Taekwondoda kapalı veya açık dövüş tanımı

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda kapalı veya açık dövüş tanımı

Taekwondoda kapalı veya açık dövüş tanımı

WTF stil müsabajkaları bugün hemen hemen her ülkede tercih edilen en önemli taekwondostilidir.Kore’nin milli sporu olan taekwondo ,WTF Stili, Olimpik stil veya Full kontak still denen yapı üzerine oturur.Olimpikomasıtaekwondodaki diğer stilleri hemen hemen bitiş noktasına getirmiştir.
WTYF stilinin tercih edilmesindeki en önemli faktörlerden biride müsabaka adımlarının sporcular tarafından benimsenmesidir.Tekmelerin çıkış yeri genelde arka ayaktır.Arka ayaktan çıkan tekmelerin çok güçlü ve etkili olması tercih edilmelerinin sebebidir.

Ağırlığın %80 den fazlasını destek ayağa verilerek , arka ayağın serbestçe attığı dönerli, düz veya yukardan aşağıya tekmeler., çok etkili bir silahtır

aşağıdaki resimde örnek olarak incelersek.Ağırlık ön ayağın her tarafına dengeli dağılır.Yani ön ayak tamamen yere basar.Arka ayağın topuğu kalkıktır.sıçrayıp vurmaya hazırdır. steplerde ve adımlarda bile bu pozisyon korunarak step yapılır.Sporcu arka ayak bileğini kullanarak sıçrama ve vurma hareketine hazırlanır.
Bu duruş sporcuyu her zaman için harekete hazır tuttuğu gibi, aynı anda sürekli bu şekil duruşu yapacağı atağın gizlenmesine de sebep olur.Rakibi, bu pozisyonda duran bir sporcudan sürekli teknik bekleyeceği için çekinir.Tedirgin olur.
WTF sitilde artık rakibin sırtına yakın bölgelerde puan kapsamındadır.Bu nedenle WTF stil müsabıklar vücutlarının ön yüzleri sürekli rakibe karşı dururlar.WTF sitilde rakibe asla yan dönülmez bu çok büyük bir tehlikedir.taekwondoda açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit duruş biçimi vardır.Açık ve kapalı stil dövüşte de esas olan rakibe karşı yüz yüze durmak hem ön henmde arka yan kısımları koruma altına almaktır.
Taekwondoda sıkça konuşulan açık veya kapalı duruş nedir? Şema ile incelersek, açık ve kapalı duruş biçimler aşağıdadır.
AÇIK VE KAPALI DURUŞ
Açı ve kapalı duruş bviçimlerrkişinin esnekliğine, tekme tercihine, mesafe ayarına , bacak uzunluğuna göre tercih edilebilecek duruşlardır.Kişi sık sık buir duruştan diğerine geçebilir ve rakibe göre pozisyonunu ayarlayabilir.Bu pozisyondan pozisyona geçmeler destek ayağı değişmesine ve gerek arka ve gerek ön ayakla tekme atma vantajını elde etmeye yarar.
ADIM DEĞİŞTİRMEK:
adım değiştirmenin( kapalı duruştan açık duruşa veya tersine geçmenin) en hızlı yolu sıçrayarak her iki ayağı bir diğerine yerine getirmektir.sadece ön ayağın geri veya sadece arka ayağın ileri alınması ile yapılan değişimler çok risklidir.Rhareketlerine uygun olmadığından kontra yenme riski çok yüksektir.
Aynı anda yapılan değişimle tekme atma şansıda vardır.

Arka ayağın yarım öne getirilerek ön ayağın arkaya çekildiği pozisyondaki ayak değişimi de rakibe sert vuruşları sağlayan akıllı bir girişimdir.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST