Tatlı tatlı

KALEM Farkıyla...

Tatlı tatlı

Tatlı tatlı

Araştırmalar tatlı krizine sebep olan birçok etkenden bahsetmektedir. Bunlar şeker bağımlılığı, kötü beslenme, hastalıklar, hormonal ve psikolojik durumlar olarak sıralanabilir. Tatlı krizlerinin bilinmeyen ancak özellikle değinmek istediğim nedenleri de var..

Bağırsak parazitleri:
Bağırsak parazitleri, bağırsakta yiyecekten üretilen enerjinin büyük bir kısmını harcadığı için kişinin iştahı açılır ve tatlı isteği artar. Aşırı tatlı isteği duyan bireyler bağırsak paraziti ihtimalini düşünmelidir.

Duygusal Durum:
Kadınlarda tatlı ihtiyacının ortaya çıkmasının en temel nedenlerinden biridir. Üzüntü, mutsuzluk, stres, depresyon gibi sebepler tatlı isteğinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Evliliklerinde veya cinsel hayatlarında mutsuz olan kadınların, diğer kadınlara göre daha fazla tatlı ihtiyacı duydukları bilinir.

Tatlı krizi ile nasıl baş edilir?

Kaliteli tatlı tüketin…
Şeker ve gofretler yerine yoğun kakaolu bitter çikolataları, hamur tatlıları yerine meyveli ve sütlü tatlıları tercih edin.En azından tatlı isteğinize mağlup olduğunuzda, sadece şeker değil, vücudunuz için gerekli olan bazı vitamin, mineral ve diğer besin öğelerini de almış olursunuz.

Düzenli beslenin…
Uzun süre aç kalmak, ana öğünleri atlamak gibi beslenme yanlışları tatlıya olan isteğinizi arttırabilir. Uzun süreli açlıklardan kaçının.

Odağınızı değiştirin…
Canınız gün boyunca tekrar tekrar tatlı bir şeyler tüketmek istiyor ise odağınızı değiştirmelisiniz. İmkân varsa yürüyüşe çıkmak tatlıyı unutturacak en iyi yöntemlerden biridir.

Tek başına meyve yemeyin…
Meyve şekeri olan fruktoz kan şekerini çabuk yükseltip kısa sürede düşürebileceği için meyveyi protein içeriği yüksek süt, yoğurt gibi besinlerle tüketin.
Basit karbonhidrattan komplekse geçin…
Basit karbonhidratlar kan şekerinin daha çabuk yükselip, çok ani düşmesine neden olacaktır. Kompleks karbonhidratlar ise tam tersi etki göstererek kan şekerinin uzun süre aynı seviyede kalmasını sağlar. Bu nedenle en iyi seçim olan kompleks karbonhidratlara en iyi örnek, bulgur, kepekli ekmek, kurubaklagillerdir, kepekli ürünlerdir. Bu besinlerin proteinle birlikte tüketimi, kan şekeri için daha olumlu bir seçimdir.

Az miktarda tüketin…
Yapılan araştırmalar canı tatlı isteyen kişilerin eninde sonunda o tatlıyı tükettiğini gösteriyor. Bu nedenle canınız tatlı istediği zamanlarda tatlı tüketimigünlük 150 kaloriyi geçmemelidir.

Tatlı ile diğer besinleri karıştırın…
Örneğin direk çikolata yemek yerine fındık ve bademli drajelerden tüketmek hem daha az miktarda tatlı ile tatlı isteğinizi kesmenize hem de daha az kalori almanıza yardımcı olur.

Şekersiz sakız çiğneyin…
Şekersiz fakat şeker tadı olan aromalı sakızlardan çiğnemek tatlı ihtiyacınızı azaltabilir.

Destek alın…
Eğer üzüntü, stres gibi duygusal durum değişiklikleri tatlı krizlerine yol açıyorsa ve bu sürekli tekrarlanan bir hal aldı ise destek almayı düşünebilirsiniz. Tatlının problemi sadece erteleyen anlık bir çözüm olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Hep aynı taktiği uygulamayın…
Canınız her tatlı istediğinde kuru kayısı tüketmek veya en yakın arkadaşınızı aramak gibi aynı yöntemler ile yol almaya çalışırsanız başarısız olabilirsiniz. Bu nedenle canınız her tatlı istediğinde başka bir taktik uygulamaya çalışmalısınız.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST