Taekwondoda bloklar hakkında birkaç söz-2

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda bloklar hakkında birkaç söz-2

Taekwondoda bloklar hakkında birkaç söz-2

GEVŞEME
Vücudun gergin olması reaksiyon zamanını uzatır(refleksleri azaltır) ve hızı ve gücün azalmasına neden olur. Bu nedenle vücut her zaman için gevşemiş son derece rahat olarak tutulmalıdır.
Fiziksel gerginlik aynı anda ruhsal gerginliğe de sebebiyet verir. Gevşek kaslar uyum içinde çok daha rahat çalışırlar ve daha güçlü olurlar.
Tüm kas hareketleri beyin tarafından kontrol edilir. Beyin ne kadar rahatsa kas hareketleri de o kadar rahat olur vücut serbest hareket eder .harekete odaklanma ve dikkat en üst seviyeye ulaşır. Bu nedenle beynin müsabaka yaparken her türlü düşüncelerden sıyrılması gerekir. Sadece o anda yapacağınız işe odaklanmak her hareketinizi son derece kolay ve rahat yapmanızı sağlar.
Gevşek ve rahat olmanın müsabakadaki anlamı şudur. “Hiç bir zaman sabit kalmamak. Sürekli hareketli olmak ve hareketler arasında akıcılığı sağlamaktır.”

Bu durum şu anlarda kesintiye uğrar:
*Düşünce( Fazla düşünmek hareket kısıtlamasına sebebiyet verir)
*Duruş ( çok alçak duruş hareket serbestliğini ve akıcılığı önler)
*çok kasılmak ve rakiple sarılarak boğuşmak. Çok kasılmak yumrukları aşırı sıkmak hareket serbestliğini ortadan kaldırır)
*teknik yapmak. “teknik yaparken hangi tekniği yapacağınızı bir an için düşünürsünüz bu sizin hareket ve akışkanlığınızı durdurur”

Rahatlık (Gevşeklik) sizin hız ve gücünüzü arttıran bir faktördür. Tabi ki bu rahatlamadan kast edilen tai-Chi veya Yogodaki gevşeme değildir.
Çünkü aşırı gevşeme ve rahatlık yere sağlam basmanızı önler. Ayrıca rakip ile veya saldırganın silahlarına karşı gardınızı tutmanız gerekir gard yapmak ise belli bir kasılmayı gerektirir. Ayrıca çok gevşeklik kontraların güçlü çıkmasına engel olur.taekwondoda ilk kural yere sağlam basmak ondan sonra gücü ayaklara ve yumruklara vermektir.

BLOKLARIN FİZİĞİ:
Rakiple mesafeyi azalttığınız zaman blok yaptığınız zaman hissettiğiniz vuruş şiddetti atağın en etkisiz vuruşudur. Yani blokları yaparken rakiple aranızda olan mesafeyi azaltabilmelisiniz. Bunu yapabilirseniz bloğunuz rakibin vuruş şiddetin en en az şekilde etkilenecektir. Sakatlanma veya incinme riski olmayacaktır.
Bu doğrusal sürat formülü ile açıklanabilir ve açı sal sürat ile ilişkilendirilir.
Açı sal sürat basit olarak ifade edilirse sert bir cismin sabit bir nokta etrafında hızlandırılarak süratlendirilmesidir. Dairesel dönmelerdir. Misal olarak taekwondoda tolyo tekmesidir. Ayağı sert cisim olarak kabul edersek ayak kalçanın döndürülmesi ile hız kazandırılarak hedefe vurur. Ayak hızını sadece kendisinden değil kalça hareketinden alır.
Açı sal sürati
ile formüle edebiliriz. burada rotasyon açısını t ise zamanı ifade eder. Burada vuruş açısı ne kadar geniş tutulursa hızın o derece artacağı önemlidir. Ne kadar güçlü bir rotasyon yaparsak tekmemizde o denli yıkıcı olur.
Taekwondoda doğrusal hızda direkt olarak açı sal hızla orantılıdır. Çünkü taekwondoda düz tekmeler dede kalça hareketi yapılarak ekstra bir güç ve hız sağlanır.
Bu nedenle doğrusal hızı şu şekilde formül ize edebiliriz
burada açı sal hızı ve r ise vuruş yapan ayağın vuruş noktasına uzaklığıdır. Yani ne kadar uzaktan ve kalça döndürülerek vurulursa vuruş o kadar hızlı ve sert olur. Rakiple aranızda mesafe küçüldüğü zaman vuruş etkisizleşir. DEVAMI HAFTAYA

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST