Taekwondoda bayanlar, erkeklere nazaran niçin daha fazla sakatlanırlar

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda bayanlar, erkeklere nazaran  niçin daha fazla sakatlanırlar

Taekwondoda bayanlar, erkeklere nazaran niçin daha fazla sakatlanırlar

Bayanların spor organizasyonlarına katılımlarının artması ile birlikte, bayan sporcuların spor sakatlanmalarında da ciddi bir artış oluştu. Bu sakatlanma oranının erkeklere oranla daha fazla olduğu gerçeği ortaya çıkınca nedenleri üzerine araştırmalar başladı.

Taekwondo bayanlara erkeklerle aynı bir çalışma ortamı sunar. Taekwondo çalışmasında bayanlar için ayrı, erkekler için ayrı bir program yoktur. Her iki cins birlikte antrenman yaparlar cinsiyet ayırımı gözetmeden aynı teknikler ve beceriler üzerinde çalışılır. Bu eşit çalışma ortamı erkekler ve bayanlar için iyi bir orantı yapılmasına fırsat vermiştir ki bayanlarda sakatlanma ve incinme oranı erkeklere göre daha fazladır. Tabi bu sadece taekwondo gibi dövüş sanatlarında değil futbolda, basketbolda veya pist yarışlarında veya diğer sporlarda da böyledir.

Bu sakatlanmalar içinde en önemlisi ve moral bozucusu Anterior Cruciate Ligament “ACL”nin yırtılmasıdır. 4 büyük ligament (bağ) dizin stabilliğinizi (sabitliğini) sağlar. Bu ACL yani ön tutucu bağ dizin döner hareketlerinde sık sık sakatlanan bağdır.Çabuk yırtılabilir ve kendi kendini tamir edemez. Misal çoğu basketbolcular bu bağın yırtılmasından dolayı spor kariyerlerini bitirirler. Çünkü tedavi ve rehabilitasyon süresi aylar alır.

Massachusetts-Amherst Spor Üniversitesi takımlar üzerinde sık araştırmalar yapmış ve neden kadınlardaki ACl sakatlanmalarının erkeklere göre daha fazla olduğunu ve korunmaları için neler yapılması gerektiğini incelemiştir. Kadınlardaki bu sakatlanma oranının fazlalığında bütün araştırmalar kadınlardaki dizdardı kaslarının erkeklere göre daha zayıf olmasına odaklanmıştır. Kas fonksiyonlarında ve güçlerinde bayanların aylık adet zamanlarına göre farklılıklar gözlenmiştir. Uyluk kemiği(Femur) arkasında 3 önemli kas gurubu vardır. He biceps femoris, semitendinosus and semimembranosus ..Bunlar birlikte diz ardı kasları olarak adlandırılırlar. Bu kaslar yürümede koşmada ve atlamada çok büyük rol oynarlar. Bayanlarda bu kaslar erkeklere nazaran zayıf olduğundan ,bayanlar kendi kapasitelerini erkekler kadar zorlayınca diz ön bağları ve bu kaslar aşırı yüklenmeyle karşı dizin sabitliğini sağlamada zorlanır ve kopmalar meydana kalır.
Bayanlardaki bu kas gurubunun güçlenmesi ve diz sakatlanmalarının önüne geçilmesi için:
1-Bu kasların gücünü arttırmak için düzenli ağırlık çalışması
2-Bu kasların esnekliğinin sağlanması için esneme eksersizleri
3-Düzenli atlama ve hız eksersizleri (kasların kasılma ve genişleme periyotlarına alıştırılması)
Gerek taekwondoda gerekse diğer spor dallarında bayanların erkeklere göre zayıf olan bu kas guruplarını kuvvetlendirmek için özel çalışma uygulanması şarttır. Çünkü bazen bayanlar performanslarını erkeklerinki kadar zorlarlar Misal taekwondoda erkeklerle aynı antrenmanı yaparlar. Ancak zayıf kas gurupları bu aşırı zorlanmaya dayanmayabilir.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST