Taekwondoda kemer sistemi (Yani Kuşak)

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda kemer sistemi (Yani Kuşak)

Taekwondoda kemer sistemi (Yani Kuşak)

Taekwondoda kemer sistemi eski Kore kültürünün günlük hayattaki giyim modasından gelir. Orijinalinde tek bir kemer olduğu gibi bugünkü gibi bir kemer sistemi yoktu. Bu kuşağın temel rengimde beyazdı Çünkü o zaman kumaşları çeşitli renklere boyama becerisi pek yoktu.

kemer rengi beyaz olunca pratisyenler (öğlenciler) çalışmalarına devam ederlerken kemeri beyaz olunca çok kirlenerek simsiyah kalırdı. Gerçi elbiselerini devamlı yıkarlardı ama kemer önemsiz bir parça olduğu için yıkanmasıyla pek uğraşmazlardı. Üstelik kemerin kirlilik derecesi çalışmanın fazlalığını gösterdiğinden özellikle yıkamazlar çok çalıştıklarını başkalarına göstermek isterlerdi. Bu şekilde bir makam elde ederlerdi. Kemerlerinin eskimesi ve beyazlığının sadece içinde kalması üzerinin siyah renge dönüşmesi bir öğrenci için büyük değer ifade ederdi. Daha sonra kemerler eskiyip yıpranınca tekrar beyaz kemer almak yerine siyah kemer takmaya başlandı. Çünkü eski acemilik görüntüsüne dönmek yerine siyah kemerle ustalık ve tecrübe ifade edilmeye başlandı.

Daha sonra siyah kemerle beyaz kemer arasında kırmızı renk kemer ortaya çıktı. Bunun sebebimde kırmızı rengin kanı ifade etmesindendir. Öğrenciler çalışırken kan akınca üzerleri kanlanınca gurur duyarlardı. Bunun ifadesi olarak kırmızı kemer takılmaya başlandı.

Bu nedenle uzun süre geleneksel taekwondoda 3 temel renk vardı. Beyaz, kırmızı ve siyahtı
Daha sonraki dönemler dede bu üç temel rengin derecelerini ifade etmek için diğer renkler meydana geldi. Çünkü günümüzdeki öğrenciler derece ve rütbe elde etmede bu 3 temel renk arasında bayağı bir çalışma mesafesi vardı. Bu nedenle yani başlayanları belli dereceler vererek onurlandırmak ve teşvik etmek için ara renkler (ara dereceler) kondu. Yani konuş gayeleri bir anlam ifade ettiğinden değil sadece öğrencileri motive etmek içindi.

Buna göre Beyaz, sarı, yeşil, mavi ve siyah renk kategorileri meydana geldi. Bazı çalıştırıcılarda geçiş renkleri yaptılar. Sarı-yeşil, mavi-kırmızı falan gibi. Âmâ bunların pek önemi yoktur.
Bu kemer renklerininim özü gösterirdi, taekwondo yeteneği ve kabiliyeti ne parayla nede bu tür sahte derecelerle gelişir ve büyür. Taekwondonun gelişimi hayatın kendisi gibidir. Çalışma yoksa taekwondoda olmaz. İster siyah kemer takınız, eğer çalışmıyor ve ter akıtmıyorsanız bu sizin için hayatın gerçeklerine karşı bir değer ifade etmez. Kemer dereceleri gedmişte kalmış işe yaramaz zamanın ve kültürün ürünüdür. Günümüzde para verip kemer imtihanına girmekle gerçek taekwondocu olunmaz. Bunun için ter ve kan akıtmak gerekir. Taekwondocunun hakiki değer ve kıymeti buradadır.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST