Süresi Geçmiş Reçeteyi SGK Karşılamaz

KALEM Farkıyla...

Süresi Geçmiş Reçeteyi SGK Karşılamaz

Süresi Geçmiş Reçeteyi SGK Karşılamaz

Efendim Allah cümlemize sıhhat afiyet versin malum aliniz kış aylarındayız. Soğuk havalarla beraber nezle grip kapımızdan ayrılmaz olunca pek çoğumuzun ilk durağı hekim sonraki durağı ise eczane oluyor. Bugün yazımızda hekim tarafından düzenlenen reçetelerde yazılan ilaçların eczaneden ne kadar sürede alınması gerektiği hususuna değinmeye çalışacağız.

Reçetedeki ilaçlar kaç gün içinde alınmalıdır?

Anlaşmalı olan bir sağlık kuruluşunda muayene olduysanız hekiminiz de reçetenize ilaç yazdıysa ve siz süresinde ilaçlarınızı aldıysanız, ilaçların bedelleri SGK tarafından ödenmekte bildiğiniz üzere. Reçetedeki ilaçların kaç gün içinde alınması gerektiği sorusunun cevabı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği’nde mevcut esasen.Tebliğe göre reçeteler 4 iş günü geçerli. Yani ilaç bedellerinin SGK tarafından karşılanması için 4 iş günü içerisinde eczaneden alınması gerekli.

Reçete eczaneye zamanında verilmezse ne olur?

Reçete içeriği ilaçların 4 iş günü içerisinde eczaneden alınmaması durumunda SGK ilaç bedellerini karşılamaz. Ancak bu reçetenin geçersiz olduğu anlamına da gelmez. Yani rahatsızlanankişi dilerse bedellerini cebinden ödeyerek ilaçları alabilir.

Reçetede 4 iş günlük sürenin hesabı

Reçetenin eczaneye sunulması için gerekli olan 4 iş günlük süre reçetenin düzenlendiği gün işlemeye başlar. Burada altı çizilmesi gereken bir husus sürenin iş günü olarak değerlendiriliyor olmasıdır. Bu nedenle Cumartesi günü, Pazar günü ile resmi tatil ve bayram günlerinde süre işlemez. Mesela Perşembe günü düzenlenen reçete için süre Perşembe, Cuma, Pazartesi, Salı şeklinde hesaplanacak olup ilaçların en geç dördüncü iş gününün sonunda yani Salı günüeczaneden alınması gerekecektir.

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla birlikte borcu olanlara da 31.12.2020 tarihine kadar ücretsiz sağlık hakkı tanındı!

08.01.2020 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan 2040 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan; Gelir vergisi mükellefi olanlar, Şirket ortakları, esnaflar, muhtarlar, tarımsal faaliyette bulunanlar (çiftçiler) ile hiçbir yerde çalışmayan ve sigortalılığı olmayan (BAĞ-KUR ve 5510/60-g) kişiler, Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler (Devlet Hastanesi vs.) ile Devlet Üniversitesi Hastanelerinden 31.12.2020 tarihine kadar, bakmakla yükümlü olduğu kişiler de dahil,  ücretsiz yararlanabilecektir. Söz konusu karar ile birlikte kişilere, borcu olup olmadığına bakılmaksızın ilgili hastanelerden ücretsiz sağlık hizmeti alabilme imkânı verilmiştir. Prim borcu nedeniyle problem yaşayan vatandaşların mağduriyeti 31.12.2020 tarihine kadar giderilmiştir.

 

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST