TEBRİKLER KADINLARIMIZ!

KALEM Farkıyla...

TEBRİKLER KADINLARIMIZ!

TEBRİKLER KADINLARIMIZ!

Yarın, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin yıldönümü. Bir kadın hakkının teslimi, yönetimde ötelenen haklarının iadesi vb nice anlama gelebilir. Ama kesin olan şu ki Atatürk’ün toplumsal ve siyasal anlamda muhteşem bir devrimidir. Bugün ürk değil ama yabancı kadın hatiplere dikkat çekmek istedim. Şüphesiz fazlası vardır. Lakin dilleriyle, konuşmalarıyla dünyada etki bırakanların başlıcaları şunlardır.

DÜNYANIN GÜÇLÜ KADIN HATİPLERİ
SUSAN BROWNELL ANTHONY
Avrupa ve Amerika’da yılda 75-100 konuşma yapacak kadar ünlenmişti. Amerika Kadınlara Oy Hakkı Ulusal Derneği’nin kurucusu ve teorisyeni, yeni kıtada kadının varlığı üzerine büyük mücadele vermiş bir kadındı.

ROSA LUXEMBURG
Bir dönemin en önemli ikna edicileri arasında yer alan bir kadındı. Büyük yazar, devrimci, teorisyen ve filozoftu. Avrupa kadın hareketinin temellerini atmıştı.

ROSA PARKS
Amerika’da 1955’te renklere göre bölümlenmiş bir otobüste bir beyaza yer vermeyi ret ettiği için tutuklanmıştı. Irk ayrımcılığını ifşa etmiş ve büyük bir hareketliliğe sebep olmuştu. Konuşmalarıyla siyah kadın hareketinin simge isimlerindendi.

INDİRA GANDHİ
Kitle hitapları ile meşhurdur. “Hindistan’ın Annesi” olarak anılmıştır. Bir erkek tarafından öldürülünce, uğraşları yarım kalmış ve Hindistan, Bangladeş ve Pakistan birbirlerinden ayrılmıştır.

JEANNE D’ARC
Kısacık yaşamında kadınların da en az erkekler kadar cesur ve vatansever olduğunu kanıtlamıştır. Eğer konu erkeklerin dünyasında var olmaksa Jean vardır, kadın vardır.

KLEOPATRA
“Bana karşı zafer kazandırtmayacağım” sözüyle kadın gücünün canlı örneklerinden biri olmuştur. 9 dil bilen Kraliçe Kleopatra, Roma İmparatoru Sezar ile birlik olup tüm dünyaya hakim olmayı hayal ediyordu.

HELEN KELLER
Muhteşem bir ironi ustasıdır. Bebeklik yıllarında görme konuşma ve duyma yeteneğini kaybetmesine rağmen aldığı eğitim ile bunu aşmıştır.

ELEANOR ROOSEVELT
Bu kadın tarihin etkili konuşmacıları arasında yer almaktadır. ‘Uluslarası İnsan Hakları Bildirgesi’ni Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna sunan ve kabul edilmesini sağlayan dünyanın ilk First Lady’sidir.

EVA PERON
Çok muhteşem konuşmalar yapardı. 1919-1952 Arjantinli lider Juan Peron’un eşi yoksulların ve kadınların haklarını savunarak halkın sevgilisi oldu.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST