Taekwondoyu Öğretme kuralları üzerine birkaç söz

KALEM Farkıyla...

Taekwondoyu Öğretme kuralları üzerine birkaç söz

Taekwondoyu Öğretme kuralları üzerine birkaç söz

Çocuklara rakiplerinin başkası değil kendi kendilerinin olduğunu hatırlatın.
Misal: “Arkadaşlar benimle yarışmayın ,kendi kendinizle yarışın ve kendinizi geçmeye çalışın. Birantrenör olarak vazifem kendinizi aşmanıza yardımcı olmamdır. Yorulduğunuzuhissettiğiniz anda bırakın ve dinlenin. Âmâ her başlangıçta bir öncekinden fazla yapınız. Unutmayın asla kendinize mağlup olmayın. Eğer bizimle birlikte başlar ve birlikte bitirirseniz zevk alırsınız. Âmâ yarım bırakırsanız kendinizin esiri olursunuz. Haydi hep beraber…” diyebilir ve tekniğe başlarsınız.
Onlara yaptığınız şeyin gerekliliğini hatırlatınız
Misal: “Arkadaşlar bu teknik ve tekrarları hem sizin için hem de benim için zor olabilir. Âmâ gelişmek ve başarılı olmak zorlukları yenmekle olur. Başarıya giden yol zorlu çalışmalardan geçer. Hadi bakalım hep beraber…” der komuta başlayabilirsiniz.
Kendiniz sporcular için iyi bir şablon olun
Eğer siz kendiniz iyi bir örnekseniz sporcuların anlaması ve öğrenmesinde o denli kolay olur. Sık tekrarları öncelikle siz kendiniz en mükemmel şekilde yapabilmeli ve göstermelisiniz. Temel tekrarların uzunluğu sporculara çok sıkıcı gelir. Bu sıkıcılığı atacak ,uygulamaları bilmeli ve çalışma periyodunu sık sık değiştirmelisiniz. Öncelikle temel tekniklerin niçin çok tekrar edildiğini ve gerekliliğini öğrencilerinize çok iyi izah etmelisiniz. Gözlemlediğim kadarıyla çoğu çalıştırıcı, önceden büyüklerinden gördüğü katı çalışma prensiplerini aynen uygulamakta salonda sıkıcı bir havanın oluşmasına neden olmaktadırlar.
Yereli bilgiye ve mükemmel tekniklere sahip olursanız, gençleri bilgilendirebilir ve iyi bir örnek olarak sık tekrarların insanın nasıl mükemmelleştirdiğini onlara kendinizi seyrettirerek gösterebilirsiniz. Temel tekniklerin izahatı da pratiği kadar önemlidir.Çocuk yaptığı temel tekniklerin ne işe yaradığını veya ileride kendisine ne gibi faydaları olacağını bilir ve öğrenirse daha iyi çalışabilir
Eğer siz yeterli miktarda bilgiye sahip oluşanız, sporcuları motive etmenize o denli kolay olur. Onların yanlışlarını daha çabuk düzeltir ve mükemmele girmelerini sağlarsınız. Temel teknik tekrarlarının çok sayıa olması değil, doğru ve düzgün olarak atılması önemlidir. Başlarında ,durmaz, teknikleri bizzat mükemmel olarak siz göstermez iseniz çocuklar yüzlerce kez tekrar etseler bile sonuca ulaşamazlar, buda çalışmaları aksatan ve sıkıcı olmasına neden olan bir nedendir. Çocukların bir ayda geçmesi gereken teknik, 2-3 ay gibi bir zaman alırsa bu onu salondan ve çalışmadan soğutur. Temel teknikler görerek uygulama isteyen çalışmalardır. Çocuk bu döneme gördüğünü taklit eder, siz mükemmel bir şablon olmaz ve kötü teknik yaparsanız sporcularda kötü bir tekniğe sahip olurlar.
Taekwondohakkında ,spor fizyolojisi ve psikolojisi hakkında bilgili olmamız gerekir:
Bu bilgiden yoksunsanız temel tekniklerin pratiği çocuklara sıkıcı gelir.
Misal:Orta seviye yumruğun neden kalçadan kolun döndürülerek rakibe vuruş yaptığının izahını çocuğa anlatmazsanız ,sporcu vuruşlarda bunu gerçekleştirmez. Ona kolun kendi ekseni etrafında döndürülmesi ile Ön iki kol arasındaki membaının kasılarak, vuruştan gelen veya kırış yaparken oluşan zıt kuvvetin kolumuzu incitmeyeceğinin izahını yaparsanız çocuk bunu niçin yaptığını bilir ve tekniği ona göre düzgün çalışır. Bu bilgiden siz yoksun olur ona anlatmazsanız, elbette onlardan fazla bir pratik çalışmada bekleyemezsiniz.Misal: Tekme atarken neden dizin kıvrılası gerektiğinin biyomekaniğinianlatmazsanız ,sporcu diz çekmenin önemini bilmediğinden pratiğine yansıtmaz ve teknik atarken buna önem vermez.
Taekwondo felsefesini ve ideallerini bilmelisiniz:
Bu bilgiyi sporcularınıza ,daha işin başına anlatmalısınız. Çocuk niçin teknikleri öğrendiğini,ilerde ne işe yarayacaklarını ve bunları hangi yola kullanması gerektiğini iyi bilmelidir.Çocuk,sporcu ve iyi bir insan olmak gayreti ve şuuru içinde çalışırsa daha verimli öğrenme sürecine girer. Ona gelecekte ne olabileceğini tarif etmezseniz, öğrendiklerini, filmlerden seyrettiği gangster ve boy gard tiplemeleriyle kıyaslamaya başlar ve kendisinden nefret doğabilir.Çünkü televizyonda filimler eki kötü adamlar,eşkıyalar,hırsızlar ve katiller de çok güzel döğüş teknikleri sergiliyor. Teknik öğrenmek ve döğüş ustası olmak kötü olmayı engelleyemez.Önemli olan sporcuyu taekwondonun “do” prensipleriyle donatabilmektir. Çocuklar iyi, doğru ve barışa yönelik çabaları daha iyi ve hızlı öğrenirler.

DEVAMI HAFTAYA

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST