Taekwondoyu Öğretme kuralları üzerine birkaç söz

KALEM Farkıyla...

Taekwondoyu Öğretme kuralları üzerine birkaç söz

Taekwondoyu Öğretme kuralları üzerine birkaç söz

Önce Emniyet
Ne pahasına olursa olsun, öncelikle salondaki tüm öğrencilerin can emniyeti sağlanmalıdır. Bu taekwondonun ilk ve en önemli kaidesidir. Onları her türlü tehlike ve incinmelere karşı koruduğunuzu sansanız bile her yerde ve her an başlarına ne tür bir tehlike geleceğini kestiremezsiniz ve bu ani tehlikelere karşı koruyamazsınız. Bu nedenle taekwondo çalışmalarında ne gibi tehlikeler doğabileceği ve bunlara karşı ilk yardım tekniklerini bir mastır ( öğretici) olarak en mükemmel şekilde bilmelisiniz. Salonunuz  sonuçta toplu çalışılan bir ortam oluğundan tüm tehlikelere karşı emniyet tedbirleri içermelidir. Yangına, zelzeleye, yaralanmalara (ilk yardım dolabı, revir) vs. tehlikelere karşı emniyetli olmalıdır. Temiz, havadar, Yazın ve kışın özel oda sıcaklığında , gösterişli ,albenisi çok bulunmalıdır. Öğrencilerin çevreye güven duymaları öğrenme yetenek ve isteklerini arttırır
Hoş ve eğlenceli bir ortam sağlayın

Bu ortam en iyi şekilde çocukları ve yetişkinleri aynı ortamda çalıştırmaktan geçer. Çocuklar hareketliliklerini, büyükler ise tecrübe ve sosyalliklerini salon ortamına yansıtırlar ve zevkli bir çalışma ortamı doğar.
Basit ve kolay yolları seçin
Her tekniğin ve hareketin basiti ve kolayını seçin, öğrenildikçe ve tekrar edildikçe zora doğru seyir izleyin. Her öğrenciye kaldırabildiği yükü yükleyin, kapasitesine göre bir spor yaşantısı belirleyin. Misal olarak müsabık olma becerisi olmayan bir sporcuya öğreteceklerinizle, müsabık olma kabiliyeti olan bir sporcuya karşı öğretme şekilleri ve neler öğretileceği değişiktir.
Emniyet
Tüm ikili çalışma ve müsabaka antrenmanlarında kesinlikle koruyucu elbiseleri giydirmeli sakatlanmalara karşı koruyucu olmalısınız. Koruyucu kaskları giydirmeden asla antrenmana müsaade etmeyiniz. Çalışmaya başlamadan önce muhakkak ısınma hareketleri yapılmalı ,sıkı antrenman sonrası ter soğutulması için ter atma ve soğutma çalışması muhakkak yapılmalıdır. Taekwondoya yeni başlayan sporcular ,çok sabırsız olduklarından bu ilk temel hareketler onlara çok sıkıcı gelmekte ,ısınmanın önemine inanmamakta ,çoğu kez çabuk olarak sert ve sıkı tekmelere girişmektedirler. Spor yaralanmalarında en büyük sebeplerden birisi vücudun spora hazırlanmamasıdır. Bu nedenle sürekli olarak antrenmanı siz başlatmalı ve temel ısınma hareketlerini kontrol etmelisiniz sürekli gözlemeli ve hatta onlarla birlikte ısınarak onları motive etmelisiniz.
Çalışmayı bölmeyiniz
Çalışmaya başlayın ve bitirin .Asla çalışmayı bölerek ,araya fasılalar ekleyerek, arada bir salondan ayrılıp tekrar salona gelerek antrenman yönetmeyiniz. Ciddiyetten yoksun bir çalışma yönetimi , sporcuların lakayt davranışına ve öğrenme ilgilerinin azalmasına yol açar.
Disiplin ve esneklik arasında uyum sağlayınız.
Sporcu ve öğrencilere karşı ne zaman sert ne zaman esnek olmanız gerektiğini iyi ayarlayınız. Zaman gelir sert ve katı olurken zaman gelir onlarla çocuklaşıp aynı oyunu oynamayı bile ihmal etmeyiniz. Hataların sık tekrar edilmesini es geçmeyiniz .Bu eğitimi çok aksatır. Disiplinsiz ve çalışmaları savsaklatıcı hareketlere asla taviz vermeyiniz. Dojang kurallarından taviz vermeniz ve disiplini terk etmeniz ,öğrettiklerinizindi etkili olmamasına yol açar.
İlerici bir yaklaşım tarzı
Her bireye muhakkak başaracağı ve üstesinden geleceği bir görev veriniz ve başarmasını sağlayınız. Görevi başardığını tekrarlarla denedikten sonra daha büyük görev ve sorumluluklar yükleyiniz. Kişilere güvendiğinizi onlara görev ve sorumluluklar yükleyerek belli ediniz. Bu öğretmenin çağdaş ve pratik yoludur.
Teşvik etme, yüreklendirme ve cesaretlendirme.
Sporcularını her zaman öğrendiği bir teknik veya hareketten dolayı övünüz, hayranlığınızı belli ediniz ve alkışlayınız .Bu davranışınız öğrenciniz için en büyük hediye ve teşviktir. Bu teşvik ve övmeniz tam zamanında, yerinde ,samimi biçimde ve her öğrenciye karşı aynı olmalıdır.

DEVAMI HAFTAYA

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST