Taekwondoda kazanan bir sporcu olmanın ipuçları (2)

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda kazanan bir sporcu olmanın ipuçları (2)

Taekwondoda kazanan bir sporcu olmanın ipuçları (2)

3-MAKSİMUM AEROBİK KAPASİTE:
Maksimum aerobik kapasite , en üst seviyede oksijen kullanma yeteneğidir. Bir nefeste çok miktarda oksijeni kana verebilmektir. Bu seviye ağızdan alınan havadaki oksijen miktarından nefes verirken çıkan havadaki oksijen miktarının çıkarılması ile bulunur. Buna VO2 formülü ile gösterilir.
Oksijen kapasitesinin arttırılması bu saydığımız 5 faktörden belki de en kolay yapılanıdır. Çalışa periyotlarının uzatılası, zamanla bu kapasiteyi kendiliğinden yükseltir. Misal olarak taekwondo antrenmanınızı 1,5 saat yapıyorsanız. Müsabakalardan 2 ay öncesinden başlayarak 2 veya 2,5 saatlik bir antrenman yapmanız oksijen kullanma kapasitenizi anında yükseltecektir. Daha sonra müsabakaya 1 ay kala 1,5 saatlik antrenmanlara geri döndüğünüzde oksijen kapasiteniz daha yüksek olduğundan 1,5 saat ama daha ağır bir teknik müsabaka antrenmanını çok daha rahat yapabilirsiniz
Bununla birlikte antrenman miktarını miktar olarak arttırmanız oksijen kapasitesini arttıran tek faktör değildir. Buna ulaşılmasında antrenman yoğunluğu da önem taşır.2,5 saat ama kendinizi sıkmadan yapılacak basit antrenmanlarla bu kapasite yükseltilemez. Öyle antrenman yapmanız lazım ki kalp atım sayınız 95 i bulmalıdır. Oksijen kapasitesi ancak bu seviyede artmaya başlar. Bu sert çalışma metodu antrenman boyunca sürmeli sadece birkaç kez 4-5 er dakikalık esnetme ve rahatlama molaları koymalısınız.

4-VERİMLİLİK
Hareketinizin verimliliğini arttırmanın yolu için en önemli faktör kas gurupları çalışmasıdır. Vücut hareketleri ferdi kas ünitelerinin birlikte uyum içinde çalışan sonucunda meydana gelir. Eğer özel kas guruplarını kuvvetlendirirseniz, bu kas guruplarının hareketinden oluşan tekniklerde o denli güçlü ve verimli olur. Yani bir tekme hareketi sadece bacağın değil, kolların kalçanın omuzların birlikte kombine hareketinden meydana gelir. Sadece ayak kaslarının güçlenmesi ve verimliliği tekmenin mükemmel olmasını sağlamaya yetmez, yardımcı organların kasları da aynı şekilde güçlü ve verimli olmalıdır. Kaslar arasındaki görev bölüşümü bir tek bir kas gurubunun aşırı yorulmasını engelleyecektir.
Daha erili olmanın bir başka yolu daha güçlü olmaktan geçer. Bunun için geleneksel çalışma periyodu ve süresini ve kalitesini müsabakalardan önce artırarak müsabakanıza hazırlık yapmalısınız. Unutmayın antrenman yapan sporcu sürekli yüksek tempoda antrenman yapamaz, zaten yaparsa antrenman yorgunluğu ve çöküntüsü baş gösterir. Müsabakaların olmadığı ölü dönemlerde sporcu normal periyodik antrenmanlarını yapar. Bu antrenmanlar sporcuyu diri tutmaya yarar, ancak müsabakaya tam hazırlamaz. Dinlenme periyodu antrenmanları ile müsabakada tam verimlilik olmaz. Bu nedenle müsabaka öncesinden başlanarak (1,5 ay olabilir) özel müsabaka ve verimlilik antrenmanlarına başlanmalıdır. Bu bir plan ve program dahilinde yapılan özel antrenman periyot lamasıdır ve müsabakada verimli olma üzerine kuruludur.

4-NASIL DİNLENİLMESİ GEREKTİĞİNİ BİLMELİSİNİZ
Her ne kadar sert çalışma şekilleri üst seviye güç ve verimliliğe ulaşmak için şart ise dinlenmesini bilmekte o kadar gerekli ve şarttır. Ancak çoğu sporcu bu konuyu atlar müsabaka gününe kadar deliler gibi çok sert ve sıkı çalışır. Sert çalışmanın müsabaka performansını arttıracağı fikrine alışmışlardır. Bitkinlik derecesine ulaşıncaya kadar antrenman yapmayı marifet sanırlar. Ancak unutmayın vücudunuz bunu kaldıramaz ve iflas eder. Belli zamanlarda dinlenmelisiniz ki diğer zamanlar sıkı çalışabilesiniz. Antrenman demek sadece çalışmak anlamına gelmez. Dinlenme ve çalışma periyotlarından oluşan bir bütünlük arz eder. Bu nedenle o yılın çalıma takvimini müsabaka programlarınıza göre yıl başında hazırlamalı, hafif çalışma, dinlenme ve sıkı çalışma periyotlarını tespit etmelisiniz. Bu takvim ve programa sadık kalarak dengeli bir biçimde o yılı geçirmelisiniz.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST