Taekwondoda Bloklar Hakkında Birkaç Söz

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda Bloklar Hakkında Birkaç Söz

Taekwondoda Bloklar Hakkında Birkaç Söz

Bloklar ataklara karşı kullanılan bir silahtır. Elle ayakla, vücut ile veya mücadele sporunun şekline göre sopa değnek vs ile yapılır. Atağı durdurmaya veya yönünü değiştirmeye dayanır. Taekwondo bir savunma sporu olduğundan bloklar taekwondoda birinci önceliğe sahiptirler.Taekwondoda ana amaç, kendinizi veya yakınınızı gelecek zararlı ataklardan korumaktır. Bloklar bunu kontra atağa veya atağa ihtiyaç bile duymaksızın bunu sağlayabilirler.

Bloklar zaman gelir taekwondocuya çok değişik varyasyonlar yapma imkanı verir. Hareket mesafesinin kısıtlı olduğu zor pozisyonlarda, incinme veya sakatlanma gibi konumlarda veya saldırgan çok güçlü ise yapılan bloklar bir an için kişiye nefes alma ve konum değiştirme şansı doğurur. Bundan sonrada kişi silahlı veya silahsız olsun bir saldırıya karşı kontra çıkarabilme şansına kavuşur. Kontratak yapmanın ilk şartı atağı önlemektir buda ataktan kaçarak veya blok yaparak olur. Bunun ardına kontra gelir. Ataktan kaçılamayacak yukarıdaki durumlarda ise imdada bloklar yetişir.

BLOKLAR İLK ÖNCE SERT VE HAFİF BLOKLAR OLARAK SINIFLANDIRILABİLİR.
Set bloklar taekwondo veya karatenin birçok dalında olduğu gibi sert dövüş sanatlarında kullanılır. Hafif (yumuşak) bloklar ise kung-fu, aikido veya bazı karate sitillerinde kullanılır. Her ne kadar bu şekilde sınıflama yapsak bile taekwondo sert ve yumuşak blokları birlikte kullanan bir savunma sanatıdır.

SON ÇARE:
Unutmamak lazımdır ki bloklar yapılabilecek her şey yapıldıktan sonra “son çare” yöntemidir. Sağa sola hareketlenmek, step yapmak (tekmeden veya yumruktan bir an için başı geriye veya aşağıya yatırarak kaçmak) ,geriye adımlayarak kaçmak veya rakibe girmek öncelikli tercihlerdir. Blokları kullanarak savunma yapmak ellerinizin ve ayaklarınızın incinmesine ve sakatlanmasına sebebiyet verir. Ayrıca bir maç süresince blok muhafazası çok zor ve enerji isteyen bir durumdur. Sürekli vücudu gergin tutmanıza ve yorulmanıza neden olur.

YARIDA KESMEK:
Atağın yarıda kesilmesi defansın ana kaidesidir. Bu blokla kesme işlemi, atak öncesinde, atağa başlarken veya atağın ortasında yapılabilir. Rakibin atağının hedefe gelmeden önce kesilmesi ana kaidedir. Sadece rakip atağın kesilmesi değil siz atağa başlarken kontralardan korunmak içinde bloklar yapılabilir. Burada önemli siz atak yaparken olan rakibin size karşı neler yapacağını önceden tahmin edip ona göre bloğu yapabilmektir.

ATAK KESMENİN YOLU:
Üst vücudun kullanılması: Atak kesenin en verimli yolu bloklar değil daha rakibe atak fırsatı vereden vücudunuzun üst kısmı ile yapacağınız yüklenmedir. Rakibin atağını hissettiğiniz anda ona girerek vücudunuzu onunkiyle kontak kurarak sürüklemeniz onu ataktan ziyade savunma düşüncesi içine girmesine neden olur. Veya dikkati dağılır ve yeniden atak kurma planı içine gire ki bu size zaman ve avantaj kazandırır. üst seviye sporcular bunu çok kullanır savunmalarını rakipten kaçarak veya blok yaparak değil rakipleri içine vücutları ile girerek yaparlar. Unutmayın blok sadece kollarla ve ellerle yapılmaz. Ayaklar ve vücutla yapılan bloklarda vardır. Çünkü bloktan amaç “rakip atakları kesmek ” tir.
Alt vücudun kullanılması: Bu blok şeklide ayakla yapılır. Diz çekerek ayak rakip atağın önüne konur. Bu esnada da rakibe sarılınız. Ayakapchagi, yopchagi pozisyonunda kullanılabilir. Burada önemli olan daha takip atak yapmadan atağının önünü kesmek onu ataktan vaz geçirtmektir.
Tüm bunlar elbette son çaredir. Önemli olan ise ataktan “sıyrılmak” tır. Bunu basit olarak rakibin atağından kurtulmak olarak anlayabiliriz. Bu çok beceri ister. Rakip ataktan yanlara, geriye, vücudu yatırarak eğerek kayarak kurtulmak en önemlidir. Bu çok iyi ayak ve vücut step hareketleri çalışmakla olur.
Ataktan sıyrılmak çok güçlü refleks hareketlerine sahip olmayı gerektirir. Düşünmeden en ufak bir işarette vücudun reflekslerini ortaya koyması lazımdır. Düşünüp uygulama burada söz konusu olmaz. Çünkü bu hareket düşünme ve planlamaya zaman tanımaz. Hayvanlar nasıl ki strateji tespit etmezler o an için ya kaçarlar ya da dövüşürler. Ortası olmaz. Bu da böyledir. Anında refleks olarak yapılmalıdır.
Yazının devamı haftaya…

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST