Suyu kaynağından için!

KALEM Farkıyla...

Suyu kaynağından için!

Suyu kaynağından için!

Allah’a giden yolu bulamayanlara seslenmek istiyoruz. Niyetimiz, sizleri Rabbimizin 2000’li yıllar projesi olan “üveyslik” ile tanıştırmak. Kafanızı karıştırmadan, en yalın haliyle aktarmaya çalışacağım. Allah’ın projesine dahil olanların herhangi bir tarikat ya da cemaatle ilişkisi yoktur. Rabbimiz dışında hiçbir yere bağlı değiliz, özellikle bilmenizi isteriz.
Üveyslik nedir bir daha duyuralım isterseniz. Üveys Allah’a aşk ile yolculuk yapanlara denir. Kişi üveys olabilmek için sabah akşam yapılan, Veysel Karane Zikri olarak bilinen bir zikre başlar. Rabbimiz üveyslere bu yolculukta ders alabilmeleri, Rablerini öğrenebilmeleri için mana yoluyla evliyaları, sevgili kullarını, öğretmen olarak verir. Her üveys geceleri uykusunda, evliyalardan ders almaya başlar. Bu dersler aklımıza değil, ruhumuza verilir. Biz üveysler, kulluk görevimizi yalnız Allah’a yapar ve yardımı da yalnız Allah’tan dileriz. Araya aracı koymadan, her halimizi Rabbimize havale ederiz.
Zikir, nefsin kötü huylarından temizlenmek, ruhu yüceltmek ve Allah’a kulluk yapabilmek için bir vasıtadır. Üveyslik yolunda zikri yaparak ilk adımı atan kişiye Rabbi önce nefsini bildirir. Peygamber Efendimizin “Nefsini bilen, Rabbini bilir” hadisi yerine gelir ve kişi nefsini rüya yoluyla öğrenir. Nefsini bilen kul, nefsini yani kendini tanımak için zikre devam ettiğinde Rabbi ona maddi ya da manevi birçok hediye gönderir. Zikre başlayan kişiye ilk yaşatılan tarifi imkansız bir huzur halidir. Kendinizi çok mutlu ve huzurlu hissedersiniz. İşleriniz rast gitmeye başlar, yetişemeyeceğiniz yere yetişir, geçmeyen hastalıklarınız alınır, çözemediğiniz imtihanlarınızdan, yeniden doğmuş gibi kurtulursunuz. Zikirle yaşama yeniden bağlanır, aslında hayatınızda tertemiz, yeni bir sayfa açmış olursunuz. Yaşama bakışınız değişir, daha olgun, sabırlı, sakin ve kendinizde beğenmediğiniz, Rabbimizin istemediği tüm davranışlardan da teker teker uzaklaştığınızı fark edersiniz. Yolda ilerledikçe, islamın bir zorbalık dini değil, sevgi dini olduğunu en iyi idrak edenlerden olursunuz.
Bu satırları okuyorsanız eğer, ben kimim ki evliyalardan ders alabilirim, bu lütufları nasıl yaşarım, çok günahkarım, ben bu halleri yaşayamam demeyin. Unutmayın, hiçbir günah Rabbimizin merhametinden daha büyük olamaz. Bugüne kadar Müslümanım, Allah’ı ve Resulünü seviyorum diyorduk. Bu zikirle Rabbimiz bizleri nasıl sevdiğini ve nasıl ilgilendiğini bizzat yaşatarak öğretti ve zikre başlayan herkese öğretmeye de devam ediyor.
Biz üveysler, Hakka giden yolu; önce kendimiz giderek, sonra Allah’a giden yolu arayanlara göstererek ve bundan hiç bir menfaat beklemeden yapıyoruz. Evliya öğretmenlerimizden öğrendiklerimizi geciktirmeden sizlerle paylaşıyoruz. Ben bu lütufları yaşadıktan sonra, sizlere bunları anlatmadan duramam ki! İnşallah bir gün sizlerde bu zikri yapmaya başladığınızda, zikri yapın diye ısrarcı olma konusunda beni anlayacaksınız, çünkü sizde herkese deli gibi zikri anlatırken bulacaksınız kendinizi. Öyle haller yaşayacaksınız ki! Anlatmadan duramazsınız. Allah’ı anmak ve kullar da ansınlar diye anlatmak bağımlılık halini alacak sizde de inşallah.
Kısa ve öz haliyle aslında her üveys bir kandildir. Kandilin maksat ve manası ise, bir yere gideceğin zaman sana ışık tutmasıdır. Biz sizlere ışık tutuyoruz. “Sadece kaynaktan için suyu, doğru kaynağı buldunuz ise!” diye sesleniyoruz. İşte en doğru kaynak bu! Başka kaynak yok ki!
Üveyslik hakkında ayrıntılı bilgi için www.veyselkarane.com

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST