KALEM Farkıyla...

Tesadüf

Tesadüf

Artık belediye başkanları birinci dereceden yakınlarını işe alamayacaklar, üst düzey yönetici konumuna gelmeleri için atamalarını yapamayacaklar. Bunun yasalaşması içi Ak Parti meclise önerge verecekmiş. Bence çok doğru ama zamanlama yanlış. Keşke on sekiz yıllık iktidarlarının ilk yılında bunu yapabilecek dürüstlüğe sahip olabilselerdi. Belediyeler ellerinden gidince böyle bir şeyin akıllarına gelmiş olması ne kadar büyük bir “TESADÜF” öyle değil mi?

Aslında Ak Parti iktidarı ile birlikte akraba atamalarına çok alıştık. Sanki siyasetin doğasında varmış gibi oldu bizim için. Ak Parti yaptı da diğer partiler yapmadılar mı? Alasını yaptılar. Biri yapar da diğeri yapmaz mı? Dedim ya, siyasetin doğasında var sanki akraba atamaları. “Milletvekili dayım var” hesabı, herkes bir ucundan tutuyor mevki sahibinin. Sonrada başlıyoruz eleştirmeye, yahu hepimiz bu işin içindeyiz, batmışız.

Sekiz yıl DSP İl Başkanlığı yaptım kentimizde. İktidarda olmayı bırakın, mecliste bile değilken birçok yardım isteği ile karşılaştım. Herkes “TORPİL” peşinde. Ülkede sınırlı sayıda iş imkanı olunca talepler dayılarla değerlendiriliyor ne yazık ki. Durum böyle olunca da, bahsi geçen mevkide ki koltuğu işgal eden mabad, o koltuğu hak eden mabad olamıyor. Bu da hemen her alanda başarısızlığı getiriyor yanı sıra.

Ülkemizin aslında en büyük sorunu bu. Türkiye’de; yetkililer bilgisiz, bilgililer de yetkisiz durumdalar. Durum feci yani. İşleyişte büyük sorun var. Her alanda ki büyük aksaklıklar bu yüzden. Alınan kararlarda ki yanlışlar, uygulama alanlarında ki başarısızlıklar hep bu yüzden. Bilgisiz, yetersiz mevki sahiplerinin yanlış düşünmeleri yüzünden.

Ak Parti ya da diğer partiler, bu tür yasaları geç de olsa çıkarmalılar ve daha da geliştirmeliler. Göreve gelen mabadlar, o görevi hak eden mabadlar olmalılar. O koltukları hacmen değil, fikren dolduracak mabadların önünü ahlaken açamadığımıza göre yasalarla açmalıyız. Bunun için tüm siyasi partiler birlikte hareket etmeliler. Muhalefet olmak demek her zaman karşı olmak demek değildir. Birlikte hareket ederek geliştirmek te muhalefetin gereğidir. Ülkeye faydalı yasaların çıkmasında birlikte hareket edebilen siyasi partilerin varlığı vatanın bekası için son derece önemli bir yer kapsar.

Bilime yatırım yapmak ancak buna değer verecek yöneticiler sayesinde olabilir. Bilim sayesinde çağı yakalayabileceğini gören idareciler ile ancak ileri ülkeler seviyesine gelebiliriz. Dünya artık tam bir ekonomik düzen kıskacında. Bu kıskaç, kendi kendisine yetemeyen ülkeleri ileri seviyede üretim yapan ülkelere yem etmekte. Türkiye ne yazık ki üretimden uzaklaşarak ve bilimden soyutlanarak bu yarışı kaybetmekte. Yarışta yeniden var olmak, oyun kurucu olmak için mutlaka üretime biran önce geçmeliyiz. Bilimsel bir yaklaşımla AR-GE çalışmaları yapmalı ve kendi düzenimizi kurmalıyız. Bu yüzden de artık dayılarla falan göreve gelmeler son bulmalı. Makam koltuklarını hak edecek yöneticiler titizlikle elenerek göreve gelmeliler. Ancak o zaman toplum eski ahlaki yapısına kavuşur ve ülke de çalışkan halkı ile birlikte güzel bir geleceğe doğru yelken açar.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST