Temel taekwando hareketleri

KALEM Farkıyla...

Temel taekwando hareketleri

Temel taekwando hareketleri

Taekwando’nun Temel İlkeleri
Taekwando, insanoğlunun bedeninin işlevsel kısımlarını, rakibine atak yapmak ve onu yenmek için kullandığı, rakibine atak yaparken ve onu yenerken; yumruk, itme, vurma ve tekme ile vurma gibi teknikleri çok hassas hedeflere yönelttiği ve buna karşılık kendisini rakibinin karşı ataklarından bloke (engelleme) teknikleri ile koruduğu bir savaş (dövüş) sanatıdır. Taekwando, çok sayıda bağımsız hareketten oluşan ve Taekwando’nun temel ilkeleri olarak adlandırılan tekniğin birleşimidir. Uygulanmakta olan Taekwando tekniklerinin bileşiminde veya çeşitliliğinde sınırsız bir gelişme olabilir. Bununla birlikte, bu bölümde basitçe beş temel esas –Taekwando’nun esaslarının kapsamlı bilgisi için şema–
Atak Hedefleri
Taekwando, kişinin kendi kendisini yetiştirdiği, havada teknikler uygulanan, çıplak, el, sınırlanmamış güç ve hız kullanılan bir savaş sanatıdır. Taekwando, ruhsal varlığı, ruh ve enerjinin işlenmesi sonucunda enerjiye dönüştüren ve bu enerjiyi bir noktaya yöneltebilen bir savaş sanatıdır. Kişi teknikleri uygularken, aynı zamanda fiziksel hareket gelişmesini de artırabilir. Taekwando sayesinde kişi, ruhsal gücünü, bedenini güçlü bir istek ve azimle kontrol edebilmeyi öğrenecek şekilde güçlendirir. Yine Taekwando sayesinde kişi, adalet duyusunu geliştirir ve dürüst bir insan olur bunun sonucu olarak da kendini-kontrol, kendi değer yargıları ve kendi kendini yönetim duyguları gelişir.
Bununla birlikte, Taekwando çalışan kişi uzun-verimli hedeflere sahip olmalıdır. Sonu olmayan herhangi bir iş anlamsızlıktan başka bir şey değildir. Günlük yaşamda bile, günlük işinde başarı elde eden kişiler daha iddialı olurlar. Aynı şey Taekwando çalışması için de geçerlidir. Kişi doğru ve düzgün hareketleri uygulayabilmek için, yumruk atma, tekme atma, savunma vb gibi tüm performansını kullanmalı ve bu esnada büyük amacına varmayı aklından çıkarmamalıdır.
Fakat, teknik Taekwando hareketlerine çalışacak kişi yakın hedeflere de sahip olmalıdır. Yakın hedefler, deri altındaki sinirler buralarda toplandığı için çok küçük bir vuruşta bile acı veren, vücudun hayati (can alıcı) noktalarıdır. Vücuttaki hayati noktalar, atak yapılabilmesi mümkün olan hedeflerdir ve 280 kısım olarak hesaplanır. Bununla birlikte bu bölümde vücudun hayati noktaları, baş, gövde ve aşağı kısımlar dahil olmak üzere üç büyük bölüm halinde incelenecektir. En hayati noktalar, başta yüz (philtrum), gövdede mide altı (sinir örgüsünün toplandığı yer) aşağı kısımda karnın merkezidir.
Taekwando teknik hareketlerinin öğretilmesinde, kişinin önünde kendisi ile aynı boyda olan yapay bir manken olmalı, bu mankenin vücudunun hayati noktalarına atak yapmalı ve aynı mankeni rakibi kabul ederek ondan kendi hayati noktalarına gelecek atakları engellemeyi (bloke etmeyi) öğrenmelidir.
Taekwando eğitiminde, güç (güçün etkisi) gövdeden gelir, fakat rakip hedeflere vuran, kollar ve bacaklar, özellikle eller ve ayaklardır. Ayak bilekten büküldüğünde veya uzandığında veya ön yüzü yana eğik yukarı keskin olarak etkili bir saldırı silahına dönüşür ve diğer ince ve uzun bölüm savunma teknikleri için kullanılır. Vücudun teknik uygulanabilen kısımlarının adları, el parmağından ayak topuğuna aşağıda gösterilmiştir.
Duruşun anlamı, ayaklar hariç vücudun hiçbir yerinin, vücudun alt kısımlarının kullanılarak zemine değmemesidir. Vücudun üst kısımları, kollar dahil olmak üzere serbest hareket edebilirler fakat gövde, zemine göre daima dik tutulmalıdır. Duruş teknikleri, yerçekimi merkezine ve ağırlık merkezine karşı hareket üzerinde çok büyük etkiye sahiptir. İki ayağın pozisyon ve hareketine göre çeşitli duruş teknikleri vardır. Bazı durumlarda, ağır duruş tekniği savunma için hazır olmaktır, ve bazen dengesiz duruş merkez hızı ve vuruş çıkış gücünü peş peşe gelecek hareketleri atik bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlar. Duruş teknikleri, ayakların pozisyonuna göre kenardan kenara açık yada ileri geri ve dizleri tutma yönüne göre ise gerili yada çekili (bükülü) olmak üzere sınıflandırılmıştır.
Ayaklar kapalı çizildiğinde, dizler de gerili ise, vücudun merkezi dengesiz hale gelir ve çekim merkezi yükselir, böylece duruş dengesizleşir. Bu nedenle, dar açılmış ayaklar ve çekili dizler, vücut merkezinin hızlı hareketleri ve güçlü vurucu güç olmaksızın sağlam ve dengeli bir duruş sağlar.
Yukarıda da açıklandığı gibi, dengenin sağlanması ayaklar arasındaki mesafeden (genişlikten) büyük oranda etkilenir. Her insan farklı bir vücut yapısına (binasına) sahiptir; tüm vücudu ile mukayese edildiğinde uzun bacaklı bir insan veya kısa olan ve geniş ayak yüzü olan ile ayak yüzü dar olan gibi. Sonuç olarak, dengeli bir duruş için ayaklar arasındaki mesafe de herkes için uygun bir form ve ölçü oluşturulamaz. Genellikle, adımların uzunluğu veya adım ileri ve geri duruşlarda ayaklar arasındaki genişliğin ölçülmesinde kullanılırken, ayak altının genişliği veya darlığı (örneğin ayak veya ayaklar) sağ ve sol duruş genişliğinin hesaplanmasında kullanılır. Ayaklar arasındaki açı duruşta, gözlerin veya vücudun yönünde göz önüne alınacak ve açı için temel çizgi olacak bir etmendir.
Savunma (blokaj-defans) kişiyi rakibinin ataklarından koruyacak olan tekniklerdir. Rakibin atak yapmasını engellemek savunmanın diğer bir yönüdür. Tehlikeli bir durumda kendini savunmanın en iyi tekniğin kaçmak olduğu sıklıkla söylenir. Bununla birlikte, rakip ile yüz yüze karşı karşıya kalma ihtimaline karşı savunma tekniklerinin de çok iyi öğrenilmesi gereklidir. Savunma tekniklerini iyi bilen kişi kazanacağından emin olmadığı durumlarda dövüş çıkartmayı provoke etmemelidir. Buna karşın, savunma sporlarını iyi bilmeyip dövüşmek isteyen kişi güçsüzlüğünü ispatlamaktan başka bir şey yapmaz. Sadece kendini savunma, karşı tarafın saldırmaya devam etmesi durumunda saldırı (atak) olmaksızın final çözüme ulaşmada yetersiz kalır. Bu nedenle, rakibin saldırı yeteneklerini zayıflatacak gerekli teknikler uygulanmalıdır. En çok bloke teknikleri, kişi kendini savunurken, bilek veya el kenarı kullanılarak uygulanan ve iyi çalışıldığı takdirde vuruş gücünü rakibin hayati noktalarına yöneltmek ve rakibin bacak ve kollarını kullanılamaz hale getirmek üzere rakibin incitilmesini sağlamak üzere dizayn edilmiştir bu budur. Böylece, bloke teknikleri, saldırı teknikleri ile eşit etkiye sahip olacak şekilde çalışılmalıdır. Bununla, kişi sadece rakibine saldırarak değil aynı zamanda diğerlerini ayırmaksızın yalnız savunma tekniklerini kullanarak da yenebilir ve yetenekli olduğunu gösterebilir. Bu aslında kişiye Taekwando eğitimi ile verilen ve Taekwando ruhu ile uyumlu olan doğru bir yoldur.

Düşünceleriniz...

Hasan Altunışık

Hasan Altunışık

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST