Taekwondo Sporunda Defansta önemli ipuçları

KALEM Farkıyla...

Taekwondo Sporunda Defansta önemli ipuçları

Taekwondo Sporunda Defansta önemli ipuçları

Defans yaparken akılda tutmanız gereken temel kaideler ve ilkeler vardır ki ancak bu şekilde rakibin araklarından kurtulmada veya kontra ataklarınızda daha başarılı olabilirsiniz. Tabiki bunlar değişmez sabit kurallar ve otoriteler tarafından belirlenmiş kesin kaideler değildirler.Değişebilirler.Bu kaideler yanlış yapmamaya özen gösterme çabasının ürünü olup kendi taekwondo çalışmalarımda öğrencilerime tavsiye ettiğim ve sonuç aldığım kaidelerdir.

1-Kontraatakların et etkilisi ve sonuç alıcı olanı savunmada iken ani çıkılan tekniklerdir.Çünkü rakibin atağı boşa alınıp yok edildikten sonra çıkılan teknik rakibin dengesizliği ve açığının yakalandığı andır.

2-Rakibin atağına karşılık verilecek en uygun zaman, rakibin ayaklarının birbirine yaklaştığı zamanlardır.Rakibin bir denge kurduğu eksen olarak aldığı ayağı ,birde teknik atacağı ayağı vardır.Rakibin tekme atacak ayağı yere temas ettikten sonra veya teknik atacak ayağı eksen ayağa yaklaştığı zaman sizin kontra atağınızın en uygun anıdır.

3-Dirseklerinizi her zaman uygun pozisyonda tutunuz gardınızı hiç bir zaman bozmayınız.Göğüs kafesiniz ve karnınız sürekli koruma altında olmalıdır.

4-Kontra atak yapmak demek rakibe muhakkak karşı saldırı yapmak değildir.Her durumda tekme atabilmektir. Misal olarak defans yapar geri çekilirken de yan tekmeyi kısa mesafede veya uzak mesafeden kullanabilmelisiniz. Rakiple sarıldığınız anda mesafe kaybolur.Ancak siz geri çekilerek mesafe yaratmayı ve oradan bir yan tekme çıkarmayı becerebilmelisiniz. Rakibin her tekniğine karşılık vermek kadar aptallık olmaz. 4-5 teknik yapmasını ve bu arada aptallaşıp kendini dağıtmasını bekler tek ama çok net bir teknikle kontra atak yapabilirsiniz.

5-Rakip başınız seviyesine elini uzattığı zaman kesinlikle vücudunun puan alıcı yerleri açılmış demektir.Veya yumrukları baş seviyesine yakınsa alt karın boşluğu sizin vuruş alanındadır.

6-Rakip vücudunuzun alt kısmına yumruk çıkardığı zaman baş kısmı açılmış korumadan uzak kalmış demektir.

7-Karşı atağın en güçlü yapıldığı bir diğer zaman rakibin tek ayak üzerine kaldığı zamanlardır.Bu konumda vücut dengeleri son derece zayıflamıştır.Ve tek ayak üzerinde iken asla sağa sola veya geriye kaçamazlar.

8-Eğer rakibiniz çok hızlı ise ve kontratak yapacak vakit bulamıyorsanız yani karşı tekme veya yumruk atarak oyununu bozamıyorsanız yapılacak en iyi şey tekmesinden kaçmak değil bilakis tekmesiniz (tekniğinin) içine dalmaktır.Tekniğini sıkıştırıp boğmak ve etkisiz hale getirmenin yolu budur.Oyunu kitler atağı zararsız hale sokarsınız.Yalnız bu arada rakibe sarılmamaya ve itmemeye özen gösterin.

9- Diğer bir yol ise yana kaçmalardır. Eğer rakip hızlı ve gelişine tekme veya yumruk atmaya zaman bulamıyorsanız sağa veya sola hareketlenerek.Döner ayak teknikleri deneyin.Rakibin aklındaki kurulu plan düzenini bozmaya ve başka teknikler atmaya zorlayın.Bu şekilde bir iki kez boşa düşürürseniz tekniklerini değiştirmek zorunda kalacaktır.

10-Eğer defansta geri çekiliyorsanız asla düzgün bit hatla geri çekilmeyin.Bu en son tercihiniz olsun.Çünkü kesinlikle dengenizi kaybeder ve teknik yersiniz.Genelde gelen tekniği anında teknikle karşılayın olmaz ise tekniğin içine girin buda olmazsa sağa sola kaçın ama asla düz bir hatta geri kaçmayın çünkü tek bir teknik değil kombine teknikleri yeyiverirsiniz.

11-Blokta gerideki gard yapan kolunuz her zaman ilerideki elden daha önemlidir.Çünkü rakip üzerinize geldiğinde ona vuruş yapan ve dağıtan gerideki elinizdir. Bu nedenle her zaman vuruşa hazır konumda olmalıdır.Rakip açığınızı bulup vuruş yaptığı anda öndeki el savunma şansını kaybeder.Bu nedenle arka gard eliniz savunma yapmak için bükülmeye ve kıvrılmaya daha müsaittir

12-Asla bacaklarınız düzgün bir şekilde yanana paralel durmasınlar .Bir ayağınız muhakkak önde diğeri ona destek olarak arkada yer almalı böylelikle vücut dengesi korunmalıdır.

13-Dizleriniz muhakkak surette kıvrık olmalı bacaklar devamlı esnek veya esnemeye hazır yay gibi olmalıdır.Bu şekilde ani çıkışlar yapabilirsiniz.Eğer dizler kıvrık olmaz ayaklarınız kazık gibi düz olursa kontratak yapamazsınız.

14-Temel blok tekniklerini çok iyi bilmeli ve çalışmalısın ki savunmanız tam ve mükemmel olabilsin

15-Rakibiniz sağa sola stepler yapıyor ve sizi boşa düşürmeye çalışıyorsa sabırla ikinci hareketini yani tekniğini bekleyiniz.Rakibin yana hareketlerinde aceleci olup teknik çıkartmayın.Rakibin bu davranışının ardındaki amacını çözümleyin.

16-Başa gelecek darbeleri savuştururken yani başınızı sağa sola çekerken omuzlarınızı çenenin önüne alarak koruyucu bir kalkan olarak kullanmayı unutmayın.Omuzlar en tehlikeli yer olan çene ve dişleri sert tekmelerden korur.Zaten başın diğer bölümleri koruyucu altındadır.

17-Gözlerinizi hiç bir zaman rakipten ve gözlerinden ayırmayın

18-Rakip muhakkak görüş alanınızda olsun.Omuzları, başı ,dizleri ,kalçalarını bir bütün halinde görüş alanınıza alın.Rakibi bir bütün olarak gözlemlerseniz rakibin düşünce ve fikirlerini önceden kavrayabilirsiniz.

19-Çoğu durumlarda rakip yapacağı atağın şekil ve biçimini yüz hatlarındaki ifadeden ele verir.Bu nedenle gözlerini ve yüz hatlarını iyi okuyun.Gözlerinden ve yüz hatlarından sakinliğini, sıkıntısını, heyecanını, sinirliliğini, atak başlangıcını vs. her şeyini okuyabilirsiniz.Bu ileri derece sporcuların yapabildiği bir uygulamadır.

20-Asla korku belirtisi göstermeyin ,rakibiniz bunu kavradığı anda çok rahatlar.Gevşek ,rahat ve kendinize güveninizi hareketlerinizle ortaya koyun.Saldırgan rakipler genelde sinirli ve agresif davranışlar ortaya koyarlar.Asla onlara uymayın kendinizi muhafaza ederek oyunu siz yönlendirin.Zaten bu agresif tavırları devamlı azalma meyilli gösterir ve kaybedilir.Bu tavırlarla beraber teknik ve taktik düşüncelerinizde kaybederler. Siz müsabaka başı ve sonunda aynı karakter yapısını çizin.Başta neyseniz müsabaka sonuna kadar karakter performansınızı kaybetmeyin.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST