Taekwondoda Güçlü Tekmelerin Sırrı

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda Güçlü Tekmelerin Sırrı

Taekwondoda Güçlü Tekmelerin Sırrı

Taekwondo teknik 2
DOLLYO-CHAGi gibi döner tekmelerde yine 160 derecelik eksen hareketinde bile vücut fazla döndürülmez.Çünkü fazla bir dönüşle kafanızda o çevresel dönüşe uyacağınızdan rakibi görüş alanından kaybedersiniz.160 derecelik dönüş harekettiniz esnasında rakibinizi devamlı olarak dönüş tarafındaki omuz hizanızdan(yan tarafından) hafifçe görmeniz gerekir. Eski çalıştırıcılar rakibin omuz üzerinden veya arkasından görmek için çok kendilerini zorlarlardı. Ancak bu görüş için aşırı zorlanma kişiniz eğilmesi ve dengesini bozmasına nedenoluyordu. Şimdi artık rakibin göz ucuyla hafifçe görebilmesi teknik için yeterli kabul edilmektedir. İstisnai bir kural, bu tekmelerde günlük hayatta self defans yaparken, müsabakalarda veya poomseden farklı olarak 180 derecelik bir dönüş yaparak vuruş yapmak aşırı bir güç oluşturacağından tercih edilebilir.Çünkü karşınızdaki bir müsabık değil bir sokak serserisidir. Yani pek dikkate ve özene gerek yoktur. Tek ve güçlü bir hareket yeterlidir.
Ancak müsabakalarda rakibin sağlam duruşu ve hacımı sizin dengenizi bozacağından güç ile denge arasında tercih yapacaksınız. Güçlü bir tekme için çok süratli ve 180 derece dönebilirsiniz ama dengeniz bozulur. Veya 160 derecelik kontrollü bir dönüş yaparsınız. Bu belki diğerine göre güçlü olmayabilir ama dengenizi daha çok kontrol edersiniz. yopcagi türü tekmelerde döner tekmelere pivot hareketi bakımından benzerlik gösterse de aynı değildir. Burada tam 180 derecelik bir dönüş gerçekleşir. Burada bu dönüşü tam net olarak yapmazsanız bacağınızı aniden bir yopçaği gibi çıkaramazsınız ve vuruş yapamazsınız. Yani döner tekmelerde açınız ne olursa olsun bir vuruş sansınızvardır. Âmâduitçagi türü tekmelerde dönüş açısı tam olmazsa pozisyon tamamlanamaz tekmede olmaz.
Yan tekmelerde bazı çalıştırıcılar 90 derecelik bir eksen dönüşünü desteklerler. Teknik dizin çok çabuk kıvrılıp açılmasıyla gerçekleşir. Akabinde tekme çıkar.90 dereceden fazla dönüşlerde rakibin gözden kaçırılması tehlikesi başlar. Bu yan tekmeyi 180 dereceye dönüp çıkartan ve geri tekmeyi andıran bir tarzda vuran çalıştırıcılarda vardır.
Çağdaş uygulayıcılar şu anda yan tekmeyi 160 derecelik bir dönüşle uygulamaya çalışıyorlar. Bu arada rakibi kaybetmeme ve kontrol üzerinde çalışıyorlar.
Tekmelerde bu dönüş hareketiniz fazlalaştırılmaya çalışılmasının nedenini izah ettik. Ne kadar fazla bir dönüş açısı olura merkezkaç kuvvetinden dolayı o kadar güçlü bir tekme çıkar.
Ancak fazla dönüşlerde de yan ve geriş tekmelerde güçlü bir rakip karşısında dengeniz hemen bozulur ve tekme atan ayağınızın diz eklemine fazla risk alırsınız. Buda diz incinmelerine cerrahiye varacak şekilde ağır diz sakatlanmalarına sebep olacaktır.
Taekwondo teknik3
geri tekmelerde 180 derecelik bir eksen dönüşü yapılır.180 derece altındaki dönüşlerde vücudunuz sabit ayak üzerine fazla yük bindirir. Unutmayın tekmelerdeki en önemli etken bu eksen dönüş hareketleridir. Bu dönüşler olmazsa tekmelerde güç ve denge oluşmaz. Ayrıca rakibi görüş şansınızda kalmaz. Ve sabit ayağın dizinde de sakatlanmalara sebep oluşunuzdur.
GÜÇLÜ AMA SAĞLIKLI VE DENGELİ BİR TEKME ATMAK VUCUDUN SABİT AYAK ÜZERİNDEKİ BU EKSEN HAREKETİ AÇISININ İYİ AYARLANMASIYLA SAĞLANIR.
Güç için kas değil ayakta merkez kaş kuvvetlerinin oluşturulmasıdır.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST