Tertemiz kaygı

KALEM Farkıyla...

Tertemiz kaygı

Tertemiz kaygı

Kentimizin iskele civarında vakit geçirmek Çanakkale ruhunu tatmamıza ruhsal olarak imkan sunuyor. Peki etrafı dolaşırken o ruhun kaybolduğunu düşünenleriniz oldu mu? “Şöyle olsa daha iyi olur.” diye mutlaka kafanızdan geçirdiğiniz bir şeyler olmuştur. Bunları sesli düşündüğümüzde ve geri bildirimini yaptığımızda hizmet yönünden eksikler ideolojiye bağlanıyor. Gerçekten savunmamız ideolojik kaygı mı olmalı?

Seçilmiş kişilerin öncelikli mesaisi vatandaşın refahı, huzurlu ve güvenli yaşaması olmalı. Sonraki mesaisi ise ekonomik gelirlerin arttırılarak hizmetin daha kaliteli hale gelmesi olmalıdır. Mesela kentin göbeğinde halk bahçesi içinde dolaşmak güvenli mi? Gündüz vakti bile alkol dostu değil orada vakit geçirenlerin. Her yere dağılan çöpler ve tuvaletlerin belli bir saatten sonra kapalı olması çevrede kötü kokulara sebep oluyor. Diyelim ki, şehir dışından abide gezisi için geldik, akşam saat 23.00 gibi Eceabat’ tan Çanakkale İskele’ ye ulaştık. Tuvalet ihtiyacımız için açık cami tuvaleti bile olmuyor maalesef. Yatsı namazından sonra çoğu kapanıyor. Kafe ve restoranlar var diyeceksiniz, fakat onlarda sadece tuvaletlerini kullanmaya izin vermiyorlar, haklı olarak. Zaten kafe ve restoranların tuvaletlerine girmekte cesaret ister. Gerekli temizlik ve denetimin yapılmadığına şahit olmak gayet mümkün.

Çöpler toplanıyor ama nasıl? Sokakta, caddelerde yürürken, özellikle sıcak havalarda daha da kötü bir koku kaplıyor kentimizi. Kentimizin bu kadar pis görünmesinin sebebi ideolojik olabilir mi? Bence imkansız. Hizmet yetersizliği mi? Evet hizmetlerin denetlenmesi sıkıntılı önce bunu kabul etmek lazım. Sonraki aşama vatandaşın görüşü ve memnuniyetidir. Daha sonraki aşama da bu hizmetleri geliştirip yenilikler getirmektir. Kepez Atatürk Caddesinde bulunan bir çöp bidonunun fotoğrafını paylaşıyorum. Bu fotoğraf belediyelerin siyasi yönlerini kötülemek için değil, daha iyi hizmet verebilecekken neden yapılmadığıyla ilgilidir. Pandemi başladığında sokakları yıkayan da belediyeydi. Peki, şuan sokakları, caddeleri neden pislik içinde?
Lütfen çöp bidonlarının temizliği yapılsın.
İyi haftalar.

Düşünceleriniz...

Hanife Erkan

Hanife Erkan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST