TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMAYLA İLGİLİ TAVSİYELER

KALEM Farkıyla...

TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMAYLA İLGİLİ TAVSİYELER

TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMAYLA İLGİLİ TAVSİYELER

Psikolog ve yazar Beverly Flaxington’a göre, dinleyiciye sorular yöneltir, örnekler verdirir ve empati kurmasını sağlarsanız kendi üzerinizde çok daha az baskı hissedersiniz; ve nasıl göründüğünüze, sesinizin nasıl çıktığına daha az kafayı takarsınız. Öte yandan dik durmak, başı dik tutmak ve derin nefesler almakda heyecanı azaltır. En gergin konuşmacılara psikologların söylediği bir şey var o da “Siz oraya kendi kendinize çıkmadınız ve kimse de sizi silah zoruyla dinlemiyor” Kafanızın içinde size devamlı ‘Yapamazsan mahvolursun, her şey biter’ diyen bir sesin en ufak bir faydasını görmezsiniz. Psikoloji profesörü Sian Beilock’a göre, söylemek istemediğimiz bir şeye odaklandığımızda, onu dile getirme ihtimalimiz fazlasıyla artıyor. Stanford’lu profesör Kelly McGonigal’a göre, strese bakış açınızı ve onu tanımlama biçiminizi değiştirirseniz, vücudunuzun strese karşı verdiği tepkiyi de değiştirirsiniz.

BİDEN BUNDAN KONUŞAMIYOR
Göreve başladığı günden bu yana ilerleyen yaşı ve sağlık sorunları nedeni ile muhalefetin eleştiri oklarının hedefinde olan ABD Başkanı Joe Biden’ın sağlık raporu ortaya çıktı. Sağlık raporunda Biden’ın konuşmaları sırasında sıkça öksürmesi reflüye bağlandı.

KUR’AN DİLBİLİM AÇISINDAN İNCELENİYOR
Katara Kültür Enstitüsü’nün düzenlediği “Kur’an-ı Kerim’de Dilbilim” araştırma yarışması “Doha; İslam dünyasının kültür başkenti 2021’’ programları çerçevesinde yapıldı. Kur’an’ın Dilbilimi, Kur’an üslubu ve belagat sırları, Kur’an ayetlerinin kavram ve bağlamı, Kur’an’da görsel anlatım ve estetiği inceleniyor.

KONUŞMALARI ETKİLENDİ
Uzmanlar pandemi döneminde bebeklerin de etkilendiğini söyleyerek, “Pandemi döneminde aile büyüklerinin yakın çevrede olmayışı, akran etkileşiminin kısıtlanması, televizyon karşısında geçirilen sürenin artması, bebeklerin dil ve bilişsel gelişimini olumsuz etkiledi.
8 BUÇUK SAAT KONUŞTU
ABD Temsilciler Meclisinin Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Kevin McCarthy’nin, Başkan Joe Biden’ın 1,75 trilyon dolarlık sosyal harcama paketini oylatmamak için 8 saat 32 dakikalık bir konuşma yaptı. Eylem, meclis tarihinin en uzun konuşması olarak tarihe geçti.

KEKEMELER DE HAKİM OLABİLECEK
5 partinin grup yöneticilerinin imzası ile verilen önerge ile, kekemelik gibi konuşma bozukluğu bulunanların hâkim-savcı olamayacağı önündeki engel kaldırıldı.

BU DURUM KONUŞMAYI ETKİLİYOR
ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, 60 yaş altı yetişkinlerde ekran başında geçirilen sürenin artması felç geçirme riskine, bu da konuşma veya anlama sorunlarının ortaya çıkmasına sebep oluyor.

KONUŞMASI OLAY OLDU
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiliz Sanayi Konfederasyonu’nun (CBI) yıllık konferansında zor anlar yaşadı. Johnson, kağıtları karıştırınca seslendiği kalabalığa peş peşe “Beni bağışlayın” dedi.

BEDEN DİLİ KİTABI
Eğitim Bilim ve Davranış Bilimleri Uzmanı Murat Ertan’ın tabiriyle ”sözsüz iletişimin alfabesi” BEDEN DİLİ isimli kitabı; kendimizi doğru anlatabilmek ve karşımızdakini anlamak adına kişisel gelişimimize çok önemli katkılar sağlayacaktır.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST