Taekwondo Antrenörü’nün Hiperaktif Çoçuklar Karşısındaki Tavrı

KALEM Farkıyla...

Taekwondo  Antrenörü’nün Hiperaktif Çoçuklar Karşısındaki Tavrı

Taekwondo Antrenörü’nün Hiperaktif Çoçuklar Karşısındaki Tavrı

Taekwondo 2000’li yıllarda ruhi ve fiziki gelişimi sağlayan bir spor dalı olarak tüm dünyada hızla yayılmaya başlamıştır. Buna paralel olarak yurdumuzdaki önemi gün geçtikçe artmaktadır. Olimpik bir spor olması ve bu branştaki yurtdışı müsabakalarındaki başarılı sonuçlar, gerek lisanslı sporcu sayısında gerekse ,bu spor dalına olan talepte ciddi artışlar meydana getirmiştir. Taekwondo salonlarına özellikle yaz aylarında başvuran çocuk sporcu sayısındaki artış, çocuk psikolojisi ile ilgili bir takım davranış problemlerinin de salonlarda (Dojang) sıkça görülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle do salonları fonksiyon olarak sadece self defans tekniklerinin öğretildiği çalışma mekanları değil aile ,antrenör ve psikiyatrist üçgeninde bir eğitim merkezleri olma yolundadır.

Taekwondo salonlarında Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesendromu( DEHS) olan çocukların sık görülme nedenleri
1- Sportif faaliyetler, enerjinin fazlasını kullanmayı, dikkati tek bir noktaya yoğunlaştırmayı ve hormonların ve beyin hücrelerinin uyarılmasını sağlar. Bu nedenle gerek çocuklarda gerek yetişkinlerde dikkat eksikliği sendromunun tedavisinde psikiyatristlerce tavsiye edilirler. Taekwondo özellikleri nedeniyle bu sendromun tedavisinde tercih edilen sportif branşlardan biridir. Gerek fiziksel gelişime ve ruhi motivasyona olan etkisi gerekse grup çalışması nedeniyle gurup terapisinde kullanılması diğer spor dallarına göre bir avantaj olarak ortaya çıkar.
2-Taekwondo sporunun itici gücü genelde özel “do” salonlarıdır. Bu salonlar büyük şehirlerde her semte, ilçelerin ise tamamına yakın bir şekilde faaliyet göstermektedir. Yani çok sık ve yaygındırlar. Aileler diğer spor dalları için bir ilçede kulüp veya tesis bulamazken kolaylıkla bir taekwondo salonuna ulaşabilmektedirler. Büyük şehirlerde ise her spor dalı için imkan vardır. Ancak bu uzun mesafeye, zamana veya masrafa neden olmaktadır. Ailelerin çocuklarını merak etmeden en yakın mesafede yollayabilecekleri ,kolaylıkla iletişim kurdukları kulüpler yaygınlıkları nedeniyle do salonlarıdır.
3-Taekwondo yapısı gereği her sosyal sınıfa hitap etmektedir. Bir tenis, yüzme, voleybol, basketbol giyim kuşam tarzı açısından toplumun bazı kesimleri tarafından yadırganırken, taekwondo gelenek ve göreneklerimize uygun kıyafet yapısı nedeniyle ailelerce kız çocukları için tercih nedeni olmaktadır. Bu da do salonlarında kız çocuklar oranında bir yığılma nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.
4-Taekwondo çalışılması için pahalı ekipmanlara ihtiyaç göstermez. Aile bütçesine ek yük getirmez. Aidatların basitliği ve masrafsız spor dalı olması fakir ve orta kuşak ailelerin tercih nedenlerinden biridir.
5-Toplumda gün geçtikçe artan hırsızlık, kapkaççılık, tecavüz, kundaklama, taciz gibi sosyal hastalıklar bir savunma mekanizması geliştirilmesi açısından ailelerin kız ve erkek çocuklarını do salonlarına yollamasına neden olmaktadır.
6- Döğüş sanatları ile ilgili filmler ve bu filmlerdeki mükemmel görsel efektler ,çocukların ilgisini çekmekte, her insanın nefsinde var olan üstünlük ve daha güçlü olma arzusu çocuk ve gençleri Do salonlarına yönlendirmektedir.
7-Aileler bilmediklerinden tam teşhis koyamadıkları DEHS li çocuklarını çok yaramaz hırçın ve kavgacı kabul edilirler. Çok hareketli ve çok ataktırlar. Hırçın ve yaramaz çocukların döğüş sanatları ile ilgili sporlarda başarılı olacağı şeklinde yanlış bir kanaat vardır. Bilhassa yaz aylarında evde yaramazlık yapıp kırıp dökeceğine bu salonlarda enerjilerini boşaltsınlar diye karakterlerine uygun bir branş dalı zannederek do salonlarına yollarlar.

Dikkat eksikliği ve aşırı aktivite bozukluğu bulunan çocuklar davranış bozukluğu olan çocuklardır .Bu çocuklarla sağlıksız bir iletişim kurulması bazen daha büyük problemlerin doğmasına yol açabilir. Bu çocukları başıboş bıraktığınız anda kısa sürede salonda diğer çocuklar tarafından oyun bozan , ortalık karıştırıcı ,kabadayı, zorba veya geri zekalı diye etiketlenip gurup dışı kalabilirler. Dikkat eksikliği ve Heper aktivitesi olan çocuklar diğer çocuklar tarafından haylaz ,aptal, geri zekalı, salak şeklinde algılanırlar. Bu nedenle Antrenörlerin dikkatli bir şekilde davranmaları ve özel antrenman metotları geliştirmeleri gerekir.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST