KALEM Farkıyla...

Sosyal Medya

Sosyal Medya

Yerinde kararlar dönemi ile yeni bir yüz yüze eğitim dönemi daha başladı. Her ilde her renge göre farklı uygulamaları gördüğümüz bu dönemde kimlerin okula gidip gitmeyeceğine her şehrin kendi dinamikleri, salgın kurallarına ne ölçüde uyduğu gibi parametreler karar verecek. Geçtiğimiz hafta umarım güzel şehrimiz Çanakkale’miz de sarı ya da mavi grupta yer alır temennisi ile noktayı koymuş olmama karşın hafta sonu güncellenen haritada kırmızı renge bürünmüş olması ise üzücü bir gelişme oldu diyebilirim. Salgın tedbirlerinde ki bazı esnekliklerin bu durumu daha da vahim hale getirmesine fırsat vermeden yarınlara umutla bakmak dileğindeyim.
Sosyal Medyanın Hayatımızda ki Yeri
Bu konu üzerine uzun uzadıya konuşabiliriz. Artık yazılı ya da görsel basın yayın organları arasında en etkili mecra hangisidir diye sorsanız bir çok kişi bu soruya ‘’Artık sosyal medya’’ şeklinde cevap verecektir. Hatta zaman zaman kimi siyasilerin aldıkları bazı önemli kararları da sosyal medya üzerinden paylaştığına bir çoğumuz şahit olduk. Bugün değineceğim konu ise Sayın Bakanımız Ziya Selçuk ile alakalı. Hafta sonu bir anda yayılan istifa haberlerini bir çoğumuz şaşkınlıkla takip ettik. Ülke olarak içinden geçtiğimiz bu zor zamanlarda en büyük yükün belki de Sağlık Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı üzerinde olduğunu daha önceleri ifade etmiştim. Böyle bir dönemde alınabilecek bir kararın da nasıl dönüşü zor durumlara yol açabileceğini az çok tahmin edebilirsiniz. Neyse ki çok geçmeden yine sosyal medya üzerinden bir yalanlama açıklaması paylaşıldı da ortalık biraz durulmuş oldu. Konu ile alakalı daha sonra açıklama yapan Sayın Bakan Ziya Selçuk “Twitter hesabımla Instagram hesabımda biraz farklılık var. Genelde Milli Eğitimle ilgili konuları Twitter üzerinden resmi bir kanal gibi kullanıyorum. Instagram’da da herhangi bir siyasi ya da başka konulardaki uzmanları başından beri takip etmiyorum. ‘Çıkarmış’ denince sanki eksiden vardı da çıkarmış gibi bir algı oluşturuluyor. Bu eskiden de yoktu. Dolayısıyla çıkarmış olmak söz konusu değil. Tamamen mantıksız ve bir şekilde karmaşa oluşturmak ya da fitneye yol açmak için basit bir amaç. Kurumsal olarak ‘Asılsızdır’ diye bir tweet attık. Çok bilinmeyen küçük bir siteden çıkmış ve yayılmış. Hiç önemsemedim.”Dedi.
Sosyal Medya bu örnekte de gördüğümüz üzere hayatımızda artık bu kadar yer tutuyor.
Son Zil 2 Temmuz
Her yıl eğitim takvimleri yayınlanır, hangi gün kimin ne yapacağı kaç iş günü eğitim-öğretime devam edileceği ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği de belirlenmiş olur. Tüm dünyayı etkileyen böyle bir dönemde ise bu tarihlerde aksamalar, değişiklikler olabiliyor. Gelen son bilgiler ise daha önce öne çekilen ara tatilin ikinci dönemde tekrarının olmayacağı, 2 Temmuz’a kadar okulların açık kalıp bu tarihte de karnelerin dağıtılabileceği yönünde. Artık salgın şartları olumsuz seyretse dahi genel bir uzaktan eğitime geçiş ise olmayacak. Şu an faaliyette olan Yerinde Kararlar uygulamasına bağlantılı olarak her ilin Umumi Hıfzıssıha kurullarından alınacak kararlar eğitimin yöntemini belirleyecek.
Bu haftayı da Marie Curie ile noktalayalım kıymetli okur.
“İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.”
Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu haftalar dilerim.
Kalın sağlıcakla.

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST