Taekwondo ve Hopkido ilişkisi

KALEM Farkıyla...

Taekwondo ve Hopkido ilişkisi

Taekwondo ve Hopkido ilişkisi

Kore’nin dövüş sanatlarını çalışan veya araştırmış herkes kolaylıkla bilebilir ki, Taekwondo ve Hopkido aslında birbirinden çok farklı iki savunma sistemidir. Eğer biri bu sistemleri karşılaştırsaydı ve birbirinden ayırsaydı farklılıklar çok net ortaya çıkacaktı. Bu iki sistemde aslında 2 .Dünya savaşı sıralarında Kore’de doğdu ve çoğu eğitmen bu iki sitemi aynı anda öğrettiler. Bu nedenle taekwndo ve hopkido iç içe girmiş bir sanat olarak günümüze geldi.
Bu nasıl oldu. Bu iki sistem on yıllarca birbirini etkiledi. Ancak son yıllarda birbirinden ayrılmaya, orijinleri araştırılmaya farklılıkları ortaya konmaya ve hangi sitem bir diğerine self defans uygulamalarında nasıl yardımcı olabilir tartışılmaya başlandı.
Taekwondonun Temeli:
Taekwondo ikinci dünya savaşı sonlarında Kore Peninsula’nın Japon işgal ordularından kurtulması sırasında bugünkü formasyonunda şekillenmeye başladı. Yeniden kazanılan özgürlükle Koreliler bir daha yabancı işgali altına girmemeye yemin ettiler. Bu nedenle sadece ordularını değil fert fert olarak kendilerini de savunma sanatları konusunda eğitmeye başladılar. Yani Kore’de 2. Dünya savaşı sonunda mağlubiyetin açısı ve tekrar yaşamamak için savaş sanatlarını öğrenme kültürü pekişti.
Japon işgali sırasında yerli Kore dövüş sanatlarını çalışmak yasaklanmış bu konuda faaliyet gösteren yerler kapatılmıştı. Bu sistemler konusundaki eski el yazmaları imha edildiler. Koreliler kendi geçmiş savunma sanatları konusunda çok az bir veri ile yetinmek zorunda kaldılar. Japon işgali boyunca Kore’de serbest olarak uygulanabilen tek sistem Judo oldu.
Bu devir zarfında, Çoğu Koreliler Japonya’ya gittiler orada yerleştiler. Orada iken değişik Japon dövüş sistemlerini çalıştılar. Bu sistemlerin başında Shotokan Karate geliyordu. Kore bağımsızlığına kavuşunca eski yerleşimlerine geriye dönen bu insanlar dışarıda öğrendikleri bu sanatları Kore’de öğretmeye başladılar.
Bu bağlamda Kore’ye dönen WonKuk Lee Kore’de ilk Shotokan Black Beltkarate okulunu açtı. Bu okul Chun Do Kwanolarakta bilinir.YungMooKwanın kurucusu Sang Sup Chun, kendisini takip etti. Chunkendi ülkesinde Judo aşırtırdı ancak Japonya’da iken Judo yayında shotokankarateçalışmıştı. TalebeleriKore’de bir yıl sonra ondan ayrılarak ShotakanKarate çalıştırmaya başladılar. Bu gittikçe çoğalarak arttı.

HwangKee Çin’de yaşarken ve Güney Mançurya Demiryollarında çalışırken daha sonra Tan Soo Do MooKukKwan olarak bilinen defans sistemini kurdu.Kee istemini Japon ve Çin savunma sanatlarının karışımı üzerine kurduğunu söylüyor ve temel teknikleri onlardan aldığını ifade ediyordu.
HwanKee den sobnrada ondan etkilenen ShotokanstilistByungJickrooSongMooKwan denen sistemi kurdu ve ilk okulunu açtı. İlk yıllar Japon baskısı ile etkili olamayan okul japon işgalinin kalkmasından sonra etkili olmaya başladı.
Burada şunu anlatmak istiyoruz bu değişik sistemler Kore’de aynı anda uygulanmaya başladılar ki. Taekwondonun biçim olarak etkilenmesi bunlara dayanır.Taekwondonun sistem olarak kurucusu General Hong HiChoi iyi bir shotokan karateci idi. Bu sistemleri Taekwondo adı altında birleştirdi. Bu nedenle taekwondonun bu sitemlerin her biri ile farklılıkları ve benzerlikleri oluştu. Çünkütaekwondo bu değişik sitemlerin bir karması idi. Hepsinden farklı ama hepsine benzer. Sonuçta Japon ve Çin dövüş sanatlarından etkilenmiş ancak onlardan farklı bir sistem olan Taekwondo şekillendi.
TaeKwon Do: Japon ilişkisi
Taekwondonun kökü Japon Karatesidir.Bununla birlikte çoğu tarihçiler özellikle Kore tarihçileri bunu reddederler. Her nasılsa kuruluşları yeni olan Kore self defans okulları ve bunların kurucularından bazıları geçmiş antik Kore devirlerinde 20 yüzyıl taekwondosuna ait kalıntılar ve işaretler buldular. Aslında geleneksel Japon karatesinden hiç bir farkı olmayan taekwondoyu farklı bir öğreti şeklinde tarihselleştirdiler. Japonkaratesi ile taekwondonun temel benzerliklerini göz ardı ettiler. Karatenintaekwondodan etkilendiği şeklinde bir tez ise yanlış olur. Çünkütaekwondo şekillenmeden, karate çok yaygın ve geniş bir alanda biliniyordu.
HopkidonunTemeli:
Sonunda hopkido olarak bilinecek sanatı formül ize eden kişi YongSulChoidir. Japonya’da kırk yıl boyunca yaşarken DaitoRyuAikijutsi patriği olan SokakTakada için çalıştı. Bu süre içinde onun geliştirdiği DaitoRyu savunma sanatını öğrendi ve eğitmeni oldu.
Takadanım ölümünden sonra Kore’ye geri döndü. Körede domuz çiftliklerinde çalıştı ve hamur işleri satıcılığı yaptı. Kaderi onu bürgün bira fabrikası sahibi olan DongJinShuh’un yanına götürdü. Onun oğlu Bok sup shuh Bir gün Choiyi kendisine saldıran 9-10 kişiyi çok çabuk bertaraf ettiğini gördü.Choiden Bu savunmayı nerden öğrendiğini sordu.Choisnatının “DaitoRyu” savunması olduğunu ve bu konuda bildiklerini anlattı.
Choinin yetenekleri Suh’uetkiledi. Çünkükendisinde Judoda siyah kuşaktı ve dövüş sanatları ile ilgileniyordu. KendisiChoinin ilk öğrencisi oldu .BuHopkinonun ilk öğrencisidir. BöyleceHopkidonun temelleri atılmaya başladı.
Hopkidenun temeli Choinin Japonya’da öğrendiği ve “DaitoRyo” denen dövüş sanatıdır. Daha sonra Bu sanat Suh tarafından Judo ile bütünleştirildi.
Çoğu insan hopkidoda aynı hatalara düştü. Herkeshopkido için Kore tarihinin derinliklerinde bir şeyler aramaya çakıştı.Aslında hopkidonun doğuşu ve şekillenmesi bu kadar basittir. Üzerinde Judonun çok büyük etkisi vardır. AslındaChoi sistemi hakkında büyük tarihi iddialarda bulunmadı. Sistemini Japonya’dan aldığını adının DaeDongRyuYuSool olduğunu bununda Korece’ye DaitoRyuJujitsu olarak çevrildiğini söyledi.
DEVAMI HAFTAYA

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST