Trac’ı Çanakkale Başkanı Ercan Yaman Anlattı

KALEM Farkıyla...

Trac’ı Çanakkale Başkanı Ercan Yaman Anlattı

Trac’ı Çanakkale Başkanı Ercan Yaman Anlattı

Merhaba Dostlar; geçen haftada yazdığım gibi bu hafta sizlere TRAC yani Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Çanakkale il başkanı ile yaptığımız röportajı aynen aktaracağım. Bu süre zarfında TRAC da yeni yönetim kurulu seçimi oldu ve Ercan Bey tekrar başkan seçildi. Kendisine yeni dönemin hayırlı olmasını ve başarılar getirmesini dilerim.
Amatör telsizciler; hiçbir maddi çıkar gözetmeksizin Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak kendi imkânları ile afet durumlarında topluma faydalı olmaya çalışan kişilerdir. Bizlerde Çanakkale de amatör telsizciler olarak bu çatı altında toplandık şubemizin 65 tane aktif üyesi ile amatör faaliyetlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Üzülerek belirtmek istiyorum ne yazık ki amatör telsizciler depremlerden sonra akıllara geliyor Eylül ayında yaşadığımız 5.8 lik İstanbul depreminde bütün GSM operatörleri çöktü uzun süre iletişim sağlanamadı, buradan şunu anlıyoruz 1999 depreminden bu yana 20 yılda hiçbir şeyin değişmediğini genel anlamda bir çalışma yapılmadığı.
Telsiz her ne kadar günümüz teknolojisine göre eski bir yöntem olsa da afet anında iletişimin kopmadığı tek araç olduğu ortada bizler Van depreminde olsun Gülcük depreminde olsun bölgeye hızlı bir şekilde araçlarıyla giderek gerek araçlarındaki telsizlerle gerek sabit telsiz istasyonu kurarak bölgenin durumu hakkında ilk bilgileri komuta merkezindeki arkadaşlarımıza aktararak bölgenin ivedilikle nelere ihtiyacını olduğunu an ve an telsizleri ile bildirdiler Çanakkale de deprem riski yüksek illerin arasında yer alıyor bizler yerel yönetimler ile AFAD ve kandilli rasathanesi gibi kamuyla hizmet protokollerimiz var bunlar ile risk analizleri, afet senaryoları yaparak olası bir afet durumunda kesintisiz haberleşmeyi sağlamalıyız bazı bölgelerde bu yapılsa da bir çok bölgede yapılamıyor bununda bir iki belirgin sebebi var biz amatör telsizciler kendimizi tanıtamıyoruz buda yanlış anlaşılmalara neden oluyor diye düşünüyorum kamu kurum ve kuruluşları STK ’ lar ve bireyler dernek kelimesini duyduğunda farklı çıkarları olduğunun düşüncesi oluşuyor bu yüzden yeterince destek göremiyoruz.
Çanakkale de iletişim sağladığımız aktif iki adet rölemiz ve APRS ağımız bulunmakta bunların bir tanesi Kilit bahir köyünde diğeri Kazdağıları Babadağ mevkiinde yer alıyor Dernek ofisimiz de dahil olmak üzere 5 sabit HF istasyonumuz 4 mobil istasyonumuz faal durumda bunlara ek el telsizlerimiz ile haberleşme yapıyoruz fakat bu ilimiz için yeterli değil bir bazı ilçemiz ile haberleşme sağlayamıyoruz bunun için şube olarak Ağı Dağında ve Kayalı Dağında yüksek kesimlerde test çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Ayrıca yaklaşık 3 yıl önce Belediye Başkanımızca Şubemize tahsis edilen arazide Afet Haberleşme Merkezi projesinde AFAD Müdürümüzün tahsis ettiği 2 adet konteynır yeri için zemin betonlarının sadece birini tamamlayabildik diğer zemin betonu, elektriği suyu, alt yapı, çevre düzenlemesi ve diğer çalışmalar için kaynak bulamadık temennimiz en kısa sürede bu projeyi hayata geçirerek burada acil afet haberleşme eğitimleri vermek, olası bir afet durumunda kamunun hizmetine sunmak istiyoruz. Derneğimizin maddi geliri olmadığı için bunun gibi bazı çalışmalarımız ne yazık ki çok yavaş ilerliyor İlimiz deprem riski göz önünde bulundurarak geleceğe yönelik bu tür çalışmalara felaketler yaşanmadan önce hız verilmelidir.
Sayın Ercan YAMAN da bir motosiklet tutkunu ve hiçbir zaman Kask ını başından eksik etmiyor.Kendisine teşekkür ediyoruz..

Düşünceleriniz...

Tanju Çeliksoy

Tanju Çeliksoy

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST