Süper, ultra, hiper lüx daireler

KALEM Farkıyla...

Süper, ultra, hiper lüx daireler

Süper, ultra, hiper lüx daireler

Gelin bu hafta şu süper lüks daireleri konuşalım. Hani şu her ilanda, her inşaat girişindeki tabelada, her ortamda müteahhitlerin bastıra bastıra üzerinde durdukları hikaye. Hikaye diyorum çünkü 20 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum ki ben daha hiçbir müteahhittin normal bir daire sattığına şahit olmadım. Burada işini düzgün yapıp gerçekten yaptığını ortaya koyan müteahhitleri ayrı tutuyorum ancak tıpkı bizim gayrimenkul sektöründeki danışmanlar gibi çoğunluk atıyor ve hatta atmalara doyamıyor. Yan inşaat “Lüks Daire” diyorsa bizim müteahhit “Süper Lüks” diyor, onu gören başka müteahhit “Ultra Lüks” diyor.

Peki nedir “Lüks Daire?”. Var mıdır bir tanımı bu lüks dairelerin? Evet elbette var ancak buraya teknik şartname gibi bu maddeleri yazarak yazıyı sıkıcı hale getirmek istemiyorum. Ama neyin lüks olmadığını yazarak biraz düşündürmek ve biraz da neye dikkat edilmesi gerektiğini yazmak istiyorum.

Öncelikle kullanılan betonun C30, C35, C155, C2947290 olması dairenin lüks olup olmamasına dair bir etki etmez. Bir müteahhit size bu hikayeyi anlatıyorsa zaten bir eksi atabilirsiniz çünkü kafanızı karıştırmaktan başka bir şey yapmıyordur. Zaten inşaat teknik şartnamesine uymayan bir yapının ruhsat alması, yapı denetim firmalarının bunu onaylaması, iskan alıp normalmiş gibi işlem görmesi mümkün değildir. Normal kullanıcı da betonların ne anlama geldiğini bilmediğinden müteahhit bu noktada attıkça atabilir, çok dikkate almamakta fayda vardır.

Tabi bununla birlikte mesela lüks diye tabir edilen gayrimenkullerde ses yalıtımı olması gerekir, hem de en az iki odada. Şimdi düşünün bakalım kaç gayrimenkulde ses yalıtımı kullanılıyor. Oysa çoğu müteahhit “ısı ve ses yalıtımı” yapıldığını iddia etmeye bayılır. Ses yalıtımı dediğimiz olay 1 yerine 2 tuğla koymak veya 8,5’luk tuğla yerine 38,5’luk tuğla kullanmak değildir. Ses yalıtımı apayrı bir uygulamadır ve maliyetlidir. Bu yapılmadığından genelde komşunuz ile beraber bir yaşam sürersiniz akşamları, ama sorsanız her lüks daire ses yalıtımıyla beraber gelir son kullanıcıya.

Lüks dairelerde öyle laminat parke falan görmezsiniz, zaten laminat parke ne arar lüks dairede. Bu parkenin masifi makbuldür lüks dairelerde ve onun da fiyatı kendi gibi oldukça lükstür. Oysa bakın o lüks, süper lüks diye müteahhittin pazarladığı kutu gibi dairelere; masifin “M”si daireden içeri girmez, geçtim içeri girmeyi yolda görseler selam dahi vermezler o laminat parke kullanıp dairesini lüks diye pazarlayan müteahhite.

İç doğramaları mı merak ediyorsunuz lüks dairelerde? Amerikan Kapı benim tecrübelerime göre henüz lüks kapı sınıfına girmedi ve ilerleyen süreçte de girecek gibi durmuyor karşısında şöyle masif sert ağaç kasalı, karşınızda görünce ihtişamıyla kendisine tekrar tekrar baktıran kapılar olduğu sürece. Velhasıl baktığınız evde Amerikan kapı varsa o ev lüks değil, gayet normal bir evdir de işte henüz yeni takıldığından müteahhit lüks diye size yutturmaya uğraşıyordur.

Mutfak, banyo gibi ortamların da yeni olması bir şey ifade etmez konu lüks statüsü olunca çünkü buralarda kullanılan ürünlerin markasından, modeline, duruşundan, kullanılışına, kalitesinden kullanım alanına kadar farklı dinamikler devreye girer. E haliyle bunca dinamiğin olduğu bir bağlamda Mdflam veya Suntalam bu klasmanın oldukça dışında kalır ve hatta hiç listeye bile girmez.

Velhasıl sonuca gelirsek; şu an piyasada gördüğünüz dairelerin hemen hemen %95’i ve hatta daha fazlası lüks statüsünde olmayıp sadece ve sadece YENİ statüsündedir. Siz gayrimenkul arayışlarınızda lüks, süper lüks, hiper lüks kavramların tuzağına düşmeden gönlünüze göre, ihtiyaçlarınızı maksimum karşılayacak oranda daireler bularak alınız ve keyfini sürünüz. Gerisi bazı müteahhitlerin pazarlama tuzağı olarak köşede kalsın. Haftaya da bazı emlakçı tuzaklarından bahsedelim isterseniz ki ne denilince ne anlama geliyor bir de o konunun üzerinden geçmiş olalım.

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST