Taekwondoda bloklar hakkında birkaç söz-3

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda bloklar hakkında birkaç söz-3

Taekwondoda bloklar hakkında birkaç söz-3

Ön kolu bileğe bağlayan çok ince kas gurupları ve bunlara ait kirişler vardır. (extendordigitorumcommunis ve extendorcarpaulnaris) .Yanlardaki resimlerde kırmız oklar ile gösterilen bölgelerdedir. Bunlar bilek bölgesine doğru küçülür ve incelirler. Ön kol ile dışarı doğru yukarı veya aşağıya blok yaptığınızda kolun çevrilmesi ile bu kaslar ve kirişleri kalınlaşır ve kol kemiklerini koruyacak sertliğe ulaşırlar. Ancak dışa yapılan bloklarda alınanın yanındaki çok ince kas gurupları ve lifler direk darbeye maruz kaldığından incinme meydana gelir ve bu tüm kolda hissedilir. Çünkü bu ince kiriş ve kas kalınlaşarak ön kolda uzanır. Bu nedenle tüm blok yapan kolda şiddetli ağrı duyulur. Bu nedenle ön kol koruyucuların kol blok yaptığı andaki şekle köre kola takılması ve tüm ön kolu saracak şekilde olması çok uygundur. Müsabaka esnasında kolayca dönen ve koruma görevi takan koruyucuların kullanılmaması gerekir.
Ayrıca ön kolun her iki yanında lateral ve medial sinirler vardır. Blok boyunca gelecek sert darbe bu sinirlerde bloke neden olduklarından sert bir acı hissi doğar.
Taekwondo çalışması sırasında blokların önemine binaen ön kol kuvvetlendirme çalışmaları yapılması şarttır. Buradaki kuvvetli kas gurupları demek acı hissisinin daha az hissedilmesi ve kolun daha iyi korunması anlamına gelir.
Yine ön kolun her iki yayında 2 büyük arter ve bunların dalları vardır.Ulnadaki arter daha büyük olup ön kolda 4 ana dala ayrılır. Bu dallar ele doğru uzanırlar. Bu arterler bileğin yanında yüzeyde kalmazlar .Bu nedenle direk darbeden korunmuş olurlar.
Ancak darbeden dolayı ön kol kemiği dışa olan bloklarda da bilhassa Ulna kemiği kırılır ve keskin ve çentikli kenar kısmı yer değişirse bu keskin kenar damarı, sinirleri veya kas kirişlerini yırtarak koparabilir. Soldaki filim etek kemiğe gelen darbe sonunda ulnanın kırılışını görüyorsunuz. Kopan yerinden ayrılan kemiğin sinir ve damarlara zarar vereceği aşikardır.

Bu nedenle önemli olan gelen darbeleri çift kemikle aynı anda blok yaparak karşılayabilmektir. Buna çift kemik bloğu denir.
Çift kemikle karşılama daha güçlüdür tıpkı bir manivela gibi bir güç oluşturur.(kemiklerin birbirinin etrafında dönmesi ve aradaki liflerin kemiklere sarılması ile).Bunu deneyerek daha iyi kavrayabilirsiniz.
Yavaşça sol elinizi yumruk sıkarak dışa blok yapınız Avuç içiniz size dönük baş parmağınız dışa baksın. Bu şeklide hafif tekme karşılayın. Kol burada 90 derecelik dönüş yapar kemikler birbirinin üzerinde döner.
Birde ayı pozisyonda iken avuç içinin yere doğru baktığı anda blok yapın. Yani tekme bileğinizin yan yüzüne gelsin. Kol bu pozisyonda 45 derece döner. Gelen tekmeyi tek olarak ulna kemiği karşılar. Bu şekilde de tekme karşılayın. Hangisi daha güçlü ve kolay olabiliyor kıyaslayın.
Tüm bunlar sonunda tek kemikle yapılan (45 derece kol dönmesi ile) blokların, çift kemikli bloğa ( kolun 90 derece dönmesi) döndürülmesi anlamına gelir mi sorusunu sorabilirsiniz.Cevap hayırdır.
Her blok çeşidinin kendine göre bir değeri vardır. Her bloğun kendine göre bir amacı, avantajları ve dezavantajları vardır.
Mial olarak dış aşağı bloğu çift kemikle (yani kolu 90 derece çevirerek) yaparak karşıdan gelen sert bir paldingi karşılayacaksınız. Burada rakibin ayak bileğini tam elinizin üzerine gelecek şekilde tekmeyi karşılamalısınız. Duruşunuzu ve zamanlamanızı buna göre ayarlamalısınız.
Çift kemik blokları sokak saldırılarında risklidir. Bıçaklı bir saldırı olabilir. Bu bloklarda bıçaktan bir darbe gelirse direkt olarak damar ve sinirleri kesebilir. Bu konumda tekli blokta ise bıçak darbesi sadece kemik dokusuna zarar verir. Yani her blok türünün kullanılma yeri ve değeri ayrı ayrıdır.
Bunun yanında sopa ile veya tekme ile saldırıldığını düşünürsek çift bloklar ekstra bir kuvvet oluşturduğundan daha etkilidir.
Sokak saldırılarında bıçaklı saldırılarda tek kemikle , sert cisimlere ise çift kemikle müdahale etmek gerekir.
BLOKLA BAŞIN VEYA VÜCUDUN ÖRTÜLMESİ:
Diğer bir blok çeşidi de örtücü blok denilen blok türüdür. Burada başı ve vücudun rakibin atağından saklanmasına çalışılır. Ön kol vertikal istikamette başın yayına tutulur ve baş halen tekmeye karşı korunur. Veya kol direkt olarak vertikal konumda vücudun kenarında tutulur. Tekmenin kolun neresine geleceği önem taşımaz. Yani gelen tekme blokla karşılanmaz. Zamanlama önem taşımaz. Tekme bloğa çarpar. Bu blok anlık bir reaksiyondur. Savunmasız kaldığınızda ani reflekstir. Yani blok yapmak saniyelik bir iş ise ve düşünme şansınız yoksa buna başvurulur. Blokla beraber kombine bir yumruk çıkmak en akıllıca yoldur.
BLOKLARDAKİ DİKKAT EDİLECEK NOKTA:
Bloğunuz güçlü ve net olmalıdır. Blok yapıldığını herkes gibi rakipte hissetmelidir. İkinci aynı şekilde bir atağa cesaret vermeyecek şekilde net olmalıdır.
Blok dışarıda ve çok yumuşak olmalı gelen darbeyi vücuda temas etmeden en aza indirmelidir. Vücudun hemen yanına yapılan bloklar darbeyi direkt olarak vücuda taşırlar.
bloğun adından kontra atak gelmelidir. Veya blokla birlikte eş zamanlı olarak kontra yapılmalıdır. Tekme veya yumruk ile bu atak yapılabilir.
Blok sadece bir atağı önlemede değil yapılacak bir atakta da kontra yememek için yapılmalıdır.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST