Taekwondoda yüksek performans için bol su

KALEM Farkıyla...

Taekwondoda yüksek performans için bol su

Taekwondoda yüksek performans için bol su

Taekwondo çalışmaları sırasında susuz kaldığımızda genellikle çeşmeye koşar ve su ihtiyacımızı gideririz. Çalışmalar süresince sıvı alınımı çık önemlidir. Ancak biz bu işi genellikle ağzımız kuruduğu zaman susuzluk ihtiyacını gidermek amacıyla yaparız. Şunu bilin ki düzenli sıvı alınımı performansımızı arttıran ve en üst seviyede olmasını sağlayan en önemli etmenlerden biridir. Aslında sadece susayınca değil, performansı arttırmak için susamasak bile sürekli bol sıvı alınımı şarttır.

Bisikletçiler üzerinde yapılan denemelerde 50 dakikalık pedal çevirmede bisikletçi saf su alımında performansında %6 lık net bir gelişme göstermiştir. Eğer su karbonhidrat ve sporcular için özel diyetler içeriyorsa bu performans %12 lik bir atışa kadar çıkmıştır.

Bir çalışma esnasında ne kadar su sarf edersiniz. Sıkı bir antrenmanda 1 saatte terleme ile 1 litre kadar su kaybederseniz muhakkak surette 600 cm küp yani litrenin %75 i kadar bir miktar su içmelisiniz. Bu demektir ki 2 saatlik sıkı bir antrenmanda 1-1,5 litre su içmelisiniz. En uygun çalışma her 15 dakikada bir yarım litre kadar su içmektir. Yüksek performans için ve sporcu sakatlanmasının önüne geçmek için bu şarttır.
Susuzluk hissettiğiniz zaman asla kendinize güvenip su içmemezlik yapmayın. Susuzluğunuzu gidermek için ağız çalkalamakla yetinmeyin veya yarım yamalak bir su içmeyin. Bol su içmek her zaman için bir prensip haline getirilmelidir.

Aslında sporcu içeceklerinin taekwondoda yüksek performansa katkıları zannedildiği kadar çok değildir. Asıl olan bol saf sudur. Bu tür içecekler uzun süreli zorlamalarda geçerlidir. Misal 6 saatlik bir antrenmanda faydalı olabilirler. Maraton gibi uzun süreli performans isteyen sporlarda, bisiklet yol yarışlarında etkili olabilirler. Taekwondo müsabakaları zaten fasılalar müsabakalar olduğundan, dinlenme periyotları vardır bu sürede sporcu zaten beslenmesini yapabilir. Taekwondoda kayıp sadece saf su kaybıdır ki buda bol su içmekle telafi edilebilir.
Prensip olarak her yarım saatte bir yarım litre su içiniz. Tuvalette idrara çıktığınız anda idrarınız, saf su kadar temiz ve berrak ise vücudunuz suya doygundur. İdrarınız sarı renkte ve yoğun ise bilin ki vücudunuzun suya ihtiyacı vardır.

EVET YÜKSEK PERFORMANS İÇİN BOL BOL SU…

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST