Taekwondoda Güçlü Tekmelerin Sırrı

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda Güçlü Tekmelerin Sırrı

Taekwondoda Güçlü Tekmelerin Sırrı

Güçlü tekmelerde çok değişik faktörler rol oynar. Fakat güçlü bir tekme atmadaki gizli , göze çarpmayan ama en önemlisi olan faktör hareket etmeyen ayağınız ekseni etrafında nasıl döndüğünüzdür. Sırasıyla hareketsiz ayağınızı bir topaç gibi kendi ekseni etrafında çevirebilirseniz, diz eklemlerinizi kalçadan yukarı getirebilirseniz ,dengenizi sağlarsanız ve vücudunuzu bu pozisyonda döndürebilirseniz mükemmel güçlü tekmeler atarsınız
Bir eksen üzerinde dönmenin sırrı Güçlü tekmenin sırrı nedir. Güçlüayaklarmış, kalça momentimi, iyi bir dengemi? Güçlü tekmelerde bunların hepsi rol oynar. Ancak güçlü bir tekme atmadaki gizli , göze çarpmayan ama en önemlisi olan faktör hareket etmeyen ayağınız ekseni etrafında nasıl döndüğünüzdür. Sırasıyla hareketsiz ayağınızı bir topaç gibi kendi ekseni etrafında çevirebilirseniz, diz eklemlerinizi kalçadan yukarı getirebilirseniz(veya aynı hizaya),dengenizi sağlarsanız ve vücudunuzu bu pozisyonda döndürebilirseniz mükemmel güçlü tekmeler atarsınız
Her tekmenin kendine özel bir hareket ekseni vardır. Ve bu eksenin hareketi sitilden stile farklılık gösterir. Mesela basit öne tekmeyi örnek alalım. Bazı döğüş sanatları öne tekmede eksen hareketini hiç dikkate almazlar .Aksine çoğu Japon döğüş stillerinde öne tekmede destek ayak ekseninde(biz buna kısaca eksen dönüşü diyelim) 90 derecelik bir dönüş uygulanır. Buna karşılık misal taekwondoda bazı çalıştırıcılar öne tekme (palding) de 45 derecelik eksen dönüşünü yeterli görürler. Bunun yanında ise” hayır ben bu eksen dönüşündeki aşırılığı sevmiyorum. Bu eksen dönüşünün fazlası zor uygulanıyor ve bu anda vücudun tüm yükü destek ayağa biniyor. Pivot (destek ayak) ayaktaki diz incinme ve burkulmaları bu sebeple çok oluyor. Taekwondo uzun yıllar araştırmalarla bu güne geldi bu süre içinde bu eksen dönüşlerinin zararını gördük” diyenlerde vardır.
Yalnız herkes bir noktada hemfikirdir: Vücudun bu eksen hareketi tekme atarken ,kalçadan bacağa büyük bir gücün aktarılmasını sağlar.
Teknik 1
(Balans)Denge 45 derece bir eksende dönüşte diğer önemli etkenlerden biridir. Eğer 45 dereceden daha fazla bir dönüşle yapılan bir eksen hareketi tekmeden sonra düzgün ve dengeli bir şekilde ilk pozisyona dönüşü zorlaştırır. Emde geriye yana yatma eğilimi ayaklar fazla açılacağından artmış olur. Güç azalır.45 derecelik bir eksen dönüşü hareketinde ise bunlar pek problem olmaz. Bu pozisyonda hem tekme daha güçlü olur hem de tekmeden sonra iyi bir duruş pozisyonu sağlanır Güçlü ve dengeli bir tekme kalçanın bu 45 derecelik eksen hareketiyle elde edilir. Bunun dışında Tekme esnasında hareket etmeyen sabit ayağın doğru bir pivot hareketi yapabilmesinin faydaları’davardır. Eğer tek ayak üzerinde balansınızı ve 45 derecelik dönüşünüzü mükemmel yaparsanız görüş alanınızda mükemmel olur. Rakibin kaçışlarından etkilenmez onu bir anlık bile olsa görüş alanınızdan kaçırtmazsınız.Çünkü böyle bir eksen hareketinde görüş alanınız sizin veya rakibin vücudununum hiç bir parçası tarafından bloke edilemez. Eğer 45 derecelik bu eksen hareketini yapamazsanız her tekmenizde yere basan sabit ayak bileğiniz veya diz ekleminiz eğilme hareketi yapmaya mecbur kalır. Diz çok kırılgan bir eklemdir.Çünkü sadece liga menlerle birbirine bağlanır. Tüm diğer eklem türlerinden biraz farklıdır. Yani 3 kemiğin birleşmesinden oluşan bu eklemde eklem yuvaları derin değildir. Eklemin sabitliğini diz yan ve iç bağları sağlar. Bu bağlarda son derece narin ve ince bağlardır. Eğer diziniz aşırı ve kayma hareketi yaparsa üzücü bir durumla karşılaşırsınız. Benzer problem ,Bu dönüşü 45 dereceden fazla bir açıyla yaptığınız dada ortaya çıkabilir ve ayak bileğinize hakim olamazsınız. Ayak bileği diz ve kalça ekleminizi aynı hizada tutmanız zorlaşır. Bu durumda diz üzerine aşırı bir yüklenme meydana gelir. Sabit ayağın üzerine vücudun fazla eğimden dolayı aşırı yükü biner.
Sabit ayağınızın dizi ,her zaman o ayağınızın parmaklarıyla aynı hizada (aynı eksende) olmalıdır. Tekmenizde kalçanızda 45 derece dönerken ,yâre basan ayağın dizi ve ayak parmaklarımda onu takip etmelidir. Bu ekseni ve hizayı bir an için kaybederseniz dengeniz kesin sarsılır ve dize aşırı yükleme yaparsınız.
Spor hekimliğinde, diz eklemi zararlarının en büyük nedenlerinden biri olarak döğüş sporlarındaki bu sabit (tekme atmayan ayak) ayak üzerinde pivot hareketinin tekniğe uygun yapılamayışı gösterilir.
Bazı çalıştırıcılar döner tekmelerde 90 derecelik bir eksen hareketini tavsiye ederler. Bu esnada tekme atacak ayağın dizi 90 derece açıyla çekilir ve tekme içindeki tekniğe uygun olarak dönüş tamamlanınca uzatılarak rakibe vurulur.(Balyostaki şeklinde adlandırılan döner tekmeyi hatırlayınız.DOLLYO-CHAGi).Ayak rakibe vurulduğu anda diz biraz kıvrık ,yani ayak açılı durumdadır. Bazı stilistler bu döner tekmelerdepivot hareketinin 180 derece olmasını ayağın rakibe vurduğu anda ileride düz olarak bulunmasını savunurlar.
Modern çalıştırıcılar şu anda 160 derecelik bir dönüşle ve diz kıvrılarak yukarı kaldırıldıktan sonra vuruş yapacak şekilde bir çalışma metodu içindedirler.Çünkü dönme hareketinin merkez kaç kuvvet oluşturarak güçlü bir tekme oluşturduğu kanaatindedirler.

DEVAMI HAFTAYA

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST