Sosyal yardım alanlar işe yönlendiriliyor

KALEM Farkıyla...

Sosyal yardım alanlar işe yönlendiriliyor

Sosyal yardım alanlar işe yönlendiriliyor

Günümüzde dünyanın pek çok ülkesi sosyal yardım alan bireyleri istihdama yönlendirmeye dönük programlar uygulamaktadırlar. Göze çarpan uygulama örnekleri sıralandığında Amerika Birleşik Devletleri’nde sosyal yardım alanlar, ücretin bir kısmı devletçe desteklenen işlerde istihdam edilirken, Avusturalya’da 50 yaş altı tüm iş arayanların topluma hizmet kapsamında mesai harcaması halinde işsizlik ödeneğine ilave ödenek alması sağlanmaktadır. Avrupa örneklerine bakıldığındaysa Danimarka ve İngiltere gibi ülkelerin çalışabilir durumdaki bireylerin sosyal yardım alabilmesini aktif olarak iş arıyor olmalarına bağladığı görülmektedir.

Ülkemizde Sosyal Yardımlar ile İstihdam Bağlantısının Kurulması konusu dolaysız olarak ilk kez 2 Mart 2010’daki Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda görüşülmüştür. İstihdamla sosyal yardım sistemi bağlantısının etkinleşmesine yönelik eylem planları hazırlanmış ve kurumlar arasından protokoller imzalanmıştır. Sosyal yardım alanların iş ve meslek danışmanlığı hizmetiyle buluşturulmasıyla başlayan çalışmaların belki de zirve noktası İstihdam- Sosyal Koruma ilişkisinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adı altında ve tek bakanlık çatısı altında toplanmasıdır. Sosyal Yardım Alanların işe yönlendirilmesi doğrultusunda çeşitli destekler sunmakta olan Bakanlığın sağladığı kimi yardımları burada zikretmek faydalı olacaktır.

İşe Yönlendirme Yardımı
18-55 arasındaki çalışabilir durumdaki sosyal yardım faydalanıcısının işe yönlendirildiği bilgisi İŞKUR tarafından bütünleşik sisteme bildirildikten sonra 30 gün içerisinde ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına müracaat edilerek alınan ve yılda en fazla üç defa verilen 40-100 TL arasındaki “İşe Yönlendirme Yardımı” yardım alan kişinin iş görüşmesine gitmesi için gerekli yol parası, traş ücreti vb masraflarını karşılamaya yöneliktir.

İşe Başlama Yardımı
İşe başlayan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kaydı yapıldıktan sonra 60 gün içerisinde ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına edilerek alınan ve işe yerleşenlere bir defaya mahsusu olmak üzere asgari ücretin 1/3 ü kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarınca yapılan yardımdır.
Çalışabilir durumdaki, tüm sosyal yardım yararlanıcılarının istihdama edilerek sürdürülebilir gelire sahip olarak yoksulluktan kurtulmaları dileğiyle…

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST