Teknoloji ve teknolojinin getirdiği yenilikler…

KALEM Farkıyla...

Teknoloji ve teknolojinin getirdiği yenilikler…

Teknoloji ve teknolojinin getirdiği yenilikler…

Akıllı telefonların hayatımıza girmeye başlamasıyla birlikte internet dünyası da avucumuza kadar indi.Telefonumuzda internet var. Gittiğimiz kafede, AVM de hatta parkta bile ücretsiz Wi-Fi bulabiliyoruz. Böyle olunca databi bolca kullanıyoruz, müzik dinliyoruz, oyunlar oynuyoruz, ders çalışıyoruz, iş arıyoruz, resimler çekip sosyal sayfalarda paylaşıyoruz. Hepsini yazmıyorum o kadar çok ki bu sayfa uzar gider.

Sürekli arama motorlarına danışıyoruz, ne zaman mı?
Yeni bir eşya almaya karar vermeden önce, hastalandıktan sonra, doktor ve ilaçlar hakkında bilgi almak için,yeni araba almaya karar vermeden önce, yeni birisi ile tanışınca, okul seçerken bile hemen akıllı telefonlarınızdan arama motorlarına başvuruyoruz.Doğru mu?Bizler bu sayfalar arasında dolaşırken görsel olarak daha donanımlı olanlar karar aşamamızda otomatik olarak bizi etkiliyor.

Yani demem o ki, Web sayfamızbizim vizyonumuzu oluşturuyor. Web sayfasına sahip kişi daha çok insana ulaşır. Uzman olduğu konular hakkında doğru bilgileri kitlesine ulaştırır. Kendisini en doğru şekilde tanımalarını sağlar.Sayfasından kendi hakkında bilgi verir, kazandığı başarılarını, ödüllerini, günlük planlarını ayarlar ve bunlarınhepsini bir sayfa üzerinden yapar. Çünkü dijital platformlarda çok fazla zaman geçiriyoruz. İnternette hakkımızda doğru bilgi verebilmemiz için artık bir zorunluluk oluyor.Türkiye’deki dijital Dünya’ya bir bakalım.

81 milyon nüfusa sahip ülkemizde;
– 54.3 milyon internet kullanıcısı
– 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı
– 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı var.
– Yetişkinlerin %98’i cep telefonu kullanıyor.%77 si akıllı telefon kullanıyor,
– İnsanlar internette ortalama 7 saat geçiriyorlar.
– Ortalama 3 saat sosyal medyada vakit geçiriyor.

Durum böyle olunca tabi mesleklerde bu durumla paralel olarak değişime uğruyor. Youtuber, sosyal medyada pazarlama, dijital pazarlama uzmanlığı, kişisel markalaşma, web sayfa hazırlama ve sosyal fenomenler gibi.

Hızla yeni mesleklerde ortaya çıkıyor.
* Edge uzmanı
* Robot koordinatörlüğü
* Arttırılmış Gerçeklik seyahati üreticisi
* Yapay zeka iş geliştirme
* Veri güvenliği uzmanlığı
* 3D yazıcı uzmanlığı
* kişisel veri simsarı
* Dijital terzi
* Finansal koç
* Sanal dükkan vb.

Bu saydığım mesleklerin hepsi hatta daha fazlası 5 veya 10 yıl içinde hayatımızda olacaklar.

Teknoloji ne kadar gelişmiş olsada lütfen çocuklarımızı 3T’den(televizyon, telefon, tablet) uzak tutalım. Zor biliyorum en azından kısıtlama getirelim, kontrol edelim.

“Sen dünyasın; o yüzden sen değişirsen dünya değişir.” Oslo

Teknolojinin hep iyiliğe kullanması dileğiyle…
Sevgi ile kalın.

Düşünceleriniz...

Pınar Şimşek

Pınar Şimşek

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST