Taekwondo hakkında kafa karışıklığına yol açan sorular ve cevapları

KALEM Farkıyla...

Taekwondo hakkında kafa karışıklığına yol açan  sorular ve cevapları

Taekwondo hakkında kafa karışıklığına yol açan sorular ve cevapları

4Taekwondo çok az ve basit el teknikleri içerir. Bu basit el teknikleriyle savunmasız olarak güçlü saldırganın içine jenerasyon olmaz. Oysa taekwondo çalıştırıcıları sizden tekme atan rakibin içine jenerasyonunuzu ister
Her ne kadar çalışma stratejileri okuldan okula değişkede ,çoğu taekwondo çalıştırıcıları  öncelikle öğrencilerinin atak tekniklerinin gelişmesi için yoğun çapa harcarlar. Çünkü insanlar tüm işlerinde genellikle ellerini kullanırlar. Ayaklarını sadece yürümek ve koşmakta kullanırlar. Günlük yaşantımızda el hareketlerimiz ve işlerimiz ayaklarımızdan daha fazladır. Bu nedenle taekwondo çalışmalarında özellikle yeni başlayan ve orta seviyedeki sporcuların ayak tekniklerine ve bil hassada ayak tekniklerini her iki (Sağ ve Sol) pozisyon dada yapılmasına daha çok yer verilir. Çünkü el tekniklerini öğrenmek ve uygulamak çok kolaydır. Çünkü eller ve kollar zaten günlük hayattaki çalışmadan dolayı buna müsaittirler.
Ancak bilhassa ilk yıl boyunca el teknikleri sürekli şekilde öğretilir. Ancak tercih edilen teknikler genelde ayak teknikleri olur.
Ayak teknikleriyle savunma ve saldırı teknikleri öğretildikten sonra ,tamamlayıcı olarak el, dirsek v.s savunma ve saldırı teknikleri verilir.
En büyük yanlış anlama taekwondo yapanların ayak tekniklerinin iyi olduğu ama el teknikleri hakkında birey bilmedikleridir ki çok yanlıştır. Belki yeni başlayanların el teknikleri ayaklarınkine göre zayıf olabilir. Âmâ ilerleyen kuşaklarda el teknikleri en az diğer döğüş sanatları stillerinde olduğu kadar etkili ve seridir.
Tsaekwondoyu ayak tekniklerine dayandığı için zor kabul edenler bunu sadece gençlerin ve atletik yapıda olanların becereceğini, diğer döğüş sanatlarının ise el tekniklerine sahip olduğundan yaşlılarca kolayca yapıldığından her yaşa hitap ettiklerini söylemek tutarsız bir görüştür. Taekwondo en az diğer stiller kadar el tekniklerine önem ve yer verir.
5-“Taekwondo çalışmaları taekwondo salonlarında her şeye rağmen hemen hemen aynı basma kalıptır. Tüm taekwondo salonlarında aynı stil Kore döğüş sanatının  temelleri vurgulanır. Üniformalar bile aynıdır. Buda sıkıcıdır”.
Bu taekwondonun diğer döğüş sanatlarından en bariz farklılıklarından biridir. Diğer döğüş sanatlarında her salonun çalıştırıcısının arzusuna göre değişik stiller ve giyişiler vardırama taekwondo bir dünya sporudur. Ve olimpiktir. Taekwondonun dünyanın her yerinde birlik sağlaması çalışma organizasyonunun bir başarıdadır. Başıboşluk olmadığının bir göstergesidir. Farklılıklar gösterip taekwondodan ayrılan stiller başarıya ulaşamamış kısır kalmışlardır.
6-“Taekwondo diğer döğüş sanatlarına göre daha az etkilidir”. İddiası
Tüm çalıştırıcılar kendi stillerinin her zaman en iyi olduğunu düşünürler. Gerçek şudur ki her döğüş sanatları öğreticisi ,sporcularının akli ve fiziki melekelerini geliştirmek ve en üst seviyeye çıkarmak ister. Hedef ve gayeleri aynıdır. İyi çalışılırsa da hepsinden sonuç alınır. Buradan hareketle Taekwondo diğer döğüş Sanatlarına göre ne daha iyidir nede daha kötüdür. Şu andaki avantajı olimpik olması ve sporcusuna olimpiyat imkanı vermesidir. Tabi tawkwondo hakkında yüksek dönerli ve tekniğe çok yer veren zor tekmeleri olduğundan self defans değerinin diğerlerine göre daha az değeri olduğu iddia edilebilir. Fakat hangi öğrenci çok sert etkili ve teknik hareketleri öğrenip yapmak istemez ki.
7-Taekwondonun tekmeler üzerine kurulmuş olması gençlerin ve atletik  bu işe rağbetine yol açar. Salonlarda bu vasıflara sahip olmayanlar bu sporu bir süre sonra terkedir.
Şunu söylemek lazım. Elbette taekwondo teknik kapasitesi yüksek tekmelere kuruludur. Bazılarını icra etmek gerçekten çok çalışma ister. Âmâ taekwondoda her yaş grubuna göre tekme teknikleri vardır. Herkesten aynı teknikler istenmez. Taekwondo çalışmaları yaş guruplarına göre, müsabık olup olmama durumuna göre ve sezonun ölü sezon olup olmamasına göre bile değişir.40 yaş üzeri sporculara değişik te, kolay teknikler verilir .Fiziksel kapasiteleri zorlanmaz .Savunma pratikleri ve sağlıklı yaşama yönelik çalışmalar yaptırılır. Çünkü onlardan müsabık olarak faydalanılmayacaktır. Öğrencilere her teknik hemen hemen verilir ama hepsinden o tekniği kusursuz yapmaları istenmez. Kapasiteleri ve yaş gurubuna göre verimlilik aranır.Her antrenör bu basit gerçeği bilir. Taekwondo gayret ve çabaya değer verir .Fiziksel üstünlük ve yetenek aramaz.Taekwondoda çoğu yaşlı insan sonradan dan dereceleri elde etmiştir. Bu şekilde 40 yaş üzeri çok kişi vardır. Bunların teknikleri belki ilk başlayan genç sporcular kadar olamaz .Ama çabalarının ve taekwondo sevgilerinin karışlığını almışlardır. Salonlar dada büyük değer görürler ve hayat tecrübelerinden tüm genç sporcular istifade ederler. Taekwondo salonunda genç ve yaşlı, kız ve erkek, zayıf ve kuvvetli sağlam veya özürlü ayırımı asla olmaz herkes ailenin fertleri gibi bir değer ifade eder.
8-Tüm taekwondo organizasyonları kendilerini taekwondonun resmi temsilcisi göstermek için kıyasıya bir mücadele ediyorlar. Buda kafa karışıklığına yol açıyor. Dünyada uluslararası veya bölgesel bir sürü taekwondo kuruluşu var. Bunlar WTF ve ITF diye iki ana gurupta kıyasıya mücadele ediyorlar.
Şu anda Dünya olimpiyat komitesinin tanıdığı kuruluş WTF dir ve tek gerçek kuruluş olma yolundadır. ITF daha öncede kurulmuş olsa politik sebepler ve amaçlardan dolayı gerçekliğini zaman içinde kaybetmektedir.
9-Taekwondo formları(poomse) çok basit sonradan bulunmuş değer ifade etmeyen formlardır. Gösteri olarak el ve ayak tekniklerine oturtulmuş olmada pratikte o el ve eyak tekniklerini birlikte kullanma şansı olmaz .Self defans değeri yoktur.
Evet poomseler yeni formlardır ve ara sıra değiştirilmektedir. Bu onların değersiz olduğu anlamına ve değer ifade etmediği anlamına gelmez. Sürekli bir arayış ve el ve ayak kombinasyonunu birlikte yapmaya çalışma gayreti vardır. Mükemmelliğe de böyle ulaşılır. Self defansta Ayak ve elleri birlikte kullanabilme esas maharet olmalıdır. Aksi taktirde self defans dediğiniz nedir O kadar basitleşecekse yanınızda tabanca taşıyın. Poomselerin amacı tamamen taekwondodaki bu self defans zafiyetini ortadan kaldırmak için konulan ve süreklilik arz ettirilmeye çalışılan formlardır. Zamanla mükemmelliğe uylaşacaktır. Sürekli değişmesi yenilenmesi zafiyet değil yeniliklere ne kadar açık olduğunun göstergesidir. Zaten bu değişim tüm döğüş sanatlarında vardır.

 

 

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST