araştırmalar yapılıyor ve sonuçları paylaşılıyor. Ancak durum değerlendirmesi yapıldığında gelinen nokta aynı.
Fotoğraflar, görseller, videolar müthiş… Kilo almak çok kolay! Hele biraz kendine kızdıysan. Biraz mutsuzsan. Sıkıldığında yemek yiyerek mutlu olmaya çalışıyorsan!
Zaten hepsi çok kolay yapılıyor gibi, yiyenler çok büyük haz alıyor, mekanlar eşsiz, mutfakta kullanılan malzemeler bile trend…
Sosyal medyada sürekli yemek fotoğrafları paylaşan fenomenler var. Bazıları gerçekten çok iyi. Gece yarısı, tam da acıkmışken eritilmiş çikolatalar, dürümler, börekler, cuplar…
Sosyal medya diyeti bozuyor mu? Evet! Bazı fotoğraflar insanı cezbediyor! Bazı kişiler özellikle böyle sosyal medya ünlülerine karşı. Takip etmek istemiyorlar, diyet motivasyonlarını bozduklarını söylüyorlar. Bazıları da vazgeçmiyor çünkü bazı fotoğraflar yemeğe âşık kişilerin gözünden bir tablo gibi. Saatlerce seyredebilirim diyenler var. Siz dayanamayanlardansanız takip etmeyin.
Genelde diyet yapanların paylaştıkları diyet yemekleri ilgi görüyor ama…
Güzel bir görsel ‘Bak diyet de olsa güzel yemek önemlidir’ mesajı veriyor.
Bu takipçileri motive ediyor.
Ancak bazen ‘benimki öyle değil aman boş ver ‘algısı yaratıp diyetten vazgeçmeyi tetikliyor…
Yemek görselleri motivasyonu düşürebiliyor.
Yeme isteğinin oluşmasında duyusal ve duygusal faktörler önemli yer tutar. Kişi tok olsa dahi, görsel ya da işitsel uyaranlara duyarlıdır. Estetik sunulmuş ve kişinin damak tadına uygun bir yemek fotoğrafı, beyninde “Bu yemek çok lezzetli görünüyor” düşüncesini akla getirir, ağızda bir sulanma meydana gelebilir ve karnınız acıkabilir hatta hemen fazlaca besin tüketebilirsiniz.
Kişi tokken bile açlık hissetmeye başlayabilir. Şimdilerde sosyal medyada çok profesyonelce çekilmiş fotoğraflar var ve bunlar diyet yapan kişiler için ciddi bir uyarandır.
Diyet yapan kişiler zaten her gün düzenli biçimde yemeklerini planlamak zorunda oldukları için, zihinsel olarak yemekle ilgili her tür uyarana daha çok duyarlıdır.
Diyetinizi ve niyetinizi sosyal medya bozmasın…
Sağlık ve ağız tadı ile kalın

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST