Taekwondoda esneklik çeşitleri-2

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda esneklik çeşitleri-2

Taekwondoda esneklik çeşitleri-2

Esneklik sınırlarını etkileyen iç faktörler:
İç faktörler:
*Eklemin tipi ve yapısı. Bazı eklemler yapı itibariyle açılmaya müsait değildirler
*Eklemin içindeki eklem kapsüllerinin esnemeye karşı olan direnci
*hareketin limitine göre kemik yapısı
*kas yapısının elastikiyeti (kas dokusu daha önden olan yaralanmalar sebebiyle (skatris dokuları nedeniyle )esnekliğini kaybedebilir)
*Tendonların ve ligamentlerin elastikiyeti (ligamentlerin zaten esneme kabiliyetleri yoktur.Tendonların büyük bir kısmı da esnemez)
*Derinin elastikiyeti (deri tabakası çok fazla elastik değildir)
*Yağ tabakaları (her zaman için olumsuz etkiler)
*Eklem kas ve dokuların ısısı( İyi bir esneme için saydığımız dokuların ısısın normal zamandakinden 12 derece daha yüksek olması gerekir.
Esneklik sınırlarını etkileyen dış faktörler:
*Çalışma ortamının ısısı (ılık ve çalışmaya müsait ısıdaki bir salon esnemeye yardımcı bir faktördür. Soğuk bir ortam esnemeyi önleyen bir faktördür)
*Günün zamanı (çoğu insanlara öğleden sonraları daha güzel esemenler. Sabah saatlerinde esneme eksersizleri verimli olmaz. Yani kişi son sınırına kadar esneyemez. En güzel saatler 14,30- 14,00 saatleri arasıdır.
*Eklem sakatlanmalarından sonra eklemin veya kasın iyileşme süresi. Kısa sürede iyileşme sağlanmazsa esnemede o denli zayıf olur.
*Yaş (ergenlik öncesi çocuklar ,yetişkinlere göre daha fazla esnerler.)
*Cinsiyet (kadınların esneklik kabiliyetleri erkeklere göre daha fazladır)
*Kişinin özel eksersiz yeteneği
*Kararlı ve azimlilik( Esnekliğe kavuşmaya kararlı olan ve pes etmeyen yapıdaki kişiler esnekliğe kısa sürede ulaşırlar)
*Ekipman (elbise ve malzemeler kısıtlayıcı rol oynayabilirler. Dar bir eşofmanla bacakların açılamayacağı gibi..)
*Yine bazı araştırmacılar esnekliğe etki eden en önemli faktörün bol su olduğunu söylerler. İçilen bol su tüm vücudun esneme kabiliyetini arttır.Susuz ve kuru bir vücut esneklik performansını düşürür.
Esneklikte dikkat edilmesi gereken faktörler:
*Esnekliğe kısa süredeulaşılır. Önemli olan esnekliği devam ettirme eksersizleridir. Çünkü esneklik geri dönüşümlüdür. Sürekli çalışılmazsa ilk konuma dönülür ve emekler boşa gider. Ergenlik döneminde sporcular çok kolay esnerler. Ancak eklem ve kasları sürekli gelişim halindedir. Her gün bu değişime karşı esneme eksersizlerini yapmazlarsa esnekliklerini yitirdiler.Çoğu büyük sporcunun ayaklarını açamaması, belini kıvıramaması bu yüzdendir.
*Bir koç yada partner desteği ile yapılan eksersizler daha verimlidir.
*Eksersiz antrenmanın sonunda vücut ısınınca soğuma amaçlı olarak yapılırsa çok daha verimli olur. Hem esneme daha güzel olur ve hem de vücuttan antrenman sonu birken toksin maddelerin atılımı kolaylaştırılır. Her antrenman sonu esnemeler 10-15 dakika yapılarak antrenman bitirilmelidir.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST