Taekwondo Müsabaka yönetiminde birkaç tavsiye

KALEM Farkıyla...

Taekwondo Müsabaka yönetiminde birkaç tavsiye

Taekwondo Müsabaka yönetiminde birkaç tavsiye

Bloklara ani gelen kaçamayacağınız tekmelerde refleks olarak baş vurulur. Yani Rakip bana şu teknikle gelecek ben onu şu blokla karşılayayım diye kesinlikle düşünmeyin. Blok kaçamayacağınız tekmeyi karşılama yöntemidir. İlk yöntem tekme menzili dışına çıkmaktır. Taekwondoda mesafe kontrolünü iyi yapmak demek bu. Giriş çıkışları ve rakibin tekmelerinden kaçmayı iyi ayarlayan kimse demektir. Mesafe kontrolü deyinde rakibin 2 metre uzağında durmayı anlamayın. Vuruş mesafesinde duran ,ama vuruş anında menzil dışına çıkabilen sporcu “iyi mesafe ayarı yapan sporcu” diye nitelendirilir.

Mesafeniz iyi değilse tekmenizde güçlü değildir. Eğer tekmeniz dizden kırık değil ve vücudun gücünü biyomekanik olarak rakibe aktaramıyorsa bu mesafedendir. Beyaz ve ya sarı kuşak maçlarını izleyin bu durumu görürsünüz. Korktuklarından uzak dururlar. Uzak mesafeden tekme atarlar ayakları çok sünerek rakibe vururlar bu ses getiren ama puan verilmeyen bir tekme türüdür. Çünkü teknik ve etkili değildir. Vuruş mesafesi demek illa ayağın rakibe uzanacağı mesafe değildir. Ayağınız 1,5 metreden de rakibe uzanıp vurabilir ama sadece ayağın gücü rakibe vurduğundan etkili olmaz ve puan getirmez .Ama yarım metreden diz kırılarak ve vücudun yüklenmesiyle atılan tekme mükemmel bir teknik olduğundan sizi skora 1-Rakibin vuruş mesafesini tahmin ediniz. Rakibin vuruş mesafesinde iseniz dikkatli olunuz. Bu rakibin ayak uzunluğuna göre değişir.

2-Kendi vuruş mesafenizi kontrol ediniz. Yani rakip sizin vuruş mesafeniz demi. Ayak uzunluğunuza ,duruşunuza ve rakibin gard alışına göre değişen bir durum arz eder..
3-Rakibin vuruş mesafenize kendi isteğiyle mi veya dalgınlıkla mı girdiğini tahmin ediniz. Vuruş mesafesine girseniz bile rakip kasten yapıyor ve kapalı bir gardla atak bekliyorsa teknik yapmayınız ,açık vermesini ve dalgın bir anını ısrarla kollayınız.

Rakibin tekniklerinden kaçamayacak pozisyonda iseniz blok yapınız. Bloklar en son başvurulan savunma metodudur. Yani ilk önce vuruş mesafesinden kaçarak tekme boşa alınmalıdır. Kaçamazsanız blokla karşılayınız. Bloklar her zaman riskli savunma tarzıdır. Çünkü kafaya yapılan ataklarda bir hatalı bloğunuz -hakem bir de sayarsa- 3 puanınızın gitmesi demektir ki çok demirimize olursunuz. Çünkü blokta yapsanız her tekmenin sizde bir izi kalır.

Yapacağınız blok vücudunuza yapışık olmamalı ve çok sert ve rakibin atağını önlemelidir. Blok yapan kol veya ayak önce biraz kıvrık olmalı sağa sonra rakibin vuruşuyla beraber vücut dışına doğru açılmalıdır. Bu gelen kuvveti kesmek bakımından ve bloğunuzu hakemlere göstermek bakımından önem taşır. Hiç bir zaman korkak blok yapmayın blok yaparken asla geri kaçmayın blokla beraber tekmenin içine girin ,yani rakibe göğüs göğse çarpın. Çünkü rakip kontra ataklarla üzerinize gelir ve kombine teknikler uygular ise blok kar etmez ve kesin tekme yersiniz. Blok yaptıktan sonra acilen yapacağınız iş rakibin merkezine dalmak olmalıdır.

Kısa boylu bir rakiple karşılaştığınız zaman. Ayak avantajınızı değerlendirecek uygulamalara gidiniz. Mesafe ayarını yaparsanız avantaj elde edersiniz. Kısa boylu rakiplerin başları iyi bir sefer teşkil eder. Yukarıdan aşağı tekmeler, uzaktan yan tekmeler,45 derece döner tekmeler uygulayınız. Ön tekmelerle rakibi yanınıza yaklaştırmayınız. Ufak boylu rakiplerle yakın düğüşe pek girmeyin ve yumruk kombinasyonları yapmayın. Çünkü yakından yapacağınız yumruklar faullü olabilir ,rakibin yüzüne gelebilir.

Uzun boylu rakiplerde ise rakibin merkezine girerek yakın düğüşü tercih ediniz. Bu girişte döner tekmeler çok etkilidir. Uzun boylu rakibin Neoryo- carilerine asla girmeyin kesin yersiniz. Bir planınız ve tasarımınız yoksa asla rakibe hareketlenmeyiniz. Rakip kapalı ise kesinlikle girmeyiniz ve her an vuruş mesafesinden kaçmak için tetikte olunuz. Uzun boylu rakiplerin tekmelerini blok yapıp karşılamaya kalkmayın. Puan ve puanlar verirsiniz. Uzun boylu rakiplerle maç yaptığınızda kesinlikle onlardan daha süratli ve hareketli olmaya ve yakın dövüş yapmaya mecbursunuz. Bu nedenle yakın mesafe tekniklerini kullanmanız gerekir. Uzaktan neoryo chagi , yolhio chagi gibi tekniklere asla girmeyin. Belki bu teknikleri göğüs göğse geldiğinizde çok teknikseniz deneyebilirsiniz.

Puanca öne geçtiğiniz zaman her şeyin bittiğini rakibin boş verip yenilgiyi kabulleneceğini sanmayın ve konsantrasyonunuzu bozmayın. Anında üstünlüğü ona kaptırır ve puanlar vermeye başlarsınız. Tekmenizin arkasını muhakkak getirin. Tek bir tekme atıp geri kaçmayın. Aklınızda her zaman için 2-3 kombine teknik planı olsun birinciyi atıp, ikinciyi beceremezseniz rakibin merkezine girin yani rakibe yanaşın. Her ne olursa olsun rakibe saygıyı asla ihmal etmeyiniz.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST