Taekwondo hakkında kafa karışıklığına yol açan sorular ve cevapları

KALEM Farkıyla...

Taekwondo hakkında kafa karışıklığına yol açan  sorular ve cevapları

Taekwondo hakkında kafa karışıklığına yol açan sorular ve cevapları

1Taekwondo tarihi bir kore döğüş sanatıdır görüşü tamamen doğru değildir.

Taekwondo 40-50 yıldır popüler olmuştur. Tarihi derinliğe bakarsanız “taekwondo” diye bir terim göremezsiniz.2000 yıl önce Güney Kore’de bir takım döğüş sistemlerinin varlığı kanıtlanmıştır. Ancak Taekwondo diye bir tanımlama söz konusu değildir. Bugünkü taekwondo döğüş teknikleri o zamanın stilleri içinde vardı ama çok değişik döğüş teknikleriyle karışık halde idi .Aynı teknikler diğer uzak doğu ülkelerindede vardı.2. Dünya savaşına kadarda herhangi bir gelişim ve farklılaşma içinde olmadı. Taekwondonun değişik bir stil olarak ortaya çıkışı ve gelişimi 2. Dünya savaşından sonradır.
Çünkü bu tarihte Kore Japon birlikleri tarafından 1945 kadar 40 yıldır bir işgal altında idi. Urdan hareketle Kore döğüş sanatlarının Japon tekniklerinden etkilendiği sadece Kore’ye ait olmadığı varsayımımda ortaya çıkabilir. Bu dönemde Kore döğüş sanatları tam olarak Japon stillerini taklit etmemede onlardan geniş ölçüde etkilendi .
Sonuç olarak Taekwondo aslında Japon ve Kore döğüş stillerinin birbirini Kore işgali sırasında etkilemesiyle gelişen ve son 50 yıldır gelişim gösteren karışık bir döğüş sistemidir. Ancak köklerine ve bazı izlerine  2000 yıllık Kore tarihi içinde rastlanabilir.
Taekwondo formlarını sürekli değişmekte ve yenilenmektedir. Bir sabitliği yoktur. Tüm değişiminizde son 50 yıldır yaşamaktadır.
2-Taekwondo bir döğüş sanatı değil döğüş sporudur şeklindeki yanılgı.
Aslında taekwondo hem bir döğüş sanatı hem de döğüş sanatları tekniğinden uyarlarmış bir uluslararası döğüş sporudur. Taekwondo terimi aslında hem bir spor dalını hem de aynı zamanda döğüş sanatını ifade etmek için kullanılır. Taekwondonun bir spor dalı olarak popülerleşmesi onun bir döğüş sanatı olduğununu ikinci plana itmiştir. Buda hatalı yorumlara yol açmaya başlamıştır. Aksine taekwondo çok önemli bir self -defans(savunma) sanatıdır, sistemidir. El, ayak, dirsek, diz ,nokta vuruşları, kasıklara ve göze saldırılar yapan, eklemleri kütleyen, fırlatma ve sürüme teknikleri olan bir komple döğüş sistemidir. Ancak son yıllardaki müsabaka popülaritesi ,hele olimpik spor olması kurallarının sıkı olmasına ve yumuşatılmasına neden oldu. Dolayısıyla tekniklerinde sertlik ve şiddetten uzaklaşarak yumuşatıldı ,self defans özelliği ikinci planda kaldı.
Müsabakada geri tekme atan ve bu arada düşen bir sporcuya puan verilir. Âmâ bunun self defansta bir değeri yoktur. Çünkü geri tekme atan kişi yere düşünce saldırgan gelir onu alt eder.
Tabi olarak Müsabakalardaki bu yumuşaklık ve esneklik  kimi döğüş ustalarınca bunun sadece bir spor olabileceği bu esneklik ve tavizle asla self defans yapılamayacağı izlenimini doğurdu.
3“Taekwondo tekmeleri üzerinde çok vurgu yapılan, genelde yüksek, saldırganı tedbir almaya itecek şekilde göze çarpan, belirgin tekmelerdir ki self defans değeri azdır. “şeklindeki yanlış kanaat
Evet şurası bir gerçektir ki taekwondoda tekmeler belirgindir. Hangi saldırıda hangi tekniğin yapılacağı belli olan vurgulu tekmelerdir. Âmâ şunu idare edelim ki tekme teknikleri ne kadar zayıf ve belirgin olursa olsunlar her zaman için yumruk tekniklerinden daha güçlü ve etkili olurlar. Yumruklar üzerine kurulmuş döğüş sanatları self-defans sistemi oluyorsa ,ayakların etkisi ve gücüne dayalı olan taekwondo nasıl etkili self-defans sistemi olamıyor anlamıyorum.
Yüksek ,döner ,göze çarpan tekmeler taekwondonun önemli parçalarıdır. Belki self defans maksadıyla kullanılmaları gerekli olmayabilir. Saldırgan daha basit ve risksiz tekniklerle alt edilebilir. Ancak, hedefin belden aşağı kısmına  çabuk ve güçlü tekmeler  taekwondo okullarında self defansın önemli bir parçası olarak öğretilirler.

DEVAMI HAFTAYA

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST