Sosyal medya kullanımın olumsuz etkileri

KALEM Farkıyla...

Sosyal medya kullanımın olumsuz etkileri

Sosyal medya kullanımın olumsuz etkileri

Günlük yaşantımızın büyük bir kısmını sosyal medyada geçiriyoruz. Instagram’dan hikâye ve gönderi paylaşırken, Twitter’dangüncel olayları takip ederken, Facebook’tan sohbet ederken, YouTube veya Tiktok’tan video izlerken vaktin çoğu sosyal medyada geçer hale geliyor.Elbette, sosyal medya hayatımızı sadece olumsuz şekilde etkilemiyor. Hayatımıza olumlu katkılarda da bulunuyor. Gündemi takip edebilme, uzaktaki arkadaşlarımızla iletişim içinde olabilme, istediğimiz bilgiye kolayca ulaşabilme ve sosyal aktivitelerimizi yapabilme gibi çeşitli olumlu katkıları da bulunmaktadır. Bununla birlikte sosyal medya kullanım süresi konusunda dikkatli olmamız gerekiyor. Her geçen gün sosyal medya kullanım süresi artmasıyla kişiler sosyal medya bağımlılığı tehlikesiyle karşı karşıya geliyor. Bu bağımlılık hem bireysel hem de toplumsal yaşamda çeşitli sorunlara neden olabiliyor Sosyal medya iletişimimizin yeni bir şekli haline geldiğindensosyal medyayı reddetmek imkânsız hale geldi. Ancak, yoğun sosyal medya kullanımın tehlikeli yönlerini fark edersek kendimizi ve çocuklarımızı olumsuz etkilerinden koruyabiliriz.

Yoğun sosyal medya kullanımın zararları nelerdir?
• Sosyal medya bağımlılığı yapabilir.
• Sosyal medyada uzun ve geç saatlere kadar vakit geçirilmesi uyku düzenini bozmakla birlikte sağlıklı ve düzenli beslenmeyi de bozar.
• Sosyal medya ile ilgilenmekten gerçek hayattan kopulması yalnızlaşmaya neden olur
• Yüz yüze sohbet etmek yerine sosyal medyada yazışmanın tercih edilmesi ilişkilere zarar verir ve asosyal bir yaşantı başlamasına neden olur.
• Sosyal medya başında çok uzun zaman geçirmek günlük işlerin aksamasına ve gereksiz zaman kaybına neden olur.
• Mantıklı düşünme ve akıl yürütme yönünden kişiyi zayıflatır.
• Sosyal medya ile yoğun şekilde iç içe olan çocuklar gerçek hayatlarında empati kurma, sözsüz iletişim kurma ve karşısındakinin duygularını anlama konusunda güçlük çekebilirler.
• Sosyal medyada mutlu ve kusursuz gözükmek için harcanan çok büyük bir gayret vardır. Bu şekildeki paylaşımlara sürekli maruz kalındığında kişi kendini onlarla karşılaştırır ve bu durum özgüvene ve benlik saygısına zarar verir.

Düşünceleriniz...

Duygu Engin

Duygu Engin

Uzman Klinik Psikolog Duygu Engin psikologduyguengin@gmail.com www.psikologduyguengin.com

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST