Tekrar Seçim Üzerine

KALEM Farkıyla...

Tekrar Seçim Üzerine

Tekrar Seçim Üzerine

İstanbul’un bir CHP İl Başkanı var. Göreve geldiğinden beri yaptığı her hareket, söylediği her söz bir olay. Ya da olay haline getiriliyor. Önceleri PKK teröristi dendi, dağ kadrosundan şehir kadrosuna kayırıldı ve CHP içinde görev verildi dendi. Yetmedi, ateist olduğu söylentisi yayıldı, domuz etini severek tükettiği üzerine sosyal medyada bir algı operasyonu yapıldı.
Şimdi de bir resim dolaşıyor sosyal medyada. PKK’nın dağ kıyafetleriyle iki militan kucak kucağa oturmuşlar. Kucakta ki kadın hakikaten çok benziyor Canan KAFTANCIOĞLU’na. Meraklandım iyice ve başladım bu il başkanını Google amca üzerinden araştırmaya. Karşıma konuyu çürüten ilginç bilgiler çıktı.
Canan Hanım 1972 yılında Ordu’da dünyaya geliyor. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu’da aldıktan sonra 1995 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olarak doktorluk mesleğine başlıyor. Sivas Suşehri Devlet Hastanesinde iki yıl doktorluk yaptıktan sonra 1997 yılında adli tıp üzerine ihtisas yapmak üzere yeniden İstanbul Tıp Fakültesinin yolunu tutuyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı aracılığıyla “vaka” taraması yaparak “İŞKENCE OLGULARININ ADLİ TIBBİ DEĞERLENDİRMESİ” adı altında tezini tamamlıyor. Yani Canan Başkan bir bilim insanı. Dağda ki terörist asla değil.
İşin düşündürücü tarafı, Canan Başkan’a bu asılsız ithamlarda bulunanların ağzından Allah, din, iman sözcüklerinin düşmüyor olması. Kendileri yalan söylüyor ve kendileri bu yalana inanıyor bunların. Üstelik, bu zırvalara inananlar da oldukça hatırı sayılır bir kesim.
Ateist midir? Domuz eti yer mi? Bilmem, bana neeee, sana ne? Kime ne be kardeşim, kime ne?
***
DSP, Parti Meclisinde aldığı karar ile İstanbul’da yapılacak tekrar seçimde yer almayacağını açıkladı. Doğru mu, yanlış mı? Bunu zaman gösterecek. Partililer ikiye bölündüler bu konuda, kimi kararı destekliyor kimi de kararı doğru bulmuyor. Ancak bence DSP burada doğru bir karar alarak topu CHP’ye attı. Seçimin iki parti arasında geçeceği gün gibi ortadayken “ben de varım” demek hiçbir şey ifade etmeyecekti. DSP lideri Önder AKSAKAL açıklamasında seçmenine bir adres göstermeyerek de en doğru davranışı sergiledi. DSP birilerine destek olmak adına değil, inanmadığı bir sistemin çakıl taşı olmamak adına seçime girmedi yapılan bu desteksiz açıklama ile. Unutulmamalıdır ki; bu gün mevcut olan CHP bundan birkaç ay önce yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Genel seçim öncesinde DSP lideri Önder AKSAKAL’a haksız yere yüklenmişti. AKSAKAL, katıldığı bir televizyon kanalında gerçekleri söyleyerek, “seçim öncesinde yapılacak ittifaklar birçok pazarlığı beraberinde getirecektir ve biz de DSP olarak elbette ki en kazançlı olacağımız ittifakta yer alacağız, ülkenin yeni yapısı bu” demişti. Bu sözler özellikle CHP’liler tarafından çarpıtılmış ve Ak parti ile DSP’nin bir ittifak içerisine gireceği söylentileri sosyal medyada yapılan çirkin paylaşımlarla ortaya konmuştu ama gün geldi ve CHP ile Saadet Partisi’ni aynı ittifak içerisinde görmüştük. Şimdi Ekrem İMAMOĞLU için DSP’nin desteğini isteyen CHP aslında yaptıklarıyla bunu hak etmiyor ama yine de DSP Parti Meclisi seçime katılmama kararı alarak CHP’ye büyük bir kıyak yaptı.
***
Seçim sonucu ne olacak derseniz? Ben seçim sonunda Binali YILDIRIM’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olacağına inanıyorum. Ekrem İMAMOĞLU’na o makam verilecek olsaydı eğer, o mazbata elinden alınmazdı. Mazbata bir kez gitti mi gelmez bir daha.
Seçimde hile var mıydı yoksa yok muydu? Günahı yapanın boynuna. Bilemem ama bildiğim bir şey var ki o da, halkın oyuna saygı duyulmadığıdır. Sandık görevlileri yasaya uygun atanmadı ise halkın kabahati ne bu işte. Atamayı düzgün yapsaydınız, bu ülkenin yönetim organlarını doğru düzgün yönetseydiniz. Bu halk sizin beceriksiz davranışlarınızdan bıktı be kardeşim, bıktı be. Sanki o atamaları Ak Parti değil de diğer partiler yaptı. Hem o sandık kurulları yeni atanmadı ki! Geçen seçimde de aynı sandık kurulları görev aldı. Atamaları geçen yıl yapılan bu kurullar iki yıllığına göreve geldiler. Kimi kandırıyorsunuz beyler, neyle kandırıyorsunuz, niye kandırıyorsunuz? Hem de Ramazan Ayı’nda bu kadar büyük aldatmacalar yapılıyor, anlayabilmek mümkün değil.
Artık benim yapılacak olan bu seçime inancım yok. Bu seçimin sonucunda da Ekrem İMAMOĞLU seçilirse bile, ben göreve gelebileceğine inanmıyorum. Bakınız; belediye meclisinde çoğunluk Ak Parti’de, tekrar seçim var mı? Yok. İlçe belediyelerinde çoğunluk Ak Parti’de, tekrar seçim var mı? Yok. Sadece Ak Parti’nin kaybettiği Başkanlık seçiminde tekrar var. Bu satırlardan sonra niye seçim tekrar ediliyor, izaha gerek var mı? Yok. Artık bu ülkede milli iradeye saygı kalmamıştır bu tekrar seçim ile. Hukuk kalmamıştır. Adalet kalmamıştır. Demokrasi kalmamıştır.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST