TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞURKEN SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ ?

KALEM Farkıyla...

TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞURKEN SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ ?

TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞURKEN SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ ?

Bu sıkıntıyı yaşamayan var mı Allah aşkına? Araştırmalara göre topluluk önünde konuşma korkusu dünyanın en büyük korkuları arasında ilk sırada. Ve yıllar içinde şunu gördüm ki hemen hemen herkes bu korkudan muzdarip. Bazen bana da soruyorlar “hiç heyecanlanmıyor musun?” diye. Ama söylemeliyim ki çok heyecanlanıyorum. Ama karşı tarafa hissettirmiyorum. Yani gizliyorum. Buradan hareketle sizinle topluluk önünde konuşma sıkıntınızı azaltacak 11 ipucunu paylaşmak istiyorum.

KENDİNİZE GÜVENİN
Endişelerinizden kurtulun çünkü dinleyiciler ne düşündüğünüzün farkında bile olmayacak. Eğer kendinize güvenirseniz; sağlam bir duruş sergileyebilirsiniz. Her şey size bağlı; yapabileceğinize inanın.

KONTROL EDİN
Uzun bir konuşmanın öncesinde, anlatacaklarınızı tek tek gözden geçirip onları gruplara ayırın. Söyleyeceklerinizi daha önceden organize etmeye ve aşama aşama anlatmaya özen gösterin.

ELLERİNİZİ SERBEST BIRAKIN
Ellerinizi cebinize sokmayın ya da arkanızda bağlamayın. Böyle kısıtlayıcı hareketler, konuşmanızda da duraksamalara yol açacaktır. Sahip olduğunuz tüm alanı ve bedeninizi; konuşmanızı destekleyecek biçimde kullanın. Beden dili en az sözcükler kadar önem taşır.

KISA CÜMLELER KURUN
Kurduğunuz cümlenin sonuna geldiğinizde, ilk kısmı unutulmamış olmalı. Bu yüzden mutlaka kısa ve net cümleler kurun. Cümleleriniz bittiğinde ise kısa aralar vermeye özen gösterin. 1-2 saniyelik duraksamalar, söylediklerinizi vurgulamanızı sağlar ve dinleyicilere düşünme fırsatı verir.

MERAK UYANDIRIN
Dinleyicilerin dikkatini ve ilgisini kaybetmemeniz için; seçtiğiniz kelimeler, konu başlıkları ve anekdotlar, merak uyandırmalı ve ilgi çekici olmalı. ”Filan, yani” gibi anlamsız kelimeleri mümkün olduğunca az kullanın.

ANEKDOTLAR VE HİKAYELER EKLEYİN
Anlatacağınız kıssalar ve hikayeler, dinleyicileri kolaylıkla etkisi altına alır ve söylemek istediklerinizi rahatça aktarmanıza yardımcı olur. Daha önce birkaç defa anlatmış olduğunuz anekdotlar, kendinize olan güveninizi arttırır ve yaşadığınız gerginlikten kurtulmanızı da sağlar.

İÇERİĞİ HAKİM OLUN
Söyleyeceklerinizi ezberlemek yerine içselleştirmeye gayret edin. Konuşmanızın içeriğine hakim olun ve amacınızı göz önünde bulundurmayı unutmayın. Tüm bunlar için, dinleyicilerin karşısına çıkmadan önce sıkı bir hazırlık yapın.

DİKKATİNİZİ DAĞITMAYIN
Konuşmanızı yaparken başka şeyler düşünmemeye çalışın ve bulunduğunuz ortamdan zihinsel olarak uzaklaşmayın. Dinleyicilerle mutlaka göz teması kurun.

HARİCİ SESLERE DİKKAT
Söyleyeceklerinizi bildiğiniz halde hala duraksıyorsanız, sebebini anlamanızda fayda var. ”Iıı” ve ”eee” gibi sesleri çıkarmanızın nedenini anladığınızda, bu sorunun kolayca üstesinden gelebilirsiniz.

GEÇİŞLERİ ÖNEMSEYİN
Yeni bir konuya geçerken, mutlaka uygun kelimeler kullanın ve dinleyicilerin konuşmanızı takip etmesini kolaylaştırın.

KENDİNİZİ DİNLEYİN
Konuşmanızı kendi kendinize ya da bir kaç arkadaşınıza yaparak kaydedebilirsiniz. Kendinizi dinlemek, nerede hata yaptığınızı anlamanıza ve hatanızı düzeltmenize yardımcı olur. Dinleyicilerin karşısına geçmeden bu hataları keşfedip düzeltmek, sizi bir adım ileriye taşır.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ ?
• Yapılan bir araştırmaya göre; erkekler ”yani, filan” gibi anlamsız sözcükleri kadınlardan daha sık kullanıyor.
• Yaşça genç olan kimseler, yaşlı olanlara göre ”ııı, eee” seslerini çıkararak daha çok duraksıyor.
• Topluluk karşısında konuşma korkusu olanlar, aslında en çok dinleyicilerde iyi bir izlenip bırakma konusunda endişeleniyor.
• The Times’a göre, çoğu insan topluluk önünde konuşma yapmaktan neredeyse ölümden daha çok korkuyor.
• Topluluk önünde konuşmayı sevenler, yalnızca %10’luk bir kesimi oluşturuyor.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST