Taekwondoda esneklik çeşitleri

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda esneklik çeşitleri

Taekwondoda esneklik çeşitleri

Esneklik , sporda eklemlerin daha açılı olarak hareket etmesi, kasların daha yumuşak olması ve daha fazla uzamaları anlamında kullanılır.
Kasların ve eklemleri daha yumuşak olmaları ve daha fazla açılabilmeleri müsabaka esnasında olabilecek sakatlanmalarında önüne geçer.
Eklemler daha fazla açıldığından kaslarda daha fazla açılma ve gerilme imkanı bulduğundan çok daha fazla güçlü bir kas yapısına ulaşılır.
Çoğu sporcunun esneklik tiplerinin farklılığından habersiz olduğu bir gerçektir. Bu esneklik tipleri atletlerin çalışmalarına ilişkili olarak aktivite çeşitlerine göre sınıflandırılırlar. Misal olarak biri hareket içerdiğinden dinamik (hareketlilik) esneklik olarak adlandırılırken bir diğeri statik(durağan ) esneklik olarak adlandırılır.
Genelde esnekliği 3 guruba ayırtırız.
a-) Dinamik esneklik
b-) Statik aktif esneklik
c-) Statik pasif esneklik

Dinamik esneklik:
Dinamik esneklik kinetik esneklik olarak da isimlendirilir. Dinamik esneklik, hareket anında yani teknik yaparken eklem ve kaslara limitlerinin en son haddine kadar hareket imkanı verebilme yeteneğidir. Çok kısa sürede en yüksek esneklik limitine çıkıp geriye iniş yapılır. Yani esneme süresi çok kısadır. Çünkü burada esneme amaç değil atılacak tekniğin bir parçasıdır.

Statik-aktif esneklik:
Statik aktif esneklik direk olarak aktif esneklik olarak da adlandırılır. Bu esneklik yeteneği organları sadece kendi zıt kas guruplarının çalışması ile esnetebilmektir. Misal olarak bacağınız yukarı omuz hizasına ayağınızı başın üzerine  hiç bir destek ve dışarıdan yardım olmadan kaldırabilmek ve bir süre öyle tutabilmektir. Yani bacağın bir kısım kasları esnerken zıt kas guruplarının aşırı gerilmesine dayalı zor bir harekettir. Ayakta pozisyonda gövdeyi 8-12 kez öne esnetmek yine aktif esnetme içine girer. Burada da karın kaslarının bir kısmı gevşerken bir kısmı kasılır. Tüm hareket vücudun kendi kas gurupları yardımı ile olur.

Statik-Pasif esneklik:
Direkt olarak pasif esneklik olarak da adlandırılır. Vücut ağırlığı veya bir aparat kullanarak vücut uzuvlarını esnetmektir. Misal olarak ayakları açmak buna örnektir. Burada ayaklar kendi kas gurupları ile değil vücut ağırlığı kullanılarak ayrıştırılır. Yine bir arkadaşın itmesi ile başın bacaklara değdirilmesidir. Burada esneme organın kendi zırt kaslarını kullanarak değil bir destek yardımı ile yapılır. Bir eş yardımıyla, karşılıklı omuzlardan kollar ile destek alarak 8-12 kez esnetmek pasif esnetmeye girer. Pasif esnetmede yine değişik araçlardan da faydalına bilinir. Sandalye, bar, top, sağlık topu, sopa ve elastik bant gibi yardımcı malzemelerden yararlanılabilir.

Aktif esneklik yani kimse yardımı olmadan esneme yöntemleri sporda başarıyı daha çok etkileyen bir esneklik yöntemidir. Aktif esneklik pasif olana göre daha etkili daha verimli ancak ulaşılması daha zor bir esneme türüdür. Daha güçlü kas yapısı ve güç ister.

Devamı yarın…

 

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST