Trac Nedir Ne İş Yapar

KALEM Farkıyla...

Trac Nedir Ne İş Yapar

Trac Nedir Ne İş Yapar

Merhaba Dostlar; Bu hafta sizlere kısa adı TRAC olan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti hakkında Çanakkale şube başkanı Sayın Ercan YAMAN ile karşılıklı bir araya gelip derneği tanıtıp, neler yapmaya çalıştıklarını yazmak hem de genelde ülkemizde kurulu bulunan diğer dernekler gibi yaşadıkları sorunları ve beklentilerini yazmaya çalışacaktım. Bazı olumsuz şartlar nedeniyle bir araya gelemedik bende sizlere bu hafta biraz TRAC ı kendi araştırmalarım ile tanıtıp gelecek haftalarda başkan ile bir araya geldiğimizde detayları anlatmaya çalışacağım.

            Malum şehrimiz ve ülkemiz deprem kuşağında ve bizler de bu gerçekler ile yaşamak durumundayız. En son sarsıntı da hepimiz biliyoruz ki elimizde gezdirdiğimiz hayatımızın bir parçası olan tüm telefonlarımız sustu, hatta bir kısım operatör günlerce kendine gelemedi. Felaket durumların da takdir edersiniz ki en önemli konuların başında iletişim geliyor ve işte burada da TELSİZ İŞLETMESİ veya TELSİZ İLE HABERLEŞME dediğimiz kesintisiz iletişim devreye giriyor.

            1962 yılında ilk olarak kurulan fakat fiili amatör radyoculuğa izin verilmemesi nedeniyle 1 yıl sonra kapanan TRAD ın ardından kurulan ikinci Amatör Radyo Derneğidir TRAC.1983 yılında yapılan yasa değişikliğinde Amatör Radyoculuğun (Amatör Telsizciliğin) ayrı bir maddede ismen zikredilmesi neticesinde fiili amatör telsizciliğin önü tümüyle açılmıştır.

            1991 yılında gerçekleşen 1ci Körfez Harekatında Sivil Savunmaya ‘’ İKAZ ALARM HABERLEŞMESİ’’ konusunda sağlanan saha desteği TRAC tarafından verilen ilk gerçek olay hizmeti olmuş, bu vesile ile Bakanlar Kurulunca ‘’Kamu Yararına Çalışan dernek’’ statüsüne layık görülmüştür. TRAC, ülkemizde afetler ve acil durumlar konusunda hizmet veren ilk gönüllü kuruluş olmuştur. Sivil Savunma Yasasının 11. Maddesinin çalıştırılması konusunda da öncülük yapmıştır.

            Üyesi  bulunduğum Ç.A.S.M.A.K ‘ ın da şahsım da dahil olmak üzere bir çok üyesi TRAC ’a üye olmasa bile Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğünün açtığı imtihanlara girerek Amatör Radyo Ehliyetine sahip bulunmaktadır ve dünyanın her tarafında telsiz haberleşmesi yapabilmektedir.

            Bu hafta sizlere TRAC ı kendi bilgilerim ve araştırmalarım ile biraz olsun anlatmaya çalıştım. Hoşça kalın kaskınız daima başınızda olsun..

              

 

Düşünceleriniz...

Tanju Çeliksoy

Tanju Çeliksoy

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST