Sporcuların yaptıkları 10 temel hata ve çözümleri

KALEM Farkıyla...

Sporcuların yaptıkları 10 temel hata ve çözümleri

Sporcuların yaptıkları 10 temel hata ve çözümleri

Taekwondo çalışma ve tecrübe ile öğrenilen bir olgudur. Hergün dojantayani (Salonda) saatler harcarız. Hergün yeni hareketler, yeni teknikler ve yeni stratejilerle adeta bombardımanatutuluruz .Tüm  bunları mükemmel derecede öğrenmek ve spor kalitemizi yükseltebilmek  için her teknik ve çalışmada yapılabilecek temel hataları bilmeli ve çalışmalarımızda bu hatalardan azami derecede uzak durmalıyız. Hatalı bir teknik veya hareket yapıla yapıla doğru zannedilmeye başlar. İleride de düzeltilmesi ve doğru olana dönülmesi  son derece zorlaşır. Diğer bir deyişle de eğer akranlarınızın sık sık düştüğü bu hatalara düşmez ve çalışmalarınızdan uzak tutarsanız , gerek antrenmanlarda ve gerekse müsabakalarınızda onlara karşı   daha ileri seviye bir sporcu olarak üstünlük sağlamış olursunuz.
Burada bahsedeceğim hatalar döğüş sporları üzerine yaptığım 20 yıla yakın zamanlık araştırma  tecrübesi içinde tek tek tespit ettiğim en önemli hatalardır. Bu hataları 2 temel gurupta toplayabiliriz. BirincisiDodangta yapılan temel hatalar ve diğeri müsabaka esnasında yapılan temel hatalardır

DOJANG ÇALIŞMASINDA TEMEL HATALAR:
Dojangta  çalışma esnasında tüm sporcularca yapılan müşterek hatalar
HATA:1 Vücudun devamlı tek tarafını kullanmak.Bu sporcuları en büyük hatalarıdır. Rakipleri ile karşılaştıkları zaman her zaman sadece bir ayak üzerinden teknik yaparlar. Genelde hep sağ ayak ve yumruklar etkili çalıştırılır. Sağ taraf ayak teknikleri ( düz tekmeler. dönerli tekmeler) sert ve etkili çıkarken sol ayak teknikleri çok zayıf ve gerekli teknik seviyeden uzaktır. Bu çalışma metodu son derece yanlıştır. Bu sporcuda sadece bir ayakla teknik yapabileceği alışkanlığını geliştirir. Sol ayağa karşı güvensizlik, müsabakaya çıkıldığın dada tek gardla döğüşüme dezavantajını getirir. Müsabakada aynı adımla dövüşülmesinin nedeni aslında salonda hep o adım üzerine çalışmanın bir sonucudur. Buda müsabakalarda genelin dışında ters gardla ( solak veya sol ayağını iyi kullanabilen) döğüşsen rakipler karşısında bir yıkımı (mağlubiyeti) beraberinde getirir veya sokakta karşılaşılan bir saldırıda sol garddan gelen tehlikeye karşı iyi savunma yapılamaz.
ÇÖZÜM:1 Öncelikle vücudun zayıf tarafı ile antrenman yapmak: Haftanın belli günleri sadece zayıf tarafınızla antrenman yapın. Sol ayak ve yumruklarınız  zayıf ise ,belli çalışa periyodlarını sırf bu tarafınızla antrenmana ayırın. Salon antrenmanlarında rakibinizle çalışmasa sadece sol tarafınızın tekniklerine oturtulmuş müsabakalaryapınız. Gerçek müsabakada step değişimleri size büyük avantajlargetirir.Çünkü çoğu müsabıklar. Tek taraflı tekniklere odaklandığından,  ikinci bir tekniğe geçmeleri için ayak değişimleri size vuruş fırsatı ve zamanı sağlar. Çoğu teknik sporcular ters gardla üzerlerine gelen acemi sporculara yenilmişlerdir.
HATA:2 Aşırı güç kullanımı: Çoğu yeni sporcular yumruk veya tekmelerini çok sert atmaya çalışırlar ancak bu esnada vucut kontrolünü kaybederler ve sakatlanmalar için zemin oluştururlar. Öncelikli olan bir tekmeyi sert atmak değil, tekniğine uygun olarak atmaktır. Salonda antrenmanlarda veya müsabakalarda, acemi sporcuların daha fazla sakatlanmalarının veya rakibi sakatlamalarının sebebi budur. Bilmedikleri bir tekniği ,çok sert atmak hem kendilerine hem de rakibe büyük zararlar verir.
ÇÖZÜM:2 Yeni bir teknik öğrenildiği zaman bu teknik atarken vücudun denge ve konumunu sağlamayı öğrenmekle işe başlanmalıdır. Teknik nereye ve nasıl atılır. Tekniğin sonunda vücudun dengesi nasıl sağlanır iyi öğrenilmelidir. Teknik   yeterliliği alan bir tekme gerek atan sporcunun kendisini ve gerekse rakibi sakatlama riskinden uzak tutar. Tekme ve yumruklarda güç  çalışımı ancak hareket teknik olarak mükemmelliğe ulaşınca çalışılmalıdır. Çalışmalarda hareket 2 bölüme ayrılmalıdır.1-Hareketin teknik boyutu 2-Hareketin gücü ve hızı .Hareket teknik yeterliliğe ulaşmadan sporcudan güç istenmemelidir. Bazı çalıştırıcıların ilk yapıtları hata budur. Harekette hem teknik kapasiteyi hem de aşırı gücü bir anda isterler ve solonda sık sakatlanmalara meydan verirler. Harekette güç istemi ancak mavi kuşak seviyesiyle başlamalı kırmızı kuşak seviyesinden sonra özel Güç çalışmalarına başlanmalıdır.      DEVAMI HAFTAYA

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST