Tersine göç

KALEM Farkıyla...

Tersine göç

Tersine göç

Okullar kapandı ve yaz tatiline merhaba dedik. Yaz kursları yoğunlukla şehir merkezlerinde. Eskiden yaz tatili başladığında köylerde alırdık soluğu. Tarlaya gider salıncak kurardık ceviz ağaçlarına ya da sahil köyünde kumdan kaleler, taşlardan havuz yapardık. Teknoloji çocuğu değildik. Sadece çocuktuk… Kendi oyuncağını kendi yapan, arkadaş grubu kurup oyunlar oynayan. Okulların açılması yaklaşırken hüzünlenirdik. Köyden şehire eğitim için göç etmek zorundaydık. Ailelerimiz tarafından şehirde ki okullarda daha iyi eğitim alacağımız söylenmişti. Tabi köy okullarını bekleyen son yavaş yavaş geldi. Kapatıldılar. Çürümeye terk edildiler. Eğitimin yer değiştirmesi sadece eğitimle alakalı değil. Köylerde okulların kapatılması tek başına eğitim alanını ilgilendirmiyor. Aynı zamanda köyden şehre göçü hızlandıran bir sebep olarak da yerini alıyor. Köy okullarının aktif olması çağın gereği olan hizmetlerin köylere ulaştırılması, köylerin canlanmasına katkıda bulunacak, büyük şehirlere göçü tersine çevirecektir. Sırf çocuğun eğitimi için köyden şehre göçün de önüne geçilmiş olabilir. 2002’de 3 milyon 275 bin olan köy okullarında okuyan öğrenci sayısının 622 bine düştüğüne dikkat çekerek köy okullarının boşalmasıyla tarikat yurt ve okulları çoğalmaya başlaması, 2002’ den bugüne kadar 20 bin 243 köy okulunun kapatılmasına neden oldu. Sonuç olarak Türkiye’ deki öğrenci nüfusunun yaklaşık yüzde 3.5’ i okullarından oldu. Köy okulu olarak kullanılamayacak durumdaki binaların yerine hemen yenisi ve daha iyisi inşa edilmeli. Köy okullarının eğitime başlamasıyla öğretmen açığının daha da büyüyecektir. Öte yandan köy okullarının ve öğretmenlerin köydeki varlığını sadece eğitim olarak düşünmemeliyiz. Köy öğretmenleri sadece okuma yazma öğretmez, sadece ders anlatmaz, öğrencilerle iletişimini sınıfla sınırlamaz tam tersine köyde etkileşimde bulundukları herkese model olurlar. Köylerde çalışan öğretmenler çalıştıkları köylere günceli, hayata dair bilgiye dayanan yeni bakış açılarını getirirler; köyün sosyal yapısını güçlendirirler. Bu nedenle köylerde öğretmenlerin varlığı, sosyal gelişim açısından önemlidir. Çocuklarımızın köyde büyümesi ile şehirde büyümesi çok fark etmektedir. Köyde büyüyen ve köyde eğitimini alan çocuklar hayvanlarla, doğayla ve çevresiyle daha çok vakit geçirebilmektedir. Betonların ve sanal ortamın uzağında… Her şeyin para olduğu ortamda büyümek acı sonlara neden oluyor. Yasak olmasına rağmen tek başına mağaza açtırılan Muhammet Ali Yaşar… Yangın çıkışı kapalıydı ve elektrik panoları arızalıydı. Bu iş yeri sorumsuzluğu, hayatını kaybetmesine sebep oldu. Yıllardır süre gelen bir sürü ihmaller var yakınlarımızda. Emek sömürülmesi normalleşti. Bu çok acı…
İyi haftalar.

Düşünceleriniz...

Hanife Erkan

Hanife Erkan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST