Sosyal ortamda nasıl fark yaratılır?

KALEM Farkıyla...

Sosyal ortamda nasıl fark yaratılır?

Sosyal ortamda nasıl fark yaratılır?

Her zaman derim ki sadece ağzınızdan çıkanlarla konuşmazsınız. Birde dinleyen gözler vardır. O halde her hal ve şartta hareketlere dikkat etmeli. İşte size sosyal bir ortama girdiğinizde dikkati üzerinize çekecek birkaç formül.
1. Daima temiz, ütülü ve uyumlu giyinin.
2. Bulunduğunuz ortamın merkezinde olun.
3. Başınız dik olsun, çeneniz karşıya baksın.
4. Enerjik görünün ve sürekli bir şeylerle meşgul olun.
5. Çevrenizi sürekli gözlemleyin ve iletişim halinde olun.
6. Konuşmaktan çok dinleyin.
7. Daima kibar ve düşünceli olun.
8. Daima insanların gözlerinin içine bakın.

AMERİKA İÇİN TARİHİ KONUŞMA
Siyasi propagandanın dönüm noktalarından biri şüphesiz Amerika’da Kennedy ve Nixon’ın katıldığı TV programıydı. Nixon heyecanlanmış, terlemiş ve seçmenin nazarında oy kaybetmişti. Öyle her babayiğidin harcı değildir bu işler. Cehaleti affetmez, zayıf bilgiyi sindirmez, iki çift laf edemeyeni kabullenmez. Derken geçelim Amerika’ya. Perşembe günü Donald Trump ile Joe Biden’ın televizyon düellosu var. Bakalım nasıl olacak? Buradan ne gibi dersler çıkaracağımızı izleyip sizinle paylaşacağım.

SAFSATALARIN ANSİKLOPEDİSİ ÇIKTI
Immanuel Tolstoyevski’nin Safsatalar Ansiklopedisi’ni henüz okumadım. Lakin özellikle siyasetteki argümanlarını çokça gördüm. İşe biraz daha derli toplu bir çalışmayla göz atmak isterseniz, bir hayli beğenilen ve yeni çıkan bu yayını okuyabilirsiniz.

2 TUĞLAYLA DUVAR ÖRÜLMEZ
Çetin Altan’ı 5 yıl önce bugün kaybettik. Hayranıydım. İstanbul’da Caddebostan’da otururdu. Kitaplarını okusanız ufkunuz bambaşka olur. Yaşlılığında bile dinamik konuşurdu. Berrak bir hafıza, akıcı konuşma, entelektüel bir durum vardı. Tarihler arasında geçiş yapardı. Edebiyattan örnekler verirdi. TİP partisindendi. O konuşmaya başladı mı herkes dinlerdi. Lafı gediğine koyardı. Çok örnekleri vardır. Onun sırrı, bilgidedir. Kitap okuyalım. 2 tuğlayla duvar örülmez dostlar.

HAYATINI DİKSİYON DEĞİŞTİRDİ
Şahan Gökbakarın hayatında diksiyon dersinin önemi büyük. Bakın ne diyor: “Banyo, tuvalet ekipmanları satan bir firmada satış elemanı olarak çalışmaya başladım. İlk satışımda iyi bir rakam elde edince “Seni biraz daha geliştirelim, diksiyona falan yollayalım” dediler. İkna ve konuşma dersleri almak için Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne yazdırdılar beni.” Derken tiyatro yeteneğinin farkedilmesi ve derken sinema işte bu günlere böyle gelindi.

GÜNÜN SÖZÜ
‘öğrenilmesi gereken ilk dil, tatlı dildir’

TRUMP, NE KONUŞACAĞINI ŞAŞIRDI
ABD Başkanı Donald Trump, Paris İklim Anlaşması’yla ilgili yaptığı konuşmada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan yanlışlıkla ‘başbakan’ olarak söz etti.

ÇANAKKALE’DEN SİMALAR

GİRİŞİMCİLİKTE İLETİŞİM MODELİ
Bir kadın düşünün ki bir hayalin peşinde koşuyor, Mevlevi Tatlısı adıyla müthiş bir tat üretiyor. Gelibolu’dan tüm Türkiye’ye ve dünyaya ihracat yapıyor. Bunda, bitmez enerjisi kadar iletişim yeteneğinin de katkısı olduğunu biliyorum. Atiye Laçin, bana girişimcilerde, işletmecilerde, iletişimin, diyaloğun, konuşma performansının ne kadar önemli olduğu gösteren örnek bir isim. Hem kendisini, hem de doğum gününü kutluyorum.

SIRA GÜLCE’DE
Yalova Restoran sahibi Didem ve Ertuğrul çiftinin kızı Gülce harika yetiştirilmiş muhteşem bir hanımefendi. Esnaf anne ve babadan aldığı iletişi bilgisi, yükseköğretimde aldığı eğitim ile Yalova’nın marka değerinin artmasına çok büyük katkı sunacağınıza zerre şüphe duymuyorum.

TABİP HATİP
Dr. Naci Hasanefendi ne güzel konuşan bir kent sakinidir. Ben tarihte çok hatip tabip gördüm. Çağımızın yerelde karşılığı odur. Müzik ve kültürel birikim insanı böyle yapıyor.

NEZİH YÖNETİCİ
Çanakkale Belediyesi yöneticilerinden Göksel Koyuncu’yu her gördüğümde nezaketle yüklü bir Avrupa başkentinde yaşadığımı düşünürüm. Naif, mütevazı, nezih konuşmasıyla iyi ki böyle yöneticiler var.

KELİMELERLE DANS EDİYOR

Kepezde ikamet eden Rıza Bektaş’ı elimde bir olanak olsa herkesin tanımasını isterdim. Şiir kitapları da bulunan bu eşsiz isim, kelimelerle dans eden, haliyle ifade kuvveti olan nadir bir şahsiyet. Yerel aktörler, yerel yönetimler bu tarz insanlara omuz vermeli.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST