Taekwondoda kazanan bir sporcu olmanın ipuçları

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda kazanan bir sporcu olmanın ipuçları

Taekwondoda kazanan bir sporcu olmanın ipuçları

Taekwondo gibi dayanıklılık sporunda en yüksek performans seviyenize ulaşmak ve kazanmak istiyorsanız özellikle 5 önemli görevi yerine getirmelisiniz.
1-Laktik asit eşiğinizi mümkün olduğu sürece yükseltmelisiniz. Ancak bu şekilde şiddetli eforları minimum bir yorgunlukla sürdürebilirsiniz.
2-Kendinize psikolojik açıdan moral vermelisiniz. Moralmotivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Bu şekilde çalışma veya müsabakadaki değişimlere (moral bozucu olaylara hazırlıklı olmak anlamında) daha rahat adapte olabilirsiniz.
3-Oksijen kapasitenizi yükseltiniz.(V02max) bu şekilde eksersizlerinizi sürdürebilmek için daha yüksek enerji elde edebilirsiniz.
4-Daha verimli olmak ve teknikleri hatasız uygulayabilmelisiniz. Bu müsabaka süresince daha az enerji harcanmasını ve strese girilmemesini sağlar
5-Dinlenmesini bilmelisiniz. Sert ve sıkı çalışmanın yanında dengeli bir biçimde yeterli miktar dinlenmeyi ve vücudunuzun kendini yenilemesini sağlamayı bilmelisiniz.

1-LAKTİK ASİT EŞİĞİ
Yoğun eksersiz de laktik asit yoğunluğu kanda artmaya başlar. Artık maddenin birikimi ve atılamaması da yorgunluğu başlatır.V02maxınızı geliştirirseniz bu laktik asit eşiğinizi yükseltmeniz anlamına gelir. Yani çok iyi nefeslenme yapmanız gerekir. Laktik asit oranı genelde oksijen kapasitesiyle orantılıdır.

Bununla birlikte laktik asit eşiğini soluklanmadan bağımsız olarak yükseltmekte mümkündür.
Çalışmalarınızda 20-25 dakikalık periyotlar arasındaki dinlenme periyotları laktik asit dayanıklılığınızın artmasını sağlayan bir metottur. Kalp atışınızın en fazla 85-90 olduğu zamanlar laktik asit miktarı sizde yorgunluk yapmaz. Tabi ki hepinizde kalp monitörü yok veya nabzı ölçüp duracak haliniz olmadığına göre 30 dakikalık aralarda hafif dinlenme periyotları ile laktik asidin atılımını bekleyebilirsiniz. Bu şekilde vücudunuzu zamanla daha dayanıklı hale getirebilirsiniz. Zaten zamanla kalp atışınız bir sporu olduğunuz için değişecektir. Kalp daha az atarak daha fazla kan pompalamaya başlayacaktır.

2-KENDİNİZE PSİKOLOJİK MOTİVASYON
Psikolojik motivasyonun müsabaka performansı üzerindeki etkileri kaçınılmazdır.
Üst seviye sporcular bunu kolay başarır. Çalışma ve müsabakalarında yabancı düşüncelerden ve performansını düşürecek olumsuz haberlerden çabuk sıyrılmasını bilirler.

İyi sporular kendi kritiklerini yapmaktan çekinmezler .Ancak bu kritiği çok abartmazlar. Misal rakibin gücünü ve avantajlarının farkındadırlar. Rakibi seyirci avantajı ile olabilir, daha teknik ve hızlı olabilir, ilk maçlarını çok farklı kazanabilir veya kamuoyu favori gösterebilir. İyi bir sporcu bunlara rağmen konuyu unutur ve kendi kendini olumlu pozitif konuşmalarla motive eder. Kendisini müsabakaya hazırlama süresi oldukça kısadır.
İyi bir sporcunun antrenmanı da öyledir. Çabuk motive olurlar. Sıradan ,bayağı bir günde yapılan bir antrenmanı bile eğlenceye ve verimliliğe çeviriler. Hem kendilerini ve hem de etrafındaki sporcuları daha iyi çalışmaya teşvik ederler.

Zihinsel motivasyonşudur. Herhangi bir pratik yapmadan öne sadece planlı ve yoğun olarak yoğun olarak yapılacak tekniklerin hayalinde canlandırılması ve sporcunun müsabaka ve antrenman ile ilgili tüm yabancı düşünceleri aklından atmasıdır.
Bu antrenman öncesi e müsabaka öncesi olur.
Bu motivasyon sözlü telkinle başlar müsabaka veya antrenman seyrinin nasıl olacağı şeklinde sözlü telkinlere başlar. Misal “daha sert teke atmalıyım”, “daha seri olmalıyım” ,”rakibim daha kısa yukarı seviye teknikleri kullanmalıyım” gibi telkinleri sporcu sözlü olarak tekrarlar. Bu sık tekrarlar psikolojik motivasyona ilk adımdır. Bu adım aynı anda kişinin yaşamındaki başka sıkıntıları o an için atmasını sağlar.

İyi sporcular kötü performans sergiledikleri bir maçtan sonra moral yıkıntısını hemen terk ederler ve o anı orada unuturlar. Ancak hemen kendilerinde yapmak zorunda oldukları psikolojik veya fiziksel değişimleri yaparlar. Bir dahaki müsabakaya o eksikliklerini tamamlamış olarak çıkarlar.
İyi bir sporcu ruhunda daha güçlü ve hızlı olduğunun imajını çok iyi çizer. Kendilerini daha hızlı ve seri davranmaya odaklandırır. Bunu ruhuna ve şuur altına işler. Müsabaka öncesi müsabakayı bir film şeridi gibi canlandırır ve gerçek müsabakada bunları tekrar eder.
Müsabakada ne zaman sakinleşeceği ne zaman parlayacağını çok iyi bilir. Kasları çok gevşek ve rahat olmasına rağmen anında çok güçlü darbe vurmaya hazırlıklıdır. Bu özellik ruhi motivasyon ile gerçekleşen bir rahatlık ve konsantrasyonun sonucudur.Devamı Haftaya

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST